Парламентарното мнозинство на ГЕРБ, Реформаторския блок, Патриотичния фронт и АБВ, подкрепено от Българския демократичен център, прие вчера на първо четене широк кръг от поправки в Закона за МВР, с които премахна основните промени в сектор "Сигурност", извършени от предишното управление. Противопоставиха се БСП, ДПС и "Атака", които гласуваха през юни т.г. действалия досега Закон за МВР. Един червен депутат обаче наруши партийната дисциплина и подкрепи управляващите.
Според предложените от партията на Бойко Борисов поправки Главна дирекция "Борба с организираната престъпност" (ГДБОП) се връща от ДАНС във вътрешното министерство. Агенцията губи разследващите си функции и ще ползва СРС само за контраразузнаване. Президентът възвръща правото си да назначава с указ избрания от правителството главен секретар на МВР - най-висшата професионална длъжност във ведомството. Възстановява се отмененият принцип на кариерно израстване чрез конкурси.
Най-горещи спорове предизвика изваждането на ГДБОП от ДАНС. "От 1991 г. всички структури с полицейски функции, които са се занимавали с тежката организирана престъпност, винаги са били в МВР до 2013 г.", обоснова преструктурирането бившият вътрешен министър в първия кабинет "Борисов" Цветан Цветанов. Концепцията на управляващите е, че службата се връща в естествената си среда и се възстановява координацията с другите полицейски структури, а ДАНС се "разтоварва" от неприсъщи функции. "Дори в шпионските филми не можем да срещнем контраразузнаване, което да обикаля местопроизшествия с прокурор и да попълва протоколи за доказателства", изтъкна настоящият шеф на МВР Веселин Вучков. И гарантира, че ведомството му е в състояние да поеме без проблеми водените от службата в рамките на ДАНС около 400 досъдебни производства.
Опозицията обаче видя в това реваншистки мотиви. "Институциите се връщат в състоянието, в което бяха преди. МВР пак става свръхцентрализирана структура, ще имаме вездесъща ГДБОП и поголовно подслушване", предупреди червеният Атанас Мерджанов. Колегата му Димитър Дъбов пък посочи, че припряността на управляващите с поправките подсказва за предстояща чистка и опит да се подчини ДАНС на полицията. Хамид Хамид (ДПС) предположи, че промените представляват само първа стъпка в ограничаването на правомощията на агенцията.
"Балансиращата роля" на президента чрез назначаването на главния секретар на МВР пък беше изтълкувана от опозицията като заговор за отстраняването на сегашния титуляр на поста Светлозар Лазаров. БСП и ДПС възразиха и срещу връщането на конкурсното начало, което обявиха за "фалшиво", а за ДАНС - и рисковано, тъй като публичните конкурси ще наложат разкриване на видовете длъжности в агенцията и структурата й.
----РЕГРЕС
Управляващите отмениха чрез промени в закона за СРС и друга ключова реформа в сектора - принципа всяка служба, заявила ползването на бръмбари, да си плаща за това. Финансовото остойностяване на СРС беше въведено от предното мнозинство с идеята така да се ограничи безконтролното им ползване, като имаше подкрепата дори на някои гербери. Принципът трябваше да влезе в действие в началото на 2015 г. Шефът на парламентарната комисия за спецслужбите Димитър Лазаров (ГЕРБ) обясни, че имало затруднения при прилагането му, а и анализът показал, че такава практика нямало никъде другаде в ЕС.