:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,677,483
Активни 804
Страници 20,048
За един ден 1,302,066

Антимонополната комисия видя заплаха за пазара на лекарства

КЗК иска не само магистър-фармацевти да продават медикаменти с рецепта
Комисията за защита на конкуренцията излезе с препоръки към държавните институции за промяна на наредбата за предписване и отпускане на лекарствени продукти. Едно от притесненията на антимонополния орган е свързано с изпълнението на рецептите за медикаменти по лекарско предписание, които според действащата наредба трябва да се обработват само от магистър-фармацевт. Това се прави с цел да се ограничи злоупотребата с лекарства, които се продават само с рецепта, както и да се дава компетентна информация на пациентите за приема и нежеланите лекарствени реакции, които могат да се появят при изписаната от лекаря терапия.

КЗК атакува текстове от наредбата, които изискват единствено магистър-фармацевти да отпускат лекарства с рецепта, заплащани напълно или частично от НЗОК. Според анализа на антимонополния орган всъщност изискването важи за всички лекарства, отпускани по лекарско предписание. КЗК препоръчва промяна на текстовете, като се предостави възможност и на други лица освен магистър-фармацевтите да извършват действия, които не изискват фармацевтични познания при отпускането на лекарствени продукти по лекарско предписание.

Комисията вижда проблеми и при друг текст, дефиниращ какво представлява отпускането на лекарствени продукти по лекарско предписание. Той е включен в допълнителна разпоредба и влиза в сила на 15 август 2014 г. "Нормата поражда известни съмнения за кои видове лекарствени продукти се отнася - отпускани по линия на НЗОК или за всички по лекарско предписание. Едновременно с това определението включва и действия, които могат да доведат до ограничение на конкуренцията при търговията на дребно с лекарствени продукти", смятат от КЗК. Затова искат допълнителна яснота в определението, както и да се изключат от обхвата му действия, имащи негативен ефект за конкуренцията.

Със същия мотив се предлага и промяна на текстовете, които задължават магистър-фармацевтите да въвеждат данните от рецептурните бланки в електронната база данни. Помощник-фармацевтите също могат да извършват тези дейности, предлагат от комисията.

Антимонополният орган отново излиза с позиция и по текстовете в наредбата, свързани с времето за обработване на рецептите. В момента фармацевтите имат до 6 минути на бланка, а броят на обработените рецепти трябва да съответства на броя и работното време на работещите в аптеката магистър-фармацевти. Комисията вече има тълкуване на тези разпоредби през 2013 и 2014 г. и потвърждава становището си, че нормите означават квотно ограничение на търговията на дребно с лекарства, реимбурсирани от НЗОК. Тези разпоредби може да повлияят негативно върху конкуренцията на съответния пазар и да засегнат благосъстоянието на потребителите, смятат от КЗК и препоръчват отмяната на тези текстове. Още преди година срещу разпоредбите се обяви и асоциацията на собствениците на аптеки. Мотивът на съсловната организация бе, че се ограничава правото на пациентите да изберат от коя аптека да закупят лекарството си.



РЕАКЦИЯ

Като "пълна безумица" определиха от Националната аптечна камара идеята лекари да продават лекарства в малките населени места. Предложението за законодателни промени бе лансирано от шефа на здравната комисия в парламента Стоян Тонев пред "Труд". Ако лекар започне да продава медикаменти, ще влезе в конфликт на интереси, защото ще изписва това, което иска да продава, коментира председателят на Националната аптечна камара Антон Вълев пред телевизия Bulgaria On Air. Той добави, че е грешка да се заменят фармацевтите с лекари и че пациентът трябва да има достъп и до лекар, и до фармацевт.
2
1892
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
2
 Видими 
06 Януари 2015 20:53
Ако лекар започне да продава медикаменти, ще влезе в конфликт на интереси, защото ще изписва това, което иска да продава

Каква опашата глупост...
Продавача на пакетирани продукти се опитва да оспори правоспособността на лекарите - да лекуват.
Лекарят, драги продавачо, има правата да лекува - с думи, с жестове, и всякакви въздействия, включително вещества...
И ако иска може сам да си ги изработва и да ги дава на своя отговорност, защото я има, защото има правото да лекува...
07 Януари 2015 10:19
нормите означават квотно ограничение на търговията на дребно с лекарства, реимбурсирани от НЗОК. Тези разпоредби може да повлияят негативно върху конкуренцията на съответния пазар и да засегнат благосъстоянието на потребителите
Баси идиотизма, и на КЗК и на пишман генералния търговец-лекар Стоян Тонев! Какъв пазар и конкуренция ви бръмчи в тиквите, когато всичко е платено от НЗОК! Да не споменавам, че половината от лекарствата са с монополни права. Повтарям за идиотите от КЗК монополни права, гарантирани от държавата и/или Европейския съюз, било то патентна защита, било защита на данните от клинични изследвания.
Какви потребители и какво благосъстояние!? Да не би пациентът с тумор има възможност да избира дали да си купи аспирин или витамин С? Нали лекарят е предписал лекарството с оглед състоянието на пациента - може да не е иновативният ситуксимаб заради страничните му въздействие, а генеричното такролимус в комбинация с още нещо. Или обратното. "Благосъстоянието на потребителя" е засегнато фатално - има избор или да умре или да плати точно за едно определено лечение. Цената е определена с реимбурсната листа -пределна цена. Може да бъде малко по-ниска, ако дистрибуторът или аптекарят се откажат от "справедливото възнаграждение" (определено пак от държавата на 25-38%) или укрият данъци и особено осигуровки как веригата Марешки.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД