:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,659,471
Активни 596
Страници 2,036
За един ден 1,302,066
ИНТЕРВЮ

Държавата успява да събере едва 12-13% от глобите за незаконна сеч

Забрана на износа на необработена дървесина е на практика невъзможна, казва заместник-директорът на Изпълнителната агенция по горите инж. Красимир Каменов
Красимир Каменов
Визитка:

Инж. Красимир Каменов работи в системата на горите от 1995 г. Последователно заема длъжностите лесничей, старши лесничей, експерт и после зам.-шеф на регионална дирекция по горите - Смолян (2005-2010 г.). През 2010 г. става заместник изпълнителен директор на Изпълнителна агенция по горите (ИАГ), като през 2013 г. за 8 месеца е шеф на агенцията. В момента отново е заместник изпълнителен директор на ИАГ.



- Инженер Каменов, какъв е резултатът от работата на 173-те мобилни екипа, които отскоро тръгнаха на проверки за незаконна сеч у нас?

- По данни на новосъздадената дирекция "Развитие на горския сектор" към МЗХ с директор Виржиния Хубчева сформираните нови мобилни екипи на шестте държавни горски предприятия са извършили общо 2857 проверки само за три седмици от създаването си на 1 декември. Проверени са 258 обекта за добив на дървесина, 628 превозни средства, 1762 ловци. Съставени са 49 акта за установяване на административни нарушения и наказания. Задържани са 143 кубически метра дърва, 7 каруци и 2 моторни триона. Според нас броят на проверките и на установените нарушения показват, че мерките за подобряване на охраната на горите дават добри резултати за превенция и за установяване на закононарушенията.

- Министерството на земеделието и храните обяви намерение да се поставят пластмасови пластини с уникален номер за маркиране на дървесината. Тя реализирана ли е вече?

- Поставянето на пластини с уникален идентификационен код на всяко отсечено дърво е принципно нов за България начин за маркиране на отсечената дървесина. Пълната реализация на тази мярка е предвидена да стане до края на април 2015 г., като се свърже с въвеждането на система за отчитане в реално време на всеки издаден електронен превозен билет чрез мобилна връзка. Към момента маркиране на едрата строителна дървесина с пластини се прилага изцяло в териториалните поделения на "Южноцентрално държавно предприятие" - Смолян, в "Държавно горско стопанство Ботевград" към "Северозападното държавно предприятие" и в "Държавно горско стопанство Самоков" към "Югозападното държавно предприятие".

Всички предприятия ще обявят процедури по Закона за обществените поръчки за доставка на необходимите количества пластини. Очаква се това да стане до края на януари 2015 г. Така до края на април системата за маркиране с пластмасови пластини ще бъде въведена във всички териториални поделения на държавните горски предприятия и на практика ще обхване всички държавни гори, управлявани от тях - още преди активния сезон за добив през лятото.

- Какви законодателни промени готвите за ограничаване на незаконното изсичане на горите?

- Вече са готови предложения за промени в закона за горите, в наредбата за контрола и опазването на горските територии, в Наказателния кодекс (НК) и в Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН). С предложението за промяна в НК се слага минимален праг на деянието престъпление, като това е минималната работна заплата. При маловажни случаи, но с рецидив, както и при съучастие с други лица или действие по поръчeние или в изпълнение на решение на престъпно сдружение, също са предвидени по-тежки наказания. В ЗАНН е предложено въвеждане на алтернативно административно наказание - полагане на общественополезен труд - пробация. То ще се налага на хора, на които са издадени наказателни постановления, но които са с нисък социален статус и нямат законни доходи или имущество. Това се предлага заради ниската събираемост на сумите по влезлите в сила наказателни постановления. Сега събираме само 12-13% от наложените глоби. В закона за горите предлагаме да се добави текст, чрез който при доброволно плащане на глобата или имуществената санкция в 30-дневен срок от издаването на наказателното постановление те да се намаляват до 70% от първоначалния размер.

- Предвиждате ли по-големи санкции за незаконна сеч?

- Размерът на предвидените в закона за горите глоби и санкции за нарушения отговаря на нанесените щети и е съобразен с минималната работна заплата у нас. Максималната глоба за физическите лица е до 3000 лв., а за търговците имуществената санкция е до 5000 лв. Ако някой бъде хванат да сече незаконно, след като е имал влязло в сила наказателно постановление за друго такова нарушение в срок от 1 г., глобата или имуществената санкция е в троен размер. Но все пак проблемът не е в размера, а по-скоро в събираемостта. В тази връзка са и направените предложения за промяна на нормативната уредба. През 2014 г. бе подписано и споразумение с Камарата на частните съдебни изпълнители, за да може да се увеличи събираемостта.

- По ваши данни какъв е размерът на незаконната сеч у нас? Последно се говореше за от един до няколко милиона кубически метра дървесина.

- От началото на 2014 г. до декември са съставени общо 11 818 акта. От тях 11 189 са по закона за горите, 241 са по закона за лова и опазване на дивеча, 105 - по закона за рибарството и аквакултурите, 32 - по закона за лечебните растения, и 211- по други закони. Издадени са общо 9902 наказателни постановления. От тях 2993 са изпратени в прокуратурата, 2290 са върнати за административно производство, а по 71 преписки е образувано досъдебно производство. Издадени са 62 присъди за нарушения, свързани с горското законодателство. С издадените наказателни постановления са наложени глоби и санкции в размер общо на 1 488 365 лв., но от тях са събрани 121 833 лв. Точно ниската събираемост на сумите по влезлите в сила наказателни постановления е един от основните проблеми, който кара нарушителите да се чувстват ненаказани.

С актове за установяване на административни нарушения са задържани 1061 кубически метра обла дървесина, 8818 кубика дърва за огрев, 119 кубика фасонирана дървесина. Задържани са 203 моторни превозни средства, 534 каруци, 262 моторни триона, 22 ловни оръжия и др.

- Как приемате идеите на някои неправителствени организации да се прати жандармерията по граничните пунктове, за да се спира незаконният износ на дървесина?

- Подписано е споразумение за взаимодействие между Агенцията по горите и Агенция "Митници" за спазване на еврорегламентите. Регионалните дирекции по горите извършват периодични проверки на вътрешни и външни митници за законния произход на дървесината за износ. Има и подготвено споразумение между Министерството на земеделието и Министерството на вътрешните работи за взаимодействие при контрола и опазването на горите, дивеча и рибните ресурси. Така ще може да се провеждат съвместни акции и проверки със служителите от МВР, включително и с жандармерията. Съвместните акции ще бъдат насочени към места с концентрация на нарушения в горите. През декември на регионален принцип и по предварително изготвени графици се проведоха множество съвместни акции между регионалните дирекции по горите и областните дирекции на вътрешното ведомство.

- Възможно ли е да се въведе забрана за износ на необработена дървесина, както поискаха също неправителствени организации?

- Този въпрос стана особено актуален в последните 2-3 месеца и е предмет на дискусии на редица срещи, включително и с браншовите организации от сектора на горското стопанство и неправителствени организации. Възможността министърът на земеделието със заповед временно да забрани износа на необработен дървен материал от определени видове е определена с разпоредбата на чл. 126, ал. 6 от Закона за горите. Въвеждането на такива ограничения без съгласуване с ЕК и нотификация на Световната търговска организация обаче ще доведе до възражения от страна на Турция и Македония. Това вече се е случвало при предходни въвеждания на ограничения, като вследствие на тях забраната е отпадала.

Подобна забрана засяга най-вече износа на дървесина за Турция, която в последните години е основна дестинация за продажбата на необработен дървен материал, извън реализирания на вътрешния пазар. По данни от националната статистика към края на ноември 2014 г. над 800 хиляди тона българска дървесина е реализирана извън страната, като основен дял заема износът за Турция - около 650 хиляди тона. Ограничение върху износа обаче ще бъде в противоречие с международни договорености, които страната ни е ратифицирала, а те имат предимство пред тези норми на вътрешното законодателство, които им противоречат. Т.е. в този случай се прилагат разпоредбите на подписаните международни спогодби и забраната на практика е неприложима. Затова в момента обсъждаме и други варианти, включително с министерството на финансите, които да направят реализацията на дървесината и нейната преработка в страната по-привлекателни в сравнение с продажбите навън.
2
3325
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
2
 Видими 
13 Януари 2015 21:15
Докато националните ни интереси са-маловажни от това да угодим на Турция ще си останем суровинен придатък и на Запада и на Изтока. А от това което изнасяме ще се облажват бракониери и алчни поробители като добиващите нашата мед и злато. Ех Пратер, Пратер.
14 Януари 2015 17:47
Значи какво се разбира от тази статия? Не е проблема с изсичанито на горите а с несъбраемостта на глобите за незаконна сеч.

За мен проблема е в изсичането на горите.

Преразглездат се международните спогодби, преподписват се нови договори, гласува се мораториум за изсичане на горите.

Вдигат се наказанията за нарушителите: Солени глоби, отнемане на лиценз, пробация, затвор, отнемане на имуштество и т.н.
Гласува се закон за залесявчнето. Които иска да отсече дърво засажда поне две (или заплаща на фирма която извършва услугата)

След изтичане на мораториума се прави анализ и се решава колко може да е допустимата планова сеч. Дурвесината се обработва в БГ и се изнася само след задоволяване на вътрешния пазар.


Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД