Кубинци в чилийската столица Сантяго празнуват, след като бе обявено, че Хавана и Вашингтон започват да нормализират отношенията си. |
Американски конгресмени от Републиканската и от Демократическата партии изразиха остро несъгласие с решението на президента на САЩ Барак Обама да възстанови дипломатическите отношения с Куба. Кубинци, живеещи в Маями, определиха решението на Обама като "предателство". В цяла Куба обаче затоплянето на отношенията със САЩ бе повод за масови тържества. Американците като цяло също одобряват възстановяването на дипломатическите отношения с Хавана, сочат данните от социологическо проучване на Ипсос, цитирано от агенциите.
Затоплянето на отношенията ще даде нов тласък в дипломатическите връзки, търговията, възможностите за пътуване, банкирането между САЩ и Куба. Скоро Вашингтон ще отвори посолство в Хавана, а в следващите 6 месеца държавният секретар Джон Кери ще преразгледа становището, че Куба е "държава, финансираща тероризма". Вашингтон ще проведе преговори на високо равнище с Хавана по проблеми като имиграцията, наркотици, защита на околната среда, трафик на хора и др. Повече американци ще имат възможност да пътуват до Куба, но общата забрана за пътуване може да бъде вдигната само от Конгреса, което вероятно ще отнеме време. Американски фирми ще могат да търгуват с частни компании от Куба. Американците, посетили с разрешение Куба, пък ще могат да внасят в САЩ кубински стоки на стойност до 400 долара, включително до 100 долара тютюневи изделия и алкохол за лично ползване. Общата забрана за търговия с Куба също може да бъде вдигната само от Конгреса. Американски банки ще могат да откриват кореспондентни сметки в кубински банки, за да се помогне разрешената търговска дейност и банковите преводи. Разрешава се и износът от САЩ за Куба на телекомуникационна апаратура и услуги.
СРЕЩА
Президентите на САЩ и Куба Барак Обама и Раул Кастро ще присъстват на Срещата на върха на Америките през април в Панама. Така ще бъде сложен край на дългогодишните спорове на Вашингтон и Хавана с Организацията на американските държави (ОАД), която е главен организатор на тези форуми. Членството на Куба в ОАД бе замразено през 1962 г. и тя никога не е участвала в Среща на върха на Америките.