:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,727,520
Активни 611
Страници 12,423
За един ден 1,302,066
ИНТЕРВЮ

Пошла и цинична музика замести фолклора ни

Създателката на песента "Катерино моме" Татяна Сърбинска учи американците на нашенски хармонии
Снимка: архив на певицата
Татяна Сърбинска
Татяна Сърбинска е българска народна певица, изпълнителка на песни от македонската фолклорна област. Родена е в град Рила. Завършила е Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство. Била е солистка на фолклорния ансамбъл "Пирин", с който пее в зали като Ла Скала, Ковънт Гардън, Карнеги Хол, Кенеди център и др. През 1991 г. се премества в САЩ, където живее и до момента. Преподава в Бостънската консерватория и Консерваторията на Нова Англия.





- Били сте състезателка по дълго бягане, а ставате народна певица. Какво ви привлече към фолклора?

- Да, бях състезателка по дълго бягане на 800 метра. Беше в моите ученически години. Обичах и историята и мислех да стана учителка по история, но най-много мечтаех да стана актриса. Всичките ми приятелки знаеха за тази моя мечта, но съдбата реши друго. Бях солистка в училищния хор, а също и в "агитката" на нашия клас - така наричаха навремето вокалните групи. Най-голямата ми сестра ме заведе при Кирил Стефанов, ръководител на ансамбъл "Пирин", той ме прие веднага в ансамбъла и така веднага след като завърших гимназия, започнах кариерата си на народна певица.

- Почти няма народен певец, който да не пее "Катерино моме"... Мнозина не знаят, че това е всъщност ваша песен. Бихте ли разказали историята й? Защо тя стана толкова популярна?

- Песен, която има прекрасна мелодия, хубав и вълнуващ текст, която докосва душата, и ако е добре поднесена и изпята, става популярна. Всички я запяват. Така стана и с моята "Катерино моме". Да, аз съм и авторката. Създадох я по един мотив на стара народна песен, която научих от баща си. Дооформих и развих мелодията и написах текста. По това време не съм и мислила за авторски права. Радвах се, че песента се харесва. Каква по голяма награда от това? Това, че "Катерино моме" е толкова популярна, е моята награда. Няма значение дали някой знае или не знае кой й е авторът.

- Как една народна певица се озовава в САЩ? Беше ли проправен пътят от нашия фолклор, или всичко направихте сама?

- Мисля, че интересът към нашия фолклор е започнал в САЩ още през 1967 г., при първото турне на ансамбъл "Филип Кутев". По-късно и с турнетата на ансамбъл "Пирин", с който и аз пътувах, още турнетата на народния хор към Националното ни радио и телевизия, сега познат като "Мистерията на българските гласове", а също и на трио "Българка". Когато пътувахме в чужбина, пресата навсякъде наричаше нашите гласове и музика мистериозни или по-скоро "мистерия", но като титла то остана за хора на Националното ни радио под диригентството на изключителната Дора Христова. Що се отнася до мен, след политическата промяна през 1989 г. видях, че фолклорът бе изместен от една пошла музика, лесно смилаема и цинична. Поради всички тези причини взех решение, че ако искам да се запазя и съхраня, да продължавам развитието си и да съм полезна и за поколенията, за България и за нашия фолклор, трябва да приема предложението на американката Анебел Гретц и да замина за САЩ. Така се озовах в Бостън.

- А как се стига до Кенеди център, Библиотеката на Конгреса на САЩ, преподаването в Бостънската музикална академия и престижната награда УАММИ за световен вокален специалист?

- Когато пристигнах в САЩ, не знаех английски, не познавах никого освен Анабел, но много скоро след моето пристигане благодарение на концертите, организирани от Анабел, също и на гласовите ми данни и артистичното ми поведение, а и на прекрасната музика, която пях, станах доста популярна. Така скоро създадох моята първа певческа група в Бостън "Зорница", станах преподавател в Бостънската консерватория, имах майсторски класове в много университети - отначало само в Бостън, а малко по-късно и из цяла Америка. През 1995 г. за два сезона пях в една постановка - "Хекуба", на "American Conservatory Theater" в Сан Франциско, където главната роля се изпълняваше от известната американска кинозвезда Олимпия Дукакис. Основах и моите нови групи "Дивни жени" в Бостън, а по-късно и "Орфея" във Вашингтон. Правех и много концерти, бях поканена да пея и в Библиотеката на Конгреса, после в Кенеди център, а 2004 г. във Вашингтон получих званието "Световен вокалист на 2004".

- На какво българите могат да научат американците, тъй като досега е обратното?

- Американците се впечатляват и обичат нашата песен, нашите танци и традиции, първо, защото мелосът на нашите песни и български гласове е омайващ, екзотичен, затова го наричат и мистериозен. Ритмите ни са разнообразни и различни от западноевропейската музика. Неравноделната ритмика на нашата музика и танц са изключително предизвикателни и красиви, а те обичат предизвикателството. Самият празник е предизвикателство! Когато ги уча на някоя песен, ги карам да я разбират и чувстват, да не я заучават формално. Американците изживяват и текста, и мелодията. Работя и с точната им артикулация, затова те имат ясна и точна дикция, въпреки че не говорят български. Много пъти след концерти в България от публиката идват хора и започват да им говорят, а те ги гледат и казват с акцент - "не разбира български".

- Ако не греша, защо едва третият ви състав е от българи?

- Не третият, а четвъртият. Аз имам в Бостън два състава и един професионален във Вашингтон. Най-после в Бостън създадох и четвърти състав, само от български жени. Това е първият български колектив не само в Бостън, но в цяла нова Англия. В началото българите идваха на нашите концерти и седенки, но стояха настрана. Американците пеят и танцуват български песни и танци, а българите ги гледат. Не зная, може би някои се срамуваха да се наричат българи, защото има и такива, но разбира се, те са малка част, слава богу. Но основната причина беше, че не знаеха да пеят и танцуват български песни и танци.

- Вие май единствена се осмелихте, без да търсите държавна помощ, да направите фолклорно турне с вашите състави? Как премина то?

- Може би искате да кажете с американските колективи из България? Не, не съм търсила помощ, защото американците си плащат за всичко и така не е трудно да се организира турне. А що се отнася до турнетата в САЩ, там те се поемат от участниците, получаваме така наречените грантове. Или от мениджърските къщи.

- Да направим един паралел - защо нашите големи фолклорни състави "Пирин" и "Филип Кутев" нямат ония големи турнета, познати от миналото? Причината, която се изтъква у нас, е, че няма кой да ги организира, липса на интерес, незаинтересованост от мениджъри, а и безпаричие.

- До известна степен има нещо вярно в тези обяснения. Истината е, че след политическата промяна някак си на тези ансамбли им е било трудно да се адаптират към новото, защото тяхната цел е да издирват, развиват и разпространяват нашето фолклорно богатство, а не да търсят начини да просъществуват. Разбира се, липсата на интерес от страна на българските концертни къщи и мениджъри изигра също пагубна роля. Тях не ги интересуваше да съхранят и популяризират нашето многовековно народно творчество, а да пълнят стадиони и концертни зали само за печалба, като пускаха на сцената полуголи момичета, които пееха цинични песни. Що се отнася до концертни турнета в чужбина на "Филип Кутев" и "Пирин", мисля, че причината не е липсата на заинтересованост от страна на чуждите импресарии към ансамблите, а липсата на средства за реклама и издръжка на съставите. Това определено изигра негативна роля. Отношението на нашите политически ръководители, които не разбират значението и ролята на културата на един народ, е пагубно за тези и много други ансамбли. Ако продължава така, те неминуемо ще загинат.

- Как поддържате професионалните си контакти с България?

- Никога не съм ги прекъсвала! Въпреки че вече съм почти 24 години в Америка, хората в България ме слушат по радиото, гледат по телевизиите, пеят моите песни, особено "Катерино моме". А и правя концерти тук както сама, така и с моите американски колективи. Участвувам в национални събори за народно творчество. Изобщо няма истински празник без фолклора ни!

- Казвате празници... От идващата 2015-а какво очаквате?

- Ще бъда в България и през следващата 2015 г., на събора в Копривщица. Моят корен си е тук и тук ще си остане. Но и ще продължа моята мисионерска работа в САЩ, ще уча американците на български фолклор.

14
6356
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
14
 Видими 
23 Декември 2014 19:18
след политическата промяна някак си на тези ансамбли им е било трудно да се адаптират към новото, защото тяхната цел е да издирват, развиват и разпространяват нашето фолклорно богатство, а не да търсят начини да просъществуват


Добре де, и аз в момента правя едни домашни ремонти, опитвам се да удължа малко живота на едни джунджурии, дето отдавна са за изхвърляне, ама не питам що трябва да търся друг начин за просъществуване и да ходя на работа, а не ми плащат да си правя кефа с тях, вместо да плащат на едни полуголи момичета да пеят цинизми.
23 Декември 2014 23:07
Но и ще продължа моята мисионерска работа в САЩ, ще уча американците на български фолклор.

бал бла ! поредната крава зад океана "нагърбила се" да поучава но всъщност говори за $$$!
24 Декември 2014 08:11
Репетиция в шведско музикално училище на няколко стотин километра северно от Стокхолм.
https://www.youtube.com/watch?v=9mF7rGU2ruY
24 Декември 2014 08:18
Точно "фолклора" РОДИ пошлата и цинична музика.
Не може вечно да се държиш за тракийски традиции от преди 2000 години.
Закъсваш, пукаш гуми, опошляваш...
25 Декември 2014 13:32
Точно "фолклора" РОДИ пошлата и цинична музика.
Не може вечно да се държиш за тракийски традиции от преди 2000 години.
Закъсваш, пукаш гуми, опошляваш...


Кво? Come again. Този път по разбираемо, ако може.
26 Декември 2014 16:10
Поради всички тези причини взех решение, че ако искам да се запазя и съхраня, да продължавам развитието си и да съм полезна и за поколенията, за България и за нашия фолклор, трябва да приема предложението на американката Анебел Гретц и да замина за САЩ


Абе жена, що не си кажеш направо, че си отишла за пари, а ръсиш глупости. Сигурно и си вярваш, ама що мислиш, че и другите ти вярват.
28 Декември 2014 00:04
Тази жена е разбрала , че ако работи по специалноста си , ще остане гладна и ще мизерства , освен ако не се присъедини към поп-фолк чалгарите , но е решила да не си плюе на лицето и е приела работа по специалноста зад граница - какъв е проблема ? Че работи за пари ? Някой от вас да работи за слава и за без пари ?
28 Декември 2014 03:47
Чоки, здравей, чоджум. Къде се загуби такъЗ?
28 Декември 2014 03:47
..
28 Декември 2014 07:41
Хошгялдин , градски ! Бях малко(2 години) из "Мъртвите сибирски полета" по покана на модератора на Форума , да е жив и здрав ! Весели Новогодишни празници !
28 Декември 2014 07:48
Привет, Чоки!!
29 Декември 2014 09:57
Отношението на нашите политически ръководители, които не разбират значението и ролята на културата на един народ, е пагубно за тези и много други ансамбли. Ако продължава така, те неминуемо ще загинат.

Много е права, но за съжаление това е само малка част от реалността. По-важното е, че политиците ни мислят само и единствено за собственото си обогатяване чрез властта, а отношението им към културата е като към всичко останало. Политиците в България не ги интересува какво става или ще стане с България и българите и всеки в България го знае, но като избягаш от България през 1991 година, доста бързо забравяш реалността в България и започваш да оценяваш ситуацията от гледна точка на други народи с техните традиции и настояще, което води до нереални оценки.
29 Декември 2014 11:29
По моето скрмоно мнение чалгата се "прехвърли" в поп-музиката. Понеже редовно слушам и гледам телевизия "The Voice" и телевизия "Box" (синчето е голям фен на посочените TV) забелязвам как се въртят парчета с характерните за чалгата атрибути - мутри - мачовци с безумни погледи, мацки с голи бедра и високи токчета, луксозни коли и др. Текстът и музиката са без значение, естествено липсват типичните чалгаджийски извивки; все пак "естрадна музика" тъй да се каже.
29 Декември 2014 12:46
Не ги познавам лично, но явно по Коледа стават чудеса, защото не само Чоки&&, но и sluncho6 изгря отново във форума. Добре сте се върнали.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД