:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,686,270
Активни 757
Страници 28,835
За един ден 1,302,066

Парите за втора пенсия се топят с 0.16% на година

Комисията за финансов надзор разследва всички пенсионни дружества за пазарни манипулации по сигнал на 4 от компаниите
СНИМКА: БГНЕС
Депутатите от бюджетната комисия
Парите на хората за втора пенсия се топят с по 0.16% на годишна база заради инфлацията. Това стана ясно при изслушването на ръководството на Комисията за финансов надзор от парламентарната бюджетна комисия относно дейността на частните пенсионни дружества и контрола на регулатора. Зам.-председателят на КФН Ангел Джалъзов съобщи, че за периода от април 2004 г. до края на 2014 г. по предварителни данни доходността на универсалните пенсионни фондове общо е минус 1.7%.

Ако се вземе целият период на съществуването им от 2002 г., доходността става положителна - 20.29%, или по 1.46% на годишна база. Редно е да се извадят първите две години, защото тогава методиката за смятане на доходността не е била коректна и не е отчитала удържаните такси от вноските на осигурените, които не носят доходност, разясни Джалъзов.

Не е ясно каква е картината по отделните фондове. "Някои фондове са на плюс, други - на минус, но към края на миналата година парите на хората по партидите нямат същата покупателна способност, каквато са имали в момента, когато са вложени там", коментира шефката на бюджетната комисия Менда Стоянова (ГЕРБ).

КФН разследва всичките девет компании на пазара за пазарни манипулации, които "поставят в състояние на системен риск пенсионноосигурителната система". Сигналът, с който "Сега" разполага, е подаден от четири пенсионни компании до регулатора и Консултативния съвет по финансова стабилност в края на октомври миналата година. Дружествата алармират, че в няколко поредни тримесечия се наблюдават съществени изменения в стойността на активите на някои компании в последния ден на всяко тримесечие. Компаниите посочват, че измененията не са в резултат на дейността на пазара и дори са в противоречие с пазарните тенденции. От измененията печелят компании, които и за шестте тримесечия са в Топ 15 на печелившите фирми от промяната на стойността. В сигнала се посочва, че има дружества, които систематично отчитат негативна доходност в противовес на пазарната обстановка.

"Първата цел на подобни манипулации е тези дружества да покажат по-висока доходност и така да привлекат клиенти допълнително. Втората цел е да отговорят на изискванията на минималната доходност, защото ако те са под тази доходност, трябва да вложат средства от специализираните си резерви или от собствен капитал", коментира Стоянова.

СЪМНЕНИЯ

За сигнала се разбра от питането на депутата от БСП Георги Кадиев, който твърди, че с писмото се занимава и Европейската комисия. Шефът на КФН Стоян Мавродиев отрече Брюксел да го проверява. Депутатът от ДПС Йордан Цонев видя картел между компаниите, подали писмото, защото те държат над 60% от пазара. Цонев призова КФН да сезира комисията за защита на конкуренцията. "Тези компании трябва да се разследват", отсече Цонев. "Ще изследваме и четирите фонда, подписали това писмо. Няма да приемем едни пазарни участници да нападат други. Ако открием данни за картелиране, ще сезирам лично КЗК. Ще се произнесем не само за фондовете, за които се твърди, че има нещо странно, всички дружества ще се изследват", заяви шефът на КФН Стоян Мавродиев. Въпреки настояването на депутати Мавродиев не се ангажира със срок, в който КФН ще приключи разследването за пазарните манипулации на деветте пенсионни компании. Според него на европейските регулатори такова значително по обем разследване отнема до две години и призова депутатите да не очакват от него в комисията да са магьосници. На въпрос на "Сега" има ли пряка връзка между сигнала за злоупотреби и решението за законодателни промени във втория стълб, финансовият министър Владислав Горанов бе категоричен, че такава не съществува. "Такива конспиративни теории не са ми хрумвали", коментира Горанов. Той обаче уточни, че е знаел за писмото, изпратено в края на 2014 г.
СНИМКА: БГНЕС
Стоян Мавродиев призова депутатите да не очакват от него подчинените му да работят като магьосници.
10
3579
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
10
 Видими 
29 Януари 2015 19:37
Втора пенсия през крив макарон
29 Януари 2015 19:39
май няма да има и за макарон
29 Януари 2015 19:48
Тренчев не случайно го каза: като дойде времето да ни плащат 2 пенсия,ТЕ самите ще искат да са фалирали. Некадърни крадци! Ама то каквато държавата такива са и другите
29 Януари 2015 20:13
ей сега герберастията такова майката на фондовете.Сега като се почне едно говорене за "лошите пебсионни" фондове,та да тръгне глупавия народец да прехвърля ,по заръка бокова, вноските си в нои и тогава ще падне поредното лапане от герберастите.На тъп народ-такива тикви за управници.Между другото защо не ги разследват тези за престъпление че подронват финансовите институции?Че това са най-големите банки в България- около 8 млр.лева има в тях.
29 Януари 2015 20:44
Този пуяк Мавродиев, май досега се изявява главно като цензор, а това дето не бил магьосник и иска поне две години да проверява сигнал за това, което е пряк предмет на перфектната му дейност, направо ми е странно. Но пък основния му аргумент за защита и нападение е, че бил от основателите на ГЕРБ. Това за мен е достатъчно основание за поне 10 години, е добре де, на облекчен режим, но пък нали, като с Цветанов не сме във военно положение.
29 Януари 2015 21:45
Каквато и стъкмистика да използват всички, ясно е че единствените на печалба са самите дружества.

Нещата ще се оправят единствено като отпадне задължителния елемент на това осигуряване. Чак тогава ще има конкуренция, намаляване на такси и разходи.
30 Януари 2015 08:57
Ако е само 0.16% с мед да ги намажем.
30 Януари 2015 10:10
За това пък в НОИ въобще не се краде. Ама изобщо. Дайте другари там да си дадем парите. Политиците че ги управляват най-добре
30 Януари 2015 10:34
Парите в НОИ са на загуба - директно на 100%. Веднага. Тотал щета.
30 Януари 2015 16:58
Краде се,краде се и това е!Колкото по-голям "демократ",толкова по-голям крадец!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД