Първите шест схеми, по които можем да получим близо 428 млн. лв. европейско финансиране за българското образование, ще бъдат отворени на 15 януари. Това е записано в индикативната годишна работна програма за предоставянето на евросредства по ОП "Наука и образование за интелигентен растеж" за 2015 г.
Най-много пари са предвидени по ос "Образование и учене през целия живот". Образователното министерство, което е бенефициент по нея, може да получи 275 млн. лв. по схемата за развитие на способностите на учениците и повишаване на мотивацията им за учене. За целта трябва да избере училища и да организира дейности, включително и през ваканциите, които да развиват знанията и уменията на подрастващите в областта на науката, изкуствата и спорта. Такива може да са например организирането на междуучилищни и национални изяви на учениците, участването в местни и национални празници, разработването на специфични училищни програми. Средства по тази схема има и за създаване на механизъм за диагностика на образователните дефицити у учениците и на модел на обществен мониторинг с участието на родителите. Кандидатстването по нея е от средата на януари до средата на март.
Такъв е срокът за кандидатстване и по друга схема - за въвеждане на кредити в системата на професионалното образование, по която са заложени 3 млн. лв. 60 млн. лв. пък са предвидени за студентски практики, които включват например практическо обучение на студенти в дадена образователно-квалификационна степен.
На 15 януари стартира и схемата за развитие на системата за кариерно ориентиране в училищното образование с общ бюджет 10 млн. лв. Парите са предвидени за създаване на модел за подпомагане на трудовата реализация на завършващите средно образование и на инструменти за ранно кариерно ориентиране на застрашени от отпадане ученици и такива със специални образователни потребности. На същата дата се отваря и схемата за изграждане на подкрепяща среда в детските градини и училищата за осъществяване на включващо обучение - 25 млн. лв., както и тази за повишаване на административния капацитет на бенефициентите по програмата - близо 55 млн. лв.
За ограмотяване на възрастни МОН може да получи 20 млн. лв., за квалификация на педагогическите специалисти за работа в мултикултурна среда и с деца в риск - 5 млн. лв., а за студентски стипендии - 39 млн. лв. Още 10 млн. лв. са предвидени за привличане на млади педагози, 2 млн. лв. пък са за развитие на рейтинговата система на вузовете.
МОДЕРНИЗАЦИЯ
Освен МОН, за европари могат да кандидатстват и публични и частни научни организации, институти, лаборатории, БАН, Селскостопанската академия и висши училища. Те могат да получат общо до 20 млн. лв. за закупуване на научна апаратура, оборудване на лаборатории и модернизация на учебно-изследователски лаборатории. Приемането на проектите започва на 30 септември, като лимитът за проект е 1.5 млн. лв. 5 млн. лв. пък са заложени за подкрепа на докторанти, специализанти и млади учени. Тук бенефициенти могат да са БАН, вузове, научни организации или научно-изследователски центрове. Общини, детски градини и училища пък ще могат да подават от 15 април проекти за образователна интеграция на децата и учениците от етническите малцинства за общо 20 млн. лв.
|
|