Епидемията от ебола, която бе едно от събитията на 2014 г., ще продължи и през 2015 г., но едва ли ще се развие в пандемия. |
Ще страда ли глобалната икономика
2015 г. вероятно също ще е трудна година. 6 г. след разразяването на финансовата криза безработицата все още е висока в повечето развити държави и много развиващи се страни изпитват сериозни проблеми. Затова през идващата година глобалната икономика вероятно ще нараства с темпове, доста под нивото на дългосрочната си перспектива. По-скоро ще е близо до 2.5-процентния ръст вместо до 3-те процента, регистрирани през последните 25 г. В някои части на развиващия се свят ще се зарадват на значителен възход в жизнения стандарт, но безработицата в развитите страни ще намалява с бавна стъпка.
Дори и сред малкото светли петна - възстановяващата се икономика на САЩ, няма сигнали за обръщане на тенденцията към по-голямо неравенство, така че преобладаващата част от домакинствата ще усетят много слабо подобрение в доходите си. Но по-силният долар и намаляващите цени на бензина ще удържат цените на останалите продукти в САЩ през 2015 г., така че много борещи се за оцеляване семейства ще усетят леко подобрение в реалната си покупателна способност за пръв път от дълго време.
Вечният голям въпрос са перспективите за Китай, но китайският растеж през миналата година от над 7% даде значителен тласък в глобален мащаб.
Продължаващият бърз растеж в големи райони на развиващия се свят (Китай, Индия, Индонезия и субсахарска Африка), възстановяването на САЩ и Великобритания, разхлабените монетарни политики, по-малките съкращения в публичните разходи и падащите цени на петрола са двигателите, които ще задвижват напред глобалната икономика през 2015 г. Тези двигатели са достатъчно мощни, за да гарантират, че нова рецесия може да бъде избегната.
Но същевременно силните насрещни ветрове ще забавят напредъка. Еврозоната и силно интегрираните й търговски партньори на изток и юг, които заедно формират най-големия в света търговски блок, все още са далеч от изплуването от дълговата криза. Конфликтът в Украйна и задаващата се руска рецесия в резултат на сриващите се цени на петрола, на санкциите и на бягството на капитали технически имат слаб ефект върху европейското търсене, но влиянието им върху доверието на бизнеса, особено в Германия, не бива да се подценява. Ефектът от повишаването на данъка върху потреблението изглежда има поразяващ ефект върху японската икономика, която изпадна в рецесия.
И не на последно място трябва да отбележим, че импулсът, идващ от нововъзникващите пазари, се позабави и някои от тях като Турция, Бразилия и Южна Африка са изложени на риска от внезапно прекратяване на международните капиталови потоци в случай на грешка в политиката.
Какво ще ни изненада през 2015 г.
Една от големите изненади през 2015 г. ще е, че три от най-разтърсващите събития на 2014 г. ще загубят потенциала си. Епидемията от ебола, възходът на "Ислямска държава" и войнствеността на руския президент ще са актуални и през 2015 г., но те няма да бъдат така важни, както бяха през 2014 г.
За жалост ебола ще продължи да отнема животи. Засега обаче най-лошите предсказания не се сбъдват. Световната здравна организация предупреди, че вирусът ебола в Западна Африка може да зарази още 10 000 души през декември, а Центърът за контрол и превенция на заболяванията даде най-тежкия сценарий за 1.4 млн. нови случая до януари 2015 г. и стотици хиляди жертви. Всъщност броят на смъртните случаи достига 7000, а общият брой зарази до началото на декември 2014 г. е 14 000 души. Ебола може да не се даде, но изглежда няма да се превърне в глобална пандемия.
Нещо подобно ще се случи и около "Ислямска държава". Тя ще продължи да действа в Сирия и Ирак с известен успех, отделни лица и групи, вдъхновени или организирани от групировката, ще продължат да атакуват и в други страни. Но финансирането, лидерството, мобилността, въоръжаването и общият военен капацитет на "Ислямска държава" ще бъде отслабен. Бъдещето й няма да е така успешно, както краткото й минало.
През 2015 г. слабостта на Путин ще е по-дестабилизираща от мощта му. Също като "Ислямска държава" и Путин стимулира невъзможни на пръв поглед съюзи на държави, решени да ограничат геополитическите щети от действията му. Решенията на руския президент изолираха страната му и сериозно навредиха на вече поотслабената й икономика. Спадът в цените на петрола, масираният отлив на капитали от Русия и тежките икономически санкции със сигурност ще ограничат възможностите на Путин за действие. Опасността, разбира се, е в това, че той може да мине на вариант битки в чужбина, за да разсее обществото от вътрешните конфликти.
Дали основните конфликти на 2014 г. ще продължат да доминират дневния ред и през 2015 г. и ако не, какво ще доминира? Не зная. Но очаквам, че част от изненадите ще идват от три страни. Едната е кибератака с безпрецедентен магнитуд и последствия. Другата е катастрофално климатично бедствие с повече жертви и материални щети, отколкото някога сме виждали. А третата е нестабилност в страните износителки на петрол като следствие от спада в цените на нефта.