:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,458,702
Активни 234
Страници 8,602
За един ден 1,302,066
АНАЛИЗ

Демографската криза ще принуди университетите да се променят

Реформата във висшето образование трябва да започва с реформа в средното образование
Георги Ангелов
Висшето образование е подложено на натиск от различни страни. Демографията и застаряването на населението води до принудително свиване на броя на завършващите средно образование. Масовизацията на висшето образование и слабите резултати на средното образование са допълнително предизвикателство пред учебния процес. Европейски и други чужди университети все по-директно конкурират местните учебни заведения за привличане на кандидат-студенти, а иновативните онлайн платформи за обучение стават все по-масови и позволяват директно вземане на университетски курсове от най-добрите световни университети. Пазарът на труда се променя много динамично, променяйки по този начин и търсените професии, и изискванията към висшистите. Политиката към висшето образование трябва да отговори на всички тези изисквания, за да осигури успешното развитие на системата, а и на страната и икономиката в частност.



Средно образование



В недалечното минало само малка част от зрелостниците постъпваха в университет, а заради наличието на приемни изпити по-слабите ученици бяха отсявани. Реално преди 2-3 десетилетия университетите се сблъскваха с най-добрите 20% от учениците, които училищата "произвеждат". Определено тогава е било по-лесно на висшето образование, защото то се занимаваше само с добре подготвени студенти.

Днес заради демографията и масовизацията на висшето образование ситуацията е различна - университетите приемат практически всеки зрелостник, който иска да продължи да учи. Висшите училища приемат включително и голям дял ученици с по-ниски резултати. Нещо повече - влошаването на резултатите на средното образование (по международни изследвания като PISA на ОИСР) директно влияят на входното ниво на кандидат-студентите.

Това е голям проблем за качеството на висшето образование, доколкото слабото ниво на входа влияе и на резултатите на изхода. Освен това слабата подготвеност на зрелостниците по предмети като математика и природни науки се отразява негативно и на структурата на професиите - колкото и да са търсени някои професии и специалности, те трудно могат да се разширят при липса на подготвени кандидат-студенти.

Всичко това сочи към необходимостта от сериозни и дълбоки реформи в средното образование, така че да се постигнат по-добри средни резултати на завършващите и по-малък дял на тези със слаби резултати. Парадоксално или не, но реформата във висшето образование трябва да започва с реформа в средното образование.

Нека обаче не прехвърляме изцяло проблема върху средното образование. Както неведнъж е посочвано, учителите в средното образование се "произвеждат" във висшето образование. А тъкмо учителите са най-важната част от средното образование. С други думи, средното и висшето образование са силно преплетени и промените трябва да вървят паралелно.



Връзка с пазара на труда



Пазарът на труда се променя изключително динамично. Някои отрасли са в упадък, цели специалности загубват своята ниша, а други отрасли и професии са дефицитни и се търсят силно на пазара. Всичко това не е статично, доколкото развитието на отделните компании и отрасли зависи както от структурни фактори, така и от конюнктурата на международните пазари. Промени има и по отношение на предлагането, тъй като разширяването на някои специалности и професионални направления през последните десетилетия се разви доста по-бързо, отколкото при други.

Така се стига до количествени несъответствия между търсене и предлагане на конкретни професии - както в национален, така и в регионален план. Очевидно имаме подобно несъответствие при професионалното направление "Информатика", където развитието на индустрията е много бързо и липсата на достатъчно подготвени кадри е една от основните пречки пред отрасъла. Обратният проблем се наблюдава при други специалности - като администрация или икономика, където предлагането на кадри надвишава търсенето.

Освен количествените, не бива да пропускаме и качествените несъответствия. Различията между отделните университети са огромни от гледна точка на обективни пазарни индикатори, като заетост и ниво на заплащане, което показва и различия в качеството. Дори специалисти от търсени направления могат да имат относително по-слаба реализация, ако не са попаднали в добър университет или не са учили в добро училище преди това, както и ако не са в регион, където има високо търсене.

Накратко, всички специалности биха спечелили от по-силна връзка с изискванията на пазара на труда, а пазарът на труда, като цяло, би се подобрил, ако университетите реагират по-бързо на промяната в най-търсените професии. Т.е. всички специалности трябва да обърнат внимание на качеството на преподаване, но и на количеството студенти. Университетите трябва да наблегнат на разширяването на направленията, които са по-търсени и при които са по-конкурентни, и да ограничат тези, при които резултатите са слаби.

В този смисъл и в акредитацията по професионални направления трябва да участват повече представители на съответната гилдия или индустрия, която осигурява заетост на завършилите (например адвокатски и съдийски професионални организации могат да участват с голяма тежест в акредитацията на юридическите специалности, а IT и софтуерни асоциации да акредитират специалности като информатика и компютърни науки). По този начин може да се постигне директна връзка между университетите и пазара на труда.



Демография, финансиране и структурни промени



Броят на завършилите висше образование постоянно расте през последните 7 години, като увеличението е близо 50%. В същото време обаче населението намалява и броят на завършилите средно образование доста бързо се свива. Реално след 2010 година броят на завършилите висше образование надвишава броя на завършилите средно, което означава, че екстензивното развитие на университетите съвсем скоро ще приключи и ще се обърне. Висшето образование ще трябва да се справя в съвсем нова ситуация - при спадащ общ брой на студентите и предизвикано от демографията свиване.

Разбира се, свиването няма да е поравно за всички, а вероятно ще предизвика и структурни промени. Очевидно е, че се слага край на постоянното откриване на нови висши училища и факултети. Нещо повече - ще вървим към обратния процес: закриване на специалности и структури. Поради намаляването на зрелостниците висшето образование ще трябва да се насочи повече към поколенията, които вече са активни на пазара на труда - т.нар. "учене през целия живот", а това ще изисква и съответни промени в програмите, формите и начина на преподаване (включително повече онлайн курсове).

Важно е процесът на свиване да е част от цялостната модернизация на образованието, т.е. да се свиват повече по-слабите специалности и структури на съответните университети, а да се запазват и разширяват по-силните и по-търсените. Тук може да помогне както по-добрата информираност на кандидат-студентите (включително чрез максимално широко ползване на рейтинговата система), така и по-стратегическият поглед на самите университети и промените във финансирането.

Би било полезно да бъдат финансово подкрепени университетите, които са готови да предприемат структурни реформи за разширяване на търсените и успешните специалности, за свиване на слабите, инвестиции в нови и модерни дисциплини и форми на преподаване, както и други необходими промени за повишаване на качеството. Това може да стане на проектен принцип - включително чрез средства по еврофондовете, както и чрез промяна във финансирането и обвързването му с резултатите, така че да се насърчават висшите училища да развиват силните си направления и да задълбочават връзките си с пазара на труда.
"Сега"
Реално след 2010 година броят на завършилите висше образование надвишава броя на завършилите средно, което означава, че екстензивното развитие на университетите съвсем скоро ще приключи и ще се обърне.
Снимка: Импактпресгруп
Поради намаляването на зрелостниците висшето образование ще трябва да се насочи повече към поколенията, които вече са активни на пазара на труда - т.нар. "учене през целия живот", а това ще изисква и съответни промени в програмите, формите и начина на преподаване (включително повече онлайн курсове).
26
3231
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
26
 Видими 
07 Януари 2015 20:04
Общо взето - смислени неща, но познати до болка и изложени на съвсем елементарно ниво.

Не виждам смисъл от тази публикация.
07 Януари 2015 20:44
нещастник
07 Януари 2015 21:16
Този юнак е само икономист ...
07 Януари 2015 21:29
къде се чуло и видяло младите студенти да плащат за образование и по този начин да издьржат учените с титли и опир в науката
университетите са построени от заможни хора за да се препосава на младите студенти наука и изкуство
07 Януари 2015 21:30
Ъхъ.
07 Януари 2015 22:32
Масовизацията на висшето образование.
Те тука е заровено кучето и нема нищо общо с демографската криза.
Да не говорим за професорите под път и над път...
07 Януари 2015 22:40
За инфлацията на академичните звания говори заплащането - един главен готвач е по-добре платен от един професор.
07 Януари 2015 22:44
Да не говорим за професорите под път и над път...
Ваша неспокойна милост, колко познава лично? Какъв дял са от всичките Ви познати? Как са нещата в Америка да кажем? Как се става там професор? И изобщо - некъв провал ли има в житейската и академичната Ви кариера? По какво Ви късат перманентно? Споделете - може и да можем да Ви изходатайстваме
07 Януари 2015 23:05
Язе давам отчети сал на дедо Господ ма знам, че сека годин произвеждаме по 821 професори и доценти.
Никому ненужни...
07 Януари 2015 23:05
И аз не разбрах защо е публикуван този текст...
08 Януари 2015 00:27
що е написан - за да можем да бъдем облъчени с мъдростта на георги, чедото ангелово.

А тъкмо учителите са най-важната част от средното образование.

стигнах дотук и се замислих. преди 7-8 години имаше стачка на най-важната част на средното образование. искаха адекватно заплащане плюс разни други неща. не можах да си припомня становище на автора за важността на учителите, затова се порових малко. е, авторът в материал за дневник се мъчи да докаже как паре нема, как не е възможно образованието да бъде приоритет и как въобще не може така.

е, г-н ангелов, може да сте доволен - правителствата бодро изпълниха заръката ви, образованието не беше и не е приоритет. пък тва, че децата били излизали не съвсем грамотни, че съответно и висшистите трудно си пишат името без 1-2 грешки - голяма работа, колатерал демидж некъв. важното е, че заръката е изпълнена.

докато милицюнера има по-висока заплата от даскала - нема да се оправим. това е.

ако на някой му се чете откровенията ангелови от времената на учителската стачка - Натисни тук
08 Януари 2015 01:07
Масовизацията на висшето образование.
Те тука е заровено кучето и нема нищо общо с демографската криза.


Ми да, по почина на ФАЩ, ма то трябва първо да се знае, пък после да се скрибуца под всяка тема.
08 Януари 2015 06:03
onzi,
От учителската стачка насам и аз по това ГИ познавам - по това дали са "за" или "против" познавам дали са жалки предателчета-кариеристчета или хора загрижени и родолюбци.
Проклети да са Станишев-Орешарски-Вълчев, че разтуруха седянката!
А на преподавателите на Университета, начело с Биолчев, - опозорени с бездушното си предателско мълчание.
08 Януари 2015 07:35
***
08 Януари 2015 07:43
Да са гневим, ок, но я да си кажем истината - няма българско ВУЗ в първата стотица на рейтинга на световните университети. И за тоз един факт не е винавна ни държаватй, ни Сорос.
08 Януари 2015 08:01
Университетите имат неограничен потенциал, ако се обърнат към международния пазар на образованието. Световното население е 7 милиарда, само 50-тина държави в света се броят за демократични и България е една от тях. Разходите за издръжка на живота са ниски, за научни изследвания също.
08 Януари 2015 08:47
Университетите имат неограничен потенциал, ако се обърнат към международния пазар на образованието. Световното население е 7 милиарда, само 50-тина държави в света се броят за демократични и България е една от тях. Разходите за издръжка на живота са ниски, за научни изследвания също.


Абсолютно вярно!
НО - прощавайте за шаблона - как работи тази идея?
Ами СУ например не е допуснат до пазара на образование в БЪЛГАРИЯ, ние говорим за международен. Методиев и Тотоманова забраниха на СУ да приемат платено и така направиха милионери други лица. За да си на пазара трябва да можеш поне да си определяш цената на стоката. Примерно - обучаване на училител по бъларски език и литература струва 20 хиляди лева. Държавата има нужда от еди-колко си такива специалиста и им поема разходите.
Освен това Университетът има и непазарна стойност, която надвишава пазарната.
08 Януари 2015 11:13
Хвала на подобни торбаакълии като ангелов дето от всичко разбират на високо експертно равнище - от гледане на бебета, от яздене на унгарски коне, от садене на арония, от мастурбацията на слоновете, от химия, университети, средно образование, кинология, ихтиология, ботаника, агрономство и от как да си бършеш носа и очилата по тивито.
08 Януари 2015 11:15
SvSophia
Колкото до броя на хабилитираните лица след премахването на ВАК те се умеличиха прогресивно щото всеки "университет" си ги произвежда на килограм. Да, ВАК си имаше много недостатъци, но беше и ситна цедка за некадърници.
08 Януари 2015 11:39

редник
07 Яну 2015 23:05
Мнения: 7,127
От: Bulgaria
И аз не разбрах защо е публикуван този текст.


Аз па знам! Защо съм "карал" норма." - Хади ,изкарай нормата.Нижи 15-18 низи!... Или печатай ИПИ ,ХИПИ.." .. демек...Норма имаме.
08 Януари 2015 15:51
Евалла на onzi , чедото на англ е на всяко гърне мерудия - ама нали НПО-то плаща ,кво да прайш освен да се подчиняваш!?!?!?
08 Януари 2015 15:55
Светице изпревари ме .
08 Януари 2015 16:24
Ммм даа,
Не разбрах какво лошо е казал човекът?
Просто пазарна икономика.
Няма студенти,няма Професори.
Учителите отдавна ходят по селата да си събират ученици.
Частните университети ще просят пари от работодателите да им обучават работници. Ще пращат преподавателите на подготовка за това през има няма 5 години.
Държавните ще поемат социални студенти.
Съкращения на специалности които не са необходими на икономиката и така.

Не може в едно село да има забавачница с директоркяа, готвачка , лелка ,учителка за 2 деца.
08 Януари 2015 16:51
И какво казва Бащицата на Отровено Общество по въпроса за образованието? - Глобалният финасов мошеник-филантроп Сорос?
08 Януари 2015 16:53
И какво каза Sv. Sophia, че цензурата ме е изпреварила?
09 Януари 2015 03:52
Откакто студентите почнаха да носят тези черни шапки, качеството на обучение рязко се подобри.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД