:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,444,787
Активни 262
Страници 17,919
За един ден 1,302,066

На "шенгенската" ни граница: Разруха като в XIX век

Въпреки милионите левове за модернизация полицаите дават дежурства в тотална мизерия
Снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ
"Златната" ограда на границата с Турция се оказа неефективна. Тя се преодолявала за броени минути, а камерите й не работели в мъгливо време.
Помните ли, че "само една боя" оставаше да ударим на един дувар, за да влезем в Шенген? И това беше преди поне две години. Само че през 2015 г. ситуацията на "шенгенската" ни граница с Турция се оказа съвсем различна.

Пълно безхаберие, липса на каквито и да е реални планове за справяне с бежанския поток, прахосване на десетки милиони държавни пари и евросредства, липса на оборудване, пребиваващи в кал и мизерия полицаи - това лъсна от няколко доклада, които бяха публикувани в сайта на МВР, изготвени от вътрешния министър Веселин Вучков и от комисия, назначена от служебния министър Йордан Бакалов. Те показаха абсолютната разруха, която цари на границата с Турция, и безумните условия, в които са поставени командированите там полицаи, както и тоталната неподготвеност за каквото и да е. И това



на фона на претенциите на България да бъде приета моментално в Шенген



без никакви условия.

От разобличаващите документи става ясно, че вътрешното министерство се е провалило с оградата на браздата с Турция, въпреки че изграждането и видът й бяха по идея именно на специалистите в МВР. Специална комисия в края на миналата година е потвърдила общоизвестния факт, отричан упорито от властта, че съоръжението се преодолява за няколко минути със стълба и ножица за тел. Неслучайно още при началото на строежа турските граничари се шегуваха с българските си колеги, че се е вдигнала цената на ножиците за тел в Одрин.

Провалът е признат и от вътрешния министър Веселин Вучков, който в своя доклад до Съвета по сигурност при Министерския съвет заявява, че сегашният начин на охрана на границата с командироване на полицаи е "неефективен и изчерпан". Думите на министъра обаче бледнеят пред констатацията на комисията за условията, при които работят граничарите и командированите полицаи вече повече от година. За част от тях се говореше под сурдинка и в различни телевизионни репортажи, но пълната картина отговаря повече на условия от XIX век, отколкото на страна от ЕС.

За да подсигурят охраната на границата в Турция, от 13 ноември 2013 г. са били командировани 1564 полицаи, от които само 435 са били граничари, останалите са от вътрешността на страната. Инспекторите не са установили проблеми с местата за спане на полицаите, тъй като те са били настанени в хотели и къщи за гости, но не така е стоял въпросът с условията, при които са давали дежурство. Докато не обикаляли пеша охранявания периметър, полицаите стояли в палатки, които не били подходящи за лошите метеорологични условия през зимата. Те се оказали изключително големи (5х5 метра) и се отоплявали трудно с печки на дърва, модел "циганска любов". Кюмбетата не можело да се използват постоянно, тъй като трябвало да се почистват, когато са студени, от поне двама служители.

Доста често на полицаите се налагало и сами да си режат дървата от заобикалящата ги гора, тъй като такива не са им били доставени. "Не е изяснено чие задължение е нацепването на тези парчета дърва. Практически това се извършва от дежурните служители, с което се нарушава изискването за постоянен обход и наблюдение на граничната бразда", коментират инспекторите. Голяма част от кюнците на печките пък били прогорели и неустойчиви, което създавало



опасност от пожар в палатката и задушаване на полицаите.



В някои от шатрите липсвали маса и столове, където да почиват патрулиращите. В повечето случаи те обикаляли границата пеша. С автомобили се инспектирала само 30-километровата ограда, където има направен път от армията. Заради лошото състояние на пътищата около границата или липсата им се развалили голяма част от автомобилите. От общо 374 броя за една година се повредили 137, а 4 станали негодни за употреба. От МВР помолили министерството на отбраната отново да оправи пътищата към границата, но то отказало, става ясно от доклада. Не достигали и резервните части на колите, тъй като се правели поръчки само за по 24 хил. лв., независимо че често нуждите са били много по-големи. Така се натрупали много развалени автомобили. Липсвали и автомонтьори, които на място да извършат ремонтите. Когато инспекторите проверявали граничния пункт в Елхово, видели 50 развалени коли, които чакали ред само за двама монтьори.

Инспекторите установили, че служебните автомобили, в които се движели полицаите, служебните кучета и задържаните нелегални имигранти, не са били дезинфекцирани от началото на операцията по границата. Въобще въпросът за хигиената е сред най-засегнатите в доклада. Оказва се, че



граничарите не разполагали с тоалетни и затова ходели в гората.



"Липсват мобилни тоалетни-кабини, латексови ръкавици и дезинфектанти, което на практика създава дискомфорт на служителите при осъществяването на своите физиологични нужди и е предпоставка за евентуалното развитие на заразни заболявания", е записано в доклада. Комисията констатирала, че отпадъците се изхвърляли безразборно в близост до обособените места за почивка. От проведените разговори със служителите е било установено, че от "Гранична полиция" са раздавани чували за събиране на битовите отпадъци само веднъж от започване на операцията на границата.

За да се предпазят от сняг и дъжд, полицаите са си правили от клони, шума и найлони навеси, където се криели, докато давали дежурства. Имали проблеми и с комуникациите помежду си. Оказало се, че телефоните "Тетра" били с изхабени батерии и често прекъсвали. Заради това граничарите често използвали мобилните си апарати, за да се свържат с останалите екипи.

Същото е състоянието и с облеклото на полицаите. Те давали дежурства с униформите, които са за охрана на улиците в населените места. Оказва се, че поради липса на средства нови униформи не са били поръчвани през 2012 и 2013 г. До края на 2014 г. полицаите са заявили униформи за над 22 млн. лв., които не са доставени. Подобно на военните от първата им мисия в Ирак граничарите са си купували сами фенерчета. Също и обувки, тъй като в склада на МВР имало



само 180 чифта гумени ботуши с размери 38, 39 и 40.



Заради тежките условия, при които работели командированите на границата, психолози са установили, че сред тях има настроения срещу операцията, а също и проблеми със семействата им. Хората не можели да ползват отпуските си и натрупвали между 200 и 600 часа допълнително работно време. Някои от смените били с продължителност от 15 часа.

Всичко това е струвало на държавата само за миналата година над 44 млн. лв. извънредни средства. Толкова правителството е отпуснало за осигуряване на специализираната полицейска операция. От тях над 22 млн. лв. са отишли за командировъчни.



И ОТНОВО ПАРИ

Всички негативи и най-вече натрупаното напрежение са причината вътрешният министър Веселин Вучков да обяви, че този начин на охрана е неефективен. Затова в последните дни на 2014 г. той предложи да се прекрати операцията и да се назначат 500 бивши полицаи за граничари, както и още 200 души на временен договор, които да ги подпомагат. Всичко това ще струва около 8 млн. лв. на година, което е доста по-малко от отделените досега пари. Вучков обаче се подсигурява и при евентуално решение на правителството за продължаване на полицейската операция и внася план за охрана на границата по досегашния начин през тази година. Според изчисленията на МВР това ще струва над 97 млн. лв. Тук не се включват парите за построяването на нови 131 км ограда, която ще бъде с подобрена конструкция. Интересно е, че исканите пари не са само за участъка на турската граница, а за цялата гранична полиция. Реално с тях ще се покриват всички капиталови разходи на граничарите, които иначе трябва да бъдат взети от бюджета на МВР. В плана е записано покупката на десантни лодки за охрана на морската граница, както и лодки за Резовска река и Марица, поддръжка на хеликоптери, на системата за наблюдение, доставка на апарати "Тетра" и т.н. Все неща, които уж бяха направени, за да влезем в Шенген още преди години.
Снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ
През зимата пътищата до границата са проходими само с бронирани машини. Тези на МВР обаче се броят на пръсти, а останалият автопарк е под всякакви стандарти.
52
4631
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
52
 Видими 
07 Януари 2015 20:18
Je Suis Charlie
07 Януари 2015 20:19
"Кюмбетата не можело да се използват постоянно, тъй като трябвало да се почистват, когато са студени, от поне двама служители.

Доста често на полицаите се налагало и сами да си режат дървата от заобикалящата ги гора, тъй като такива не са им били доставени. "Не е изяснено чие задължение е нацепването на тези парчета дърва. "

"В повечето случаи те обикаляли границата пеша."

"Въобще въпросът за хигиената е сред най-засегнатите в доклада. Оказва се, че граничарите не разполагали с тоалетни и затова ходели в гората. "

Липсват мобилни тоалетни-кабини, латексови ръкавици и дезинфектанти, което на практика създава дискомфорт на служителите при осъществяването на своите физиологични нужди и е предпоставка за евентуалното развитие на заразни заболявания", е записано в доклада.

Ох..
Е нямам сили от смях повече да чета
07 Януари 2015 20:47
ufmdr, може да ти е смешно на топлото столче пред компютъра, но ако отидеш на тези условия никак няма да ти е до смях.
07 Януари 2015 20:49
Г-н Ангарев, през 19в. армията и казармите на Царство България са били образец и еталон за цела Европа:
Из спомените на един английски офицер: „Аз се червя от срам и се горя от гняв”, след като посетил най-случайно една българска казарма. И на две – три страници сравнява как в английските казарми мръзнат, защото нямали отопление. Дори се карали кой да е по-близо до откритите огньове. Нямало печка, а в българските казармени е имало по две печки. Една, която през зимата се пали и гори 24 часа на денонощието с едно запалване, а другата която стане по студено времето през септември например, която служи за временно запалване. Той се изумявал от факта, колко са чисти помещенията и как не плюят на пода на тези помещения. Дори е имало хубави огледала за бръснене. Английският войник казва: „А какво беше в нашите казарми – парченца стъкло, залепени на стената” . той обръща внимание на това как в английските казарми много се крадяло одеяла. Те са крадели одеялата, за да ги продават и да си купуват пиене. И тогава войникът казва: „Има случаи на английски офицери, които като ги приемат в ново поделение и не са проверили всички - след това буквално са оставали разорени, защото те са били джентълмени. В българските поделения за 20 г. не е имало случай на изчезнали одеяла. И това като се сравни в наши дни, да си представи човек, че стандарта или удобствата, комфортът в едно българско помещение, надвишава многократно това в английското - е невероятно, но преди 110 г. близо, така го описват.
07 Януари 2015 21:03
В силовите структури и институции липсва рациото на Суверена и започва да надделява "вътрешната" профанация...
Ситуацията в тях е, като при "мухи без глави"...
Това е много лошо ...
07 Януари 2015 21:12
Юристите нямаха ли някакъв принцип... че не можеш да искаш ползи от собственото си престъпно поведение..

Както и да е.
Като изключим психолозите, всички останали проблеми...
07 Януари 2015 21:14
Срамна история.
Границата с Турция ще трябва да се охранява не за месеци или година-две, а десетилетия наред.

Трябва да се изгради инфраструктура, трябва гранични полицаи които постоянно живеят в района, трябва повече ограда.
07 Януари 2015 21:17
Разруха като в XIX век

Моля някой очевидец от тогава да потвърди горното
07 Януари 2015 21:20
Трябват застави, коне, катъри, каруци, некорумпирани тиловаци и точно екипирани граничари ...
07 Януари 2015 21:24
Трябва им "шефство" с туристическа асоциация.
Не се майтапя.

07 Януари 2015 21:26
И динамично оперативно ръководство - аз бих ги пуснала в отпуск до неделя по обед.
07 Януари 2015 21:45
Като деца ни водиха на екскурзия в Резово, да видим границата. Позволиха ни да гледаме през бинокли в Турция. Заставата им беше без дограма и стъкла на прозорците, а през тях прескачаха кокошки. Обясниха ни, че там било голяма мизерия. Сега дали водят децата на подобни екскурзии?
07 Януари 2015 21:58
На "шенгенската" ни граница: Разруха като в XIX век

През 19 век не е имало нито разруха, нито граница, бре Панайоте, чети бре Ангарев!
Границите са въведени от европейците, защото са човеколюбиви и атлантически.
07 Януари 2015 22:00
Такова е. У много места по света и у нас, разбират управлението като възможност за пъчене и важничене. Иначе управлението е неблагоарна работа изискващо разход на усилия по изслеване на управляваната система, намиране слабостите и обмисляне решения за преодоляване нередностите, поставяне задачи на изпълнителите, следене как върви работата . Исисква 10-14 часов работен ден най-малко.
Това което се наблюдава е че повечето ръководни кадри по света и у нас са по скоро шоумени и кукли ретланслатори, воещи се на лъскави коли, шматкащи се по обществени мероприятия, приемащи хвалебствия на тези под-тях, пъчещи се в костюми и аристократични фасони, безидейни приказливковци, без идея какво да се прави, камо ли да се задействат да го направят... от време на време удрят с юмрук по масата, крещят или наказват за да вменят страх ...
Към всичко това може а се прибави и че повечето въобще не четат и не се самоусъвършенстват професионално, т.е . налице е освен безхаберие и липса на знания ...
Та такова е разбирането за управлението на доста ръковони кари. Та затова така стоят нещата по света и у нас. У нас например, една система няма, която да работи като хората, въпреки постоянната смяна на управници..... Та затова са смешките по границата и навсякъде ...
Затова и някога, другаря Сталин правилно бе вдянал и учеше че "Кадрите решават всичко".
Търсете човекът - управленски кадър
07 Януари 2015 22:29
Добре че не ги возят с емтелбетата. Че тогава липсата на тоалетни и латексови ръкавици ще предизвика още по-осезаем дискомфорт.
07 Януари 2015 22:56
komar1 07 Януари 2015 20:19
"Кюмбетата не можело да се използват постоянно, тъй като трябвало да се почистват, когато са студени, от поне двама служители.

Доста често на полицаите се налагало и сами да си режат дървата от заобикалящата ги гора, тъй като такива не са им били доставени. "Не е изяснено чие задължение е нацепването на тези парчета дърва. "

"В повечето случаи те обикаляли границата пеша."

"Въобще въпросът за хигиената е сред най-засегнатите в доклада. Оказва се, че граничарите не разполагали с тоалетни и затова ходели в гората. "

Липсват мобилни тоалетни-кабини, латексови ръкавици и дезинфектанти, което на практика създава дискомфорт на служителите при осъществяването на своите физиологични нужди и е предпоставка за евентуалното развитие на заразни заболявания", е записано в доклада.

Ох..

Е нямам сили от смях повече да чета

Да-а - и смешно и тъжно...
В казармата, след скок и марш на скок се озовавахме в планината и изкопавахме землянки и това при метър сняг през януари. Землянката е с приблизителни размери 5 на 4 метра и висока според желанието да се копае, но при замръзнала земя и 1,5 м е достатъчно, като по средата се копае по-дълбок проход метър широк - в единия му край е вход, в другия огнище - прави се от камъни. Покривът е от отрязани дървета, покрити с борови клони, стените също, леглата също - това е землянка за 8 човека - по 4 от всяка страна. След ден-два стените изсъхват, става топло и уютно, мирише на бор, на огнището къкри канче с горещ чай и така цял месец...
07 Януари 2015 23:41
Моля някой очевидец от тогава да потвърди горното


освен лили иванова да е имала някой концерт по него време по тамошните места
08 Януари 2015 01:04
Трябва да се изгради инфраструктура,


Инфраструктура има и в момента я приватизират - обявяват заставите на търг, а останалите сгради се били саморазрушавали.
Държава ли?!
08 Януари 2015 01:31
В духа на Палавата Талпа ще кажа - За две седмици ОПГ ГРОБ ни върна в Средновековието. Аре нека сега Павливица да ме обори...
08 Януари 2015 05:43
eto kade bila novata rozova dolina s ciganite
08 Януари 2015 06:27
Това истина ли е или или сценарий за комедия ?
08 Януари 2015 06:50
Истината е дори по-лоша. Просто тук е поднесена по метода ЕЖК. Но предполагам всеки има познат полицай, говорим за редови полицай - от онези момчета, които се отзовават при скандали, нарушения на нощната тишина, разтърват пияни компании и всички ни измиват накроя ръцете с тях . Та питайте едно от тези момчета, което всеки месец зарязва семейството си и бива изпращан на своеобразен сървайвър, без право на отказване. Вижте снимките му, които понякога се стрехува да качи във ФБ... Поговарете, пък после пак питайте дали е истина... Да, истина е... Срамна истина!
08 Януари 2015 07:40
Чудно ми е- Как преди 1989 година точно тази граница се пазеше 1. Пеша, защото нямаше прокаран асфалтов път край браздата.2 Без химически тоалетни.3 Без латексови ръкавици.4 Без изрично записано в Устав, Правилник или Нааредба кой сече дърва за печката
08 Януари 2015 08:25
Тя цялата ни държава е в разруха, с изключение на централните части на големите градове.
Лозунгът на баш демократите "Държавата е лош стопанин" е осъществен повсеместно.
08 Януари 2015 08:57
Доколкото разбирам, това не са условията за живот, а за наряд - т е за служба по границата. За живот-настанени са са по хотели и къщи.За хора неслужили тези условия за наряд може да изглеждат страшно, но е наистина смешно да иомат претенции, от рода на кой да им нацепи дървата.. Не мога да не цитирам комар1
Кюмбетата не можело да се използват постоянно, тъй като трябвало да се почистват, когато са студени, от поне двама служители.

Доста често на полицаите се налагало и сами да си режат дървата от заобикалящата ги гора, тъй като такива не са им били доставени. "Не е изяснено чие задължение е нацепването на тези парчета дърва. "

"В повечето случаи те обикаляли границата пеша."

"Въобще въпросът за хигиената е сред най-засегнатите в доклада. Оказва се, че граничарите не разполагали с тоалетни и затова ходели в гората. "

Липсват мобилни тоалетни-кабини, латексови ръкавици и дезинфектанти, което на практика създава дискомфорт на служителите при осъществяването на своите физиологични нужди и е предпоставка за евентуалното развитие на заразни заболявания", е записано в доклада
За 2 години служба имам три "почивки " на полигон Шабла, по 2-3 месеца, със подготвителни лагери в полята около Безмер. Февруари, март - живеш, спиш в палатка 5 на 5 метра, пак хубаво , ако има кюмбе. Когато даваш караул, наряд, водиш занятия, учебни и бойни стрелби, самата мисъл някой да ти осигури тоалетна или баня или хотел, или къща е повече от абсурдна. Обикаляли границата пеш...ами как да я обикалят, аутобан ли да им направят? Потрошили не знам колко си коли...Все едно ние като асакер едно време, да потрошим артелерийските влекачи или зенитните оръдия и и да кажем - ами, чупи се, ко да го праиш. Веднага ти казват кво да го прайш и така ти го показват, че повече гледаш да не чупиш,ама никак. Най ми хареса как трябвало да си правят импровизирани навеси ( по време на служба на границата) да се пазят от дъжд...да не ги намокри. Абе, байно, за какво взимате по една шапка пари бе, по стария устав униформен даже чадър не може да носи и да отвори...
08 Януари 2015 09:10
Като чета статията започва да ми става ясно, защо руските спецназовци се присмиват на американските тюлени. Тюлените имали право да отказват участие в мисии, ако температурата на въздуха е под определена величина, руснаците нямали такива привилегии.
08 Януари 2015 09:13
Гадничко е на границата, спор няма, но дали някой знае, колко са рапортите за напускана през изминалата година от командированите по границата?
08 Януари 2015 09:13
Begemot-
Яяяя...значи имало и други, които са се любували на Шабленския фар през лятото и през зимата Жив и здрав!!!
08 Януари 2015 09:15
До Протор,
точно с МТЛБ-тата се стига до границата. От 40 мин. до час, зависи от водача.(снимка: натиснете тук)
08 Януари 2015 09:17
нещо не ми се получава със снимките
08 Януари 2015 09:28
но е наистина смешно да иомат претенции, от рода на кой да им нацепи дървата..


Да бяха ми рекли, да им занеса - точно в снежната буря вечерта миналата седмица цепих дърва. Даже не ми трябваше навес - свалих накрая ръкавиците и с кеф изпуших една цигара насред вихъра.
Какви мъже, какво нещо днес
Впрочем, не толкова жива сила и ограда иска границата, а политика, държавническо мислене и държавност - докато ги няма, всички да се наредим като броеница, все тая.

И извън темата - Спорна и здрава година на всички, макар и със закъснение!
08 Януари 2015 09:40
Бегемот ли си, тюлен ли си не те знам,
но ако си подадеш молба за патрулен полицай в град,или районен инспектор, а те пратят в дън горите тилилейски, да дрискаш в драките при -10 градуса, да мъкнеш мокри клони дето повече пушат, от колкото топлят, да ти дадат една потрошена Лада Нива да караш по офроуд трасе за каквото офроудърите могат да си мечтаят, и това по 14-16 часа на смяна + останалите екстри, като : липса на нормална за тези условия униформа, дъжд по цала смяна , липса на вода за миене, вода за пиене и храна - колкото си вземеш, е тогава искам да си поговорим пак.
А ,забравих да спомена : липса на свръзка, щото там ни тетри,ни джиесеми имат обхват, не дай си боже да се случи някакъв инцидент - лекарска помощ може да дойде най-рано след час и половина, а змии и стършели дал бог, и да не говорим ,когато попаднеш на група от 15 талибана , а сте само двама, въоръжени с по един макаров, с по един пълнител бойни и гумената палка, " К'во прайм" ? Как е ? Като на Шабла ли е ? Ама няма "чорба-каша" в точния час ...
08 Януари 2015 09:46
komar1
08 Януари 2015 07:40

Какво ти е чудно? Преди 1989-та границата се охраняваше от войска. Когато не са на наряд, войниците почиваха в застави - с печки, котвачи, спални и т.н. И стреляха по нарушители, а не ги претърсваха, извозваха и т.н. Отново се изказваш неподготвен. В статията се говори за онези полицаи - в голямата си част командировани районни полицейски или патрулни, някои от които дори не са били в казарма. И изведнъж са поставени на непознат терен, без необходимото оборудване, без необходимата информация, без никакви условия и в ситуация на влизащи кой знае какви чужденци, кой знае откъде. Въоръжени с пистолет "Макаров" - един пълнител стоп-патрони и един с бойни. Войничетата преди 89-та с "Макаров" ли бяха въоръжение?! Аман от многознайковци!

Begemot
08 Януари 2015 08:57

Да, може да ти е странно, но наистина щом си го поставил на въпрос - кой да нацепи дървата? Полицаите по щат нямат брадви - идват си от района (оголват зачисления им градски район), отиват както посочих горе на непознато място с неясна цел, и изведнъж се оказва, че дърветата пусти не влизат в печката. Палатките където ги има текат и са прокъсани. Транспорта го видяхме какъв е - подвижни ковчези. Това не са хора, преминавали курсове за оцеляване или охрана на граница, или дори патрулна дейност гористи и пресечени местности, а какво остава за управление на високопроходима техника.

Да изключим иронията ви, но ако сте толкова мераклии и разбирачи - защо не станахте полицаи?
08 Януари 2015 09:47
deneb направо ги размаза
Жива и здрава!!! Радвам се,че пак си тук!!!
08 Януари 2015 09:49
Ясноооо...Полицаите минали курс само да пикаят в химически тоалетни, а войската минала курс да пикая в храстите.. И затова сега- войската да отиде
08 Януари 2015 10:10
Денеб
Ами не е уточнено кой поднася тоалетна хартия на правоимащите!


На времето във военизирани структури за 2-3 месеца научаваш основен урок .
- Трябва да направиш това и това!
- Ама ....
- Не се обяснявай като ученичка...Шат . Шат.... И две години ти е лесно.Знаеш урока...


ПП И в цивилния живот лесно ставаше по тоя канон.
08 Януари 2015 10:22
Денеб
Ами не е уточнено кой поднася тоалетна хартия на правоимащите!

Ами бидето, ами благовонните масла? Мани, мани...
комар 1, благодаря, добре заварил!
Липсвахте ми
08 Януари 2015 10:26
Като чета статията започва да ми става ясно, защо руските спецназовци се присмиват на американските тюлени. Тюлените имали право да отказват участие в мисии, ако температурата на въздуха е под определена величина, руснаците нямали такива привилегии.

Както съм писал и друг път - в "онези" държави човешкия живот и достойнство, включително на военните, струват нещо, докато в "нашите" държави нямат никаква стойност. Пък да се подиграват колкото си искат спецназовците, само че ако им предложат да станат тюлени, едва ли някой би отказал....
08 Януари 2015 10:30
Я някой да се опита да стане граничен полицай и да видим дали ще успее. Трудна работа е да знаете.
08 Януари 2015 10:42
Анджък де!

Дето рекъл Манго:
- Лесна е вашта. Мели! Печи! Яж!
08 Януари 2015 10:57
FuFighter , ами не сме станали гранични полицаи, защото:
1.Нямаме достатъчно "връзки"
2.Не сме достатъчно мързеливи.
08 Януари 2015 11:31
Chengel, FuFighter,ами ссъчувствам ви, съчувствувам..в раздрънкана лада, по много лош път, така 12-14 часа, дъжд, ветър... нас са ни пускали нощно време,марш на скок по пресечена и непозната местност, без карта - само с компас и по азимута - и има, няма, за 12 часа издрапахме в тъмното през дерета , гори и чукари, даже стигнахме сутринта където трябва,че и бая железария имаше накачена по нас. И така може...ама то не е като да си подал молба за патрулен полицай по главната улица, или още по добре - архивар нещо там, може и папконосец...
08 Януари 2015 13:18
Чудно ми е- Как преди 1989 година точно тази граница се пазеше

Ми много лесно.
Прибират те в казармата, след това те пращат на браздата да бегаш след Шаро.
И така 25 месеца, през което време си правиш здрасти с вълците и чакалите на вечерната проверка...
08 Януари 2015 14:15
Много неграмотно написана статия. Не заради фактологията. Това е "голата" истина. Не приемам изразите като : "парчета дърва" и "развлени автомобили". Не се връзва с моите възприятия като : "наръч" , "купчина" , "цепеници" или просто - дърва. Може да има "развалени домати", но техниката е неизправна или с дефекти, неработеща, зле поддържана и т.н. За "разрухата от 19 в." - колегите са го казали.
08 Януари 2015 14:23
Яяяя...значи имало и други, които са се любували на Шабленския фар през лятото и през зимата Жив и здрав!!!

Единствения газифициран арест в армията. Красота. Печката за дърва в ареста беше пробита отдолу и прекарана тръба за газ. Ако те пратят да бачкаш в парниците, може да си откраднеш няколко дефицитни краставици и ставаш пръв приятел на караула. Друго си е да чукнете белот с гроздомицин и пресни краставици.
08 Януари 2015 14:56
Begemot посмали малко бе - и ние сме ходили в казарма . Особено ми харесаха 3 те месеца на палатка през месец и марш на скока в тьмна гора посред нощ.
08 Януари 2015 15:10
Това не са гранични полицаи , това са лигльовци!!! В БЕНЕАТО , и дъжд и сняг меташ габината и айде на поста,е нормално е да се скатаеш малко на сушина ако терена позволява...мизерията в повечето поделения си беше нещо в стандарта. Такъв студ съм събирал на Илчов баир и Марково(Шуменско), че и сега ме втресе. Немало инфраструктура! Ама има все още ЗИЛ 131, Урал ,Джугани може да не са демократични марки ,като МАН ,Хамър ама пък движат навсякъде. Дай да асфалтираме сичките баири та да е лесно и на нашествениците...Това е граница! Друго си е да кибичиш пред...да речем Гюешево и да бъркаш на македонците багажниците за "проверка", какво са си купили от Кауфланд и МЕТРО.
08 Януари 2015 15:42
На двама полицаи по едно джакузи не се ли полага? Представям си една граница от около 200км. с химически тоалетни през няколкостотин метра. Ще живне икономиката при всички случаи.
08 Януари 2015 18:27
Българска работа, изпросраХа и така Я "минираха", ама полза никаква !
08 Януари 2015 20:36
Begemoteee,
тез хвалби от "аз като бях в казармата" ги знаем.
Сега съм на 40 г. и 10 км. ги бягам за 55 - 65 мин. веднъж седмично, щото ме мързи. През останалите дни по 6-7 км. Не на "пътечка".
И по 10 до 15 рунда чувал + спаринг,три пъти седмично и други работи ... Ако искаш може да се пробваме, на каквато дисциплина искаш .
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД