"Златната" ограда на границата с Турция се оказа неефективна. Тя се преодолявала за броени минути, а камерите й не работели в мъгливо време. |
Пълно безхаберие, липса на каквито и да е реални планове за справяне с бежанския поток, прахосване на десетки милиони държавни пари и евросредства, липса на оборудване, пребиваващи в кал и мизерия полицаи - това лъсна от няколко доклада, които бяха публикувани в сайта на МВР, изготвени от вътрешния министър Веселин Вучков и от комисия, назначена от служебния министър Йордан Бакалов. Те показаха абсолютната разруха, която цари на границата с Турция, и безумните условия, в които са поставени командированите там полицаи, както и тоталната неподготвеност за каквото и да е. И това
на фона на претенциите на България да бъде приета моментално в Шенген
без никакви условия.
От разобличаващите документи става ясно, че вътрешното министерство се е провалило с оградата на браздата с Турция, въпреки че изграждането и видът й бяха по идея именно на специалистите в МВР. Специална комисия в края на миналата година е потвърдила общоизвестния факт, отричан упорито от властта, че съоръжението се преодолява за няколко минути със стълба и ножица за тел. Неслучайно още при началото на строежа турските граничари се шегуваха с българските си колеги, че се е вдигнала цената на ножиците за тел в Одрин.
Провалът е признат и от вътрешния министър Веселин Вучков, който в своя доклад до Съвета по сигурност при Министерския съвет заявява, че сегашният начин на охрана на границата с командироване на полицаи е "неефективен и изчерпан". Думите на министъра обаче бледнеят пред констатацията на комисията за условията, при които работят граничарите и командированите полицаи вече повече от година. За част от тях се говореше под сурдинка и в различни телевизионни репортажи, но пълната картина отговаря повече на условия от XIX век, отколкото на страна от ЕС.
За да подсигурят охраната на границата в Турция, от 13 ноември 2013 г. са били командировани 1564 полицаи, от които само 435 са били граничари, останалите са от вътрешността на страната. Инспекторите не са установили проблеми с местата за спане на полицаите, тъй като те са били настанени в хотели и къщи за гости, но не така е стоял въпросът с условията, при които са давали дежурство. Докато не обикаляли пеша охранявания периметър, полицаите стояли в палатки, които не били подходящи за лошите метеорологични условия през зимата. Те се оказали изключително големи (5х5 метра) и се отоплявали трудно с печки на дърва, модел "циганска любов". Кюмбетата не можело да се използват постоянно, тъй като трябвало да се почистват, когато са студени, от поне двама служители.
Доста често на полицаите се налагало и сами да си режат дървата от заобикалящата ги гора, тъй като такива не са им били доставени. "Не е изяснено чие задължение е нацепването на тези парчета дърва. Практически това се извършва от дежурните служители, с което се нарушава изискването за постоянен обход и наблюдение на граничната бразда", коментират инспекторите. Голяма част от кюнците на печките пък били прогорели и неустойчиви, което създавало
опасност от пожар в палатката и задушаване на полицаите.
В някои от шатрите липсвали маса и столове, където да почиват патрулиращите. В повечето случаи те обикаляли границата пеша. С автомобили се инспектирала само 30-километровата ограда, където има направен път от армията. Заради лошото състояние на пътищата около границата или липсата им се развалили голяма част от автомобилите. От общо 374 броя за една година се повредили 137, а 4 станали негодни за употреба. От МВР помолили министерството на отбраната отново да оправи пътищата към границата, но то отказало, става ясно от доклада. Не достигали и резервните части на колите, тъй като се правели поръчки само за по 24 хил. лв., независимо че често нуждите са били много по-големи. Така се натрупали много развалени автомобили. Липсвали и автомонтьори, които на място да извършат ремонтите. Когато инспекторите проверявали граничния пункт в Елхово, видели 50 развалени коли, които чакали ред само за двама монтьори.
Инспекторите установили, че служебните автомобили, в които се движели полицаите, служебните кучета и задържаните нелегални имигранти, не са били дезинфекцирани от началото на операцията по границата. Въобще въпросът за хигиената е сред най-засегнатите в доклада. Оказва се, че
граничарите не разполагали с тоалетни и затова ходели в гората.
"Липсват мобилни тоалетни-кабини, латексови ръкавици и дезинфектанти, което на практика създава дискомфорт на служителите при осъществяването на своите физиологични нужди и е предпоставка за евентуалното развитие на заразни заболявания", е записано в доклада. Комисията констатирала, че отпадъците се изхвърляли безразборно в близост до обособените места за почивка. От проведените разговори със служителите е било установено, че от "Гранична полиция" са раздавани чували за събиране на битовите отпадъци само веднъж от започване на операцията на границата.
За да се предпазят от сняг и дъжд, полицаите са си правили от клони, шума и найлони навеси, където се криели, докато давали дежурства. Имали проблеми и с комуникациите помежду си. Оказало се, че телефоните "Тетра" били с изхабени батерии и често прекъсвали. Заради това граничарите често използвали мобилните си апарати, за да се свържат с останалите екипи.
Същото е състоянието и с облеклото на полицаите. Те давали дежурства с униформите, които са за охрана на улиците в населените места. Оказва се, че поради липса на средства нови униформи не са били поръчвани през 2012 и 2013 г. До края на 2014 г. полицаите са заявили униформи за над 22 млн. лв., които не са доставени. Подобно на военните от първата им мисия в Ирак граничарите са си купували сами фенерчета. Също и обувки, тъй като в склада на МВР имало
само 180 чифта гумени ботуши с размери 38, 39 и 40.
Заради тежките условия, при които работели командированите на границата, психолози са установили, че сред тях има настроения срещу операцията, а също и проблеми със семействата им. Хората не можели да ползват отпуските си и натрупвали между 200 и 600 часа допълнително работно време. Някои от смените били с продължителност от 15 часа.
Всичко това е струвало на държавата само за миналата година над 44 млн. лв. извънредни средства. Толкова правителството е отпуснало за осигуряване на специализираната полицейска операция. От тях над 22 млн. лв. са отишли за командировъчни.
И ОТНОВО ПАРИ
Всички негативи и най-вече натрупаното напрежение са причината вътрешният министър Веселин Вучков да обяви, че този начин на охрана е неефективен. Затова в последните дни на 2014 г. той предложи да се прекрати операцията и да се назначат 500 бивши полицаи за граничари, както и още 200 души на временен договор, които да ги подпомагат. Всичко това ще струва около 8 млн. лв. на година, което е доста по-малко от отделените досега пари. Вучков обаче се подсигурява и при евентуално решение на правителството за продължаване на полицейската операция и внася план за охрана на границата по досегашния начин през тази година. Според изчисленията на МВР това ще струва над 97 млн. лв. Тук не се включват парите за построяването на нови 131 км ограда, която ще бъде с подобрена конструкция. Интересно е, че исканите пари не са само за участъка на турската граница, а за цялата гранична полиция. Реално с тях ще се покриват всички капиталови разходи на граничарите, които иначе трябва да бъдат взети от бюджета на МВР. В плана е записано покупката на десантни лодки за охрана на морската граница, както и лодки за Резовска река и Марица, поддръжка на хеликоптери, на системата за наблюдение, доставка на апарати "Тетра" и т.н. Все неща, които уж бяха направени, за да влезем в Шенген още преди години.