:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,660,338
Активни 596
Страници 2,903
За един ден 1,302,066
Поука

Венецуела е на ръба на оцеляването

Падащите цени на петрола и некадърното държавно управление изправят страната пред опасността да спре да плаща дълговете си, като остави отговорността на основни търговски партньори като Бразилия
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Въоръжени военни и полицаи охраняват големите магазини в страната, за да не се стига до насилие на дългите опашки, които ежедневно се извиват. Стоки от първа необходимост липсват във Венецуела.
"Господ ще ни помогне", заяви президентът на Венецуела Николас Мадуро в традиционната си реч преди няколко дни. Молитвите са една от малкото възможности, останали на Мадуро, след неуспешната му международна обиколка в Близкия изток, където лобираше Саудитска Арабия да намали производството на петрол и да увеличи динамично променящите се цени на суровината.

По време на 13-дневния международен тур Мадуро посети също Русия (два пъти), Китай и Португалия в опит да привлече инвестиции и заеми. Президентът не разкри какво е успял да договори; вместо това доста време му отне да представи пътуването си като усилие да създаде преграда заедно с Китай, Русия и други държави срещу това, което той определя като американски план за доминация в света.

Преди цената на петрола да започне да пада през миналото лято инфлацията в страната вече беше най-високата в света - 63.6%, а индексът за недостиг на храна и други основни стоки остава между 20 и 30%. Централната банка обяви, че страната е в рецесия преди края на 2014 г. Откакто Мадуро дойде на власт през април 2013 г., след като тогавашният президент Уго Чавес почина от рак, той използва тези страховити цифри, за да се представи като жертва на "икономическа война", водена в чужбина и у дома, срещу неговото правителство. Той не поема отговорност за икономическия упадък на Венецуела. Цените на петрола паднаха с 60% от юни насам, а страховете в страната се увеличават, тъй като икономиката й е силно зависима от вноса, а всичко - от лекарствата през частите за леки автомобили до основните стоки, все по-трудно да намира. "Най-тъжното нещо е, че това е едва началото", казва Майра Браво, след като в продължение на 2 часа се е редила пред супермаркет в източната част на Каракас, за да купи памперси за сина си. "Не виждаме някаква промяна или подобрение, а това, което е по-лошо, е, че



започваме да свикваме



с тази ситуация."

Местните хора не са единствените, които са притеснени. Правителството на Венецуела никога не е пропускало плащане към чуждестранните кредитори, но "Уолстрийт" е притеснен, че се задава фалит на страната, ако цената на петрола продължава да пада. Страната печели 96% от експортните си приходи от петрол, а държавната компания Petroleos de Venezuela (PDVSA) не само че внася в държавната хазна все по-малко пари, но и произвежда по-малко петрол. Повече от 100 000 барела дневно се изнасят към Куба и към други държави от Карибския басейн по силата на междудържавни споразумения, а 700 000 барела, чиято стойност годишно е 12 млрд. долара, се използват за вътрешно потребление, като на практика суровината е безплатна за венецуелците. Освен това резервите на страната в чужбина, равняващи се на 21 млрд. долара, биха могли да покрият плащания по ценни книжа за две години, според агенция "Блумбърг".

"Венецуела харчи повече, отколкото печели", казва Асдрубал Оливерос, който е икономист и директор на базираната в Каракас консултантска компания Econanalitica. "Фискалният дефицит е 20% от БВП". Международният валутен фонд прогнозира, че икономиката на страната ще се свие със 7% през тази година. Няколко икономисти са на мнение, че инфлацията ще достигне трицифрено число, а недостигът на стоки сериозно ще се влоши.

"Падането на цените на петрола е само черешката във вече затруднената ситуация", казва Орландо Очоа, който е сред водещите икономисти във Венецеула и преподавател в Католическия университет в Каракас. Той заедно с още 47 икономисти изпратиха писмо до президента Мадуро миналата година. Те призоваха правителството да ореже обществените разходи, да повиши цената на бензина, както и правителството



да намали ограниченията за обмяна на валута,



които се използват, за да се контролира достъпът до долари. Нито едно от тези неща не се случи.

Вместо това Мадуро е несигурен и изглежда нервен за това каква политика да предприеме. В речта си преди дни той заяви, че е настъпило време за дебати относно цената на използвания бензин в страната, който е най-евтиният в света, и колебливо обяви, че правителството ще реформира тристепенната обменна система, целяща да спре изтичането на капитали и строго да контролира икономиката и компаниите. Системата не може да удовлетвори търсенето на долари, така че венецуелските компании и граждани се насочват към процъфтяващия черен пазар на валута.

Фискалните проблеми на страната обаче не попречиха на Мадуро да обещае 15% увеличение на заплатите, допълнителни пари за правителствените програми за социално подпомагане. Освен това той заяви, че ще се отпуснат повече пари, за да бъде завършена най-новата линия на метрото в Каракас, която в момента се строи, заедно с други дълго отлагани инфраструктурни проекти. С тези мерки той цели да си осигури подкрепа на разочарованите чависти, както са известни привържениците на правителството, за предстоящите през декември парламентарни избори. "Правителството на чавистите е експерт в две неща - да взима импровизирани, спешни икономически решения и да печели избори. Прави това непрекъснато в последните 15 години", казва политическият анализатор от Каракас Димитрис Патоулас. Тази година обаче ситуацията е различна не само защото няма пари, но и защото популярността на Боливарската социалистическа революция достигна най-ниските си нива на одобрение, като едва 20% подкрепят Мадуро, според социологическата фирма "Датаналисис".

Като част от борбата с "икономическата война", правителството нареди да се поставят



машини за пръстови отпечатъци,



за да се контролира какви количества купуват потребителите в определени магазини. Преследвани са собственици на магазини и доставчици, обвинявани, че трупат запаси и манипулират цените.

В последните месеци войските на националната гвардия са ангажирани в операции, насочени срещу контрабандата. Правителството казва, че 25% от вноса във Венецуела и петрола се изнася незаконно през границата, главно към съседна Колумбия, и на няколко пъти затваря границата. В търсене на изкупителни жертви венецуелското правителство непрекъснато обвинява колумбийците, че стоят зад мафията, организираща контрабандата. Имиграционните власти направиха спецакции в супермаркети преди две седмици и депортираха 106 колумбийци без документи, тъй като нямали необходимите визи. Някои от тях са пристигнали във Венецуела преди години в търсене на по-добър живот.

Сега хиляди венецуелци преминават в Колумбия. Много от тях са от средната класа, професионалисти с познания и достатъчно капитали, за да отворят свой бизнес в Богота или Меделин. Най-големият граничен град в Колумбия, Кукута, е с най-високото ниво на безработица в страната, но се наблюдава наплив на неквалифицирани имигранти от Венецуела, казва Карлос Луна, който доскоро е оглавявал местната Търговска камара. Вносът от Колумбия, която преди е била най-големият търговски партньор на Венецуела, е спаднал с 19% за последната година, според Венецуелско-колумбийската търговска камара. Венецуелците дължат около 800 млн. долара на търговските си партньори от Колумбия.

Съседна Бразилия също усеща влиянието на икономическата криза във Венецуела, но в различен мащаб. Въпреки че бившите президенти на двете държави Уго Чавес и Луис Инасио Лула да Силва имаха близки отношения и двете страни са идеологически близки, венецуелците дължат на бразилците над 5 млрд. долара, главно заради произведени стоки и храна. "Единствената причина, поради която бразилските бизнесмени все още не са се оттеглили, е, че не искат да загубят пазара", казва бразилски правителствен служител. Председателят на бразилската Асоциация за външна търговия Хосе Аугусто де Кастро наскоро заяви пред Би Би Си Бразилия, че ако икономическата криза във Венецуела се задълбочи, членството на страната в Меркосур ще бъде поставено под въпрос.

Богатите на петрол страни по света, от Иран през Русия до Норвегия, също страдат, но в нито една от тях няма толкова бърз срив, както във Венецуела. След президентската реч в Каракас се шегуват, че Господ вече е помогнал, като е благословил страната с най-големите петролни резерви в света, но я е наказал с едни от най-некомпетентните управници. В писмо от Господ до президента, венецуелският комик Лауреано Маркес цитира Господ: "От всичките си проекти възлагах надежди на Венецуела. Трудно ще ти бъде да обясниш как разруши една от най-добрите ми творби. Съжалявам, синко, трябваше да ти кажа, финансовият рай също отхвърли молбата ти за помощ".

Снимка: ЕПА/БГНЕС
По време на международната си обиколка венецуелският президент Николас Мадуро се срещна в Москва и с руския си колега Владимир Путин в търсене на чужди инвестиции. Пътуването му обаче не постигна желаните резултати.
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Недоволни от управлението на страната, хиляди венецуелци все по-често излизат на протести.
28
5169
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
28
 Видими 
01 Февруари 2015 19:59
Венецуела също е мишена на САЩ в "кампания 2015" ...
01 Февруари 2015 20:44
Ся, аз не разбрах Русия и Китай дали ли са по някоя рубла или юан - не си и помислям, че тов. Мадуро е искал долари или евро.
01 Февруари 2015 20:49
Естествено че САЩ са виновни. Мадуро нема нищо общо. Изобщо ако не бяха САЩ всичко щеше да е прекрасно и в Русия и във Венецуела и в Северна Корея и в главата на Волен Сидеров и тази на Чуколов също.
01 Февруари 2015 21:46
...венецуелският президент Николас Мадуро се срещна в Москва и с руския си колега Владимир Путин...

А стига бе, срама нямате...
01 Февруари 2015 22:25
Бря! Ма ние по тея щяхме да се равняваме... ако си бехме избрали Болен за президент! Те това чака и гърчулята, ако се не сафирясат и тръгнат у леву, само че по-скоропостижно, щото те и петрол си нямат.
...Николас Мадуро се срещна в Москва и с руския си колега Владимир Путин

Можеше да им предложим да се срещнат в Дупница..
01 Февруари 2015 22:33
Абе, комунизмът винаги я докарва дотук. Петрол, суровини, пари. Но бездарността е по-голяма от всичко.
01 Февруари 2015 22:57





Cardozo e Sa
01 Февруари 2015 22:33



Не ти ли е идвало на ума ,че ако капитализма беше наистина хубав , никой нямаше да се бори за комунизъм ?
01 Февруари 2015 23:11
Не ти ли е идвало на ума ,че ако капитализма беше наистина хубав , никой нямаше да се бори за комунизъм ?


Освен марксистко-ленински, има ли и др. позиции?
01 Февруари 2015 23:17
tigivi
01 Фев 2015 20:49
Мнения: 13
От: Bulgaria
Естествено че САЩ са виновни. Мадуро нема нищо общо. Изобщо ако не бяха САЩ всичко щеше да е прекрасно и в Русия и във Венецуела и в Северна Корея и в главата на Волен Сидеров и тази на Чуколов също.


01 Февруари 2015 23:48
"Господ ще ни помогне", заяви президентът на Венецуела Николас Мадуро

Запътилите се към светлото комунистическо бъдеще рано ли късно остават без гащи и голите им задници хващат паяжина. И гогато куркането в тумбаците почне да отваря очите дори на най-убедените каманяки се стига до отказване от марксистката религия и до упование на Господ. Диалектика , дагее. И глад .
02 Февруари 2015 00:11
Да си намерят някой Ципуро, па да спретне една ВЕНЕРИЗА. Па да са упраят.
02 Февруари 2015 01:50
"Господ ще помогне!" - каза Мадуро и замина за Москва. Ама, на този московски господ, дето мнозина се кланят, също му пада...петролът. Да му беше поискал танкове или зелени човечета, а той пари!...
02 Февруари 2015 04:23
Мадуро отишъл при Путин да си приказват за Луис Курвалан и Гъс Хол.
02 Февруари 2015 05:37
Воцка,
02 Февруари 2015 05:45
Информацията за Венецуела е оскъдна и видно необективна за да се прецени къде грешат. Във всеки случай, в това че отнеха приходите от петрола си от американските компании и го национализираха не са сгрешили. Ако им го върнат обратно и се лишат от приходите от петрола си (заради което е цялото плюене по Венецуела), то няма да станат по-добре, а много по-зле.

Вероятно грешката им е, че се опитват да моделират икономиката си и да я контролират пряко с политически средства, вместо да превеждат политиката си през икономически. Защо им е да създават контрабанда и стокови дефицити, чрез административен натиск за ниски цени, като могат да повишат доходите на бедните и да обложат богатите, а цените нека са си пазарно-равновестни и "естествени". Защо им е изкуствено да задържат курса на валутата си, при положение, че обезценката насърчава собственото им производство. Щяли да им спретнат хиперинфлация за да ги провалят ? Ми нека. Дори е добре да я насърчат за да се изчерпа бързо потенциала й и обезкървят спекулантите, след което да обменят парите с такива без нули. Губещи се са най-вече тези, които са спретнали атаката.

Грешката им не е, че искат да намалят бедността и социалните неравенства, страната им да не бъде източвана от транснационални компании, а в това, че го правят по неправилен механизъм. Механизъм, който очевидно не работи правилно. Социалните цели трябва да се постигат с пазарни механизми. Дори и най-слабата държава може да изгради или насърчи свои пазарни субекти, чрез които да влияе.
02 Февруари 2015 07:32
Тъй, тъй, оше команданте Кастро го каза: " Социализъм или смърт!"
02 Февруари 2015 07:38
Тцъ. "Родината или смърт".
02 Февруари 2015 09:52
Тя там ВЕНЕРИЗА е на власт от бая време. Такива партии много ги бива докато има безплатни пари (петрол или кредити).
02 Февруари 2015 09:54
Neopol я виж първо какви са данъците във Венецуела и тогава дрънкай глупости.
02 Февруари 2015 10:20
Не ти ли е идвало на ума ,че ако капитализма беше наистина хубав , никой нямаше да се бори за комунизъм ?

Капитализмът не е хубав, той просто е ИСТИНСКИ и реално ГО ИМА, за разлика от комунизма, който е ЛЪЖЛИВ и го има само в НЯКОИ ГЛАВИ!
По-добре трудна ИСТИНА отколкото красива ЛЪЖА!
02 Февруари 2015 10:47
за разлика от комунизма, който е ЛЪЖЛИВ и го има само в НЯКОИ ГЛАВИ!


А, що?
Снощи по БТВ Игор Марковски се оплакваше, че повечето от картините в КТБ били негови. Щях да падна от стола, като каза, че през 1986г. дядо му му завещал 1360 (хиляда триста и шестдесет) картини!!!
И журналистът после му задаваше какви ли не въпроси, само дето не се сети да го пита, как аджеба, когато хората получаваха по 300-400 лв. заплата, дядо му е имал толкова картини...
02 Февруари 2015 10:50
Не ти ли е идвало на ума ,че ако капитализма беше наистина хубав , никой нямаше да се бори за комунизъм ?


Ако комунизма беше толкова хубав все някъде щеше да успее.

02 Февруари 2015 17:23
Грешката им не е, че искат да намалят бедността и социалните неравенства, страната им да не бъде източвана от транснационални компании, а в това, че го правят по неправилен механизъм.

Така е. Мадуро е по професия автобусен шофьор, ако не греша. Чавес поне се беше начел на социална теория, този май и това не е свършил. Трагедията на подобни страни е, че образованият елит не желае да намали бедността и неравенството, а пък онези политици, които биха желали да го сторят, са популисти без особен управленски капацитет.
02 Февруари 2015 17:42
Трагедията на подобни страни е, че образованият елит не желае да намали бедността и неравенството, а пък онези политици, които биха желали да го сторят, са популисти без особен управленски капацитет.

Аз си мисля, че проблемът им е с интелектуалния капацитет въобще, не само с управленския..
02 Февруари 2015 19:54
***
02 Февруари 2015 20:17
Явно американските санкции вършат работа в малки и беззащитни държави.
02 Февруари 2015 20:41
Явно американските санкции вършат работа в малки и беззащитни държави.

Май позабравихме каква работа свършиха в СВРЪХ-голямата держава и нейните сателити.
Викаха му "превоуружение" и след това..... (многоточие), или ни СИВ ашладиса, ни СССР-то, а за сателитите и кандидат 16-тата и дума да не отваряме.

Е, може и от само себе си да се е случило, но практиката не познава подобни случайности и както се вижда следващата изненада за ГОЛЕМАТА держава иде на поразия.

СЕГА нещата идат и за БРИКС и за иБРИК и за РусКит и всички сесесерейници, Брацка Северна Корея, тоже. Там палажението направо е вуенно: мъжете - 10 години, жените - и те войнички. Просперитет към комюнизма или идиотите на този свят не свършиха.
03 Февруари 2015 08:38
Като ти гледат "брилянтния" стил и насилената (или естествена) неграмотност, няма как да не се съглася с последните ти думи.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД