Цветан Цветанов и бившите му подчинени Сергей Кацаров, Камен Костов и Цветан Иванов минути преди да чуят оправдателните си присъди, които са и окончателни. |
На заключителното заседание в съда прокуратурата обяви, че не поддържа вече повдигнатите обвинения, и смята, че по делото трябва да има оправдателна присъда. Причината е промяна в Наказателния кодекс, направена през юли м.г. Тогава в преходните разпоредби на новия закон за МВР е записано, че хора от МВР могат да се преследват за престъпления по чл. 387 от НК, по който са обвинени подсъдимите, само "когато са извършени във военно време или в бойна обстановка, или при участие в мисия или операция извън страната, или във връзка с бойни действия".
"В техния случай това не е налице. И тъй като има императивна разпоредба в НК, според която по-благоприятният закон задължително се прилага в полза на подсъдимите, на нас не ни остава нищо друго, освен да пледираме за оправдателна присъда", обясни един от прокурорите. Според него обвиненията са взаимно обвързани и ако не се докажат престъпленията на тримата директори, автоматично отпада и обвинението на Цветанов. "Пледирахме, че сме убедени, че има извършено престъпление, но краят е предопределен от изменението на НК и ние сме длъжни да се съобразим с него", обясни прокурорът.
След този развой съдът оправда всички обвиняеми. Съдията обяви, че няма как да коментира присъдата, защото делото е секретно, но уточни, че законодателните промени не са единствената причина за нея.
Така приключи най-шумното от трите дела срещу Цветанов. То тръгна преди две години по сигнал на тогавашния лидер на БСП Сергей Станишев, който занесе на главния прокурор Сотир Цацаров списък с хора, "безогледно и престъпно подслушвани от МВР под личното ръководство и указания на Цветан Цветанов". Сред тях бяха самият Станишев, Ахмед Доган, Симеон Дянков, Георги Първанов, Иван Костов, Кристалина Георгиева, Волен Сидеров, Йонко Грозев, Нели Куцкова, Гриша Ганчев, Иво Прокопиев, Георги Гергов, Цветелина Бориславова, Миньо Стайков и др.
Веднага бе образувана преписка, с която се занимаваха 12 прокурори. На ефектна пресконференция беше обявено, че от МВР са иззети транспортна техника и апаратура за наблюдение. Обвинени за злоупотреба с власт бяха трима бивши директори на специализираната дирекция "Оперативни технически операции" (СДОТО) - Сергей Кацаров, Цветан Иванов и Камен Костов. Цветанов получи обвинение, че е допуснал извършването на престъпленията им.
Не стана ясно защо точно сега прокуратурата реши да оттегли обвиненията. През октомври например, когато промяната в НК вече бе в сила, тя настоя делото да бъде отложено, за да бъде приобщено към него дисциплинарно производство срещу шефа в СДОТО Радко Димитров, който според разследващите бил изтрил с отвертка данните от подслушване от спецавтомобила на МВР.
На въпрос защо обвинението срещу Цветанов не бъде преквалифицира по т.нар. цивилен текст за престъпление по служба, прокурорите обясниха, че тази разпоредба изисква специална цел - лична облага или вреда другиму. "В този случай въобще няма такива индикации", твърдят те.
На практика това означава, че никой не може да бъде преследван, ако извършва незаконно следене и подслушване. За да бъде някой осъден за такова престъпление, трябват не само веществени доказателства, но и да се докаже, че подслушването е направено за лична полза или за нанасянето на вреда на някого. Например резултатите от подслушването и следенето да са използвани за изнудване.
Срещу бившия МВР шеф има още две дела, които вече стигнаха до втора инстанция. Там те приключиха в рамките на ден и се очаква произнасяне на Софийския апелативен съд. Едното е за отказано подслушване на бившия шеф на БОП Велико Търново Орлин Тодоров, по което Цветанов бе осъден на 4 г. затвор. Второто е за присвояване на 50 000 лв. в полза на Тодоров. По него Цветанов е оправдан.