Качените килограми са най-лекото последствие покрай преяждането покрай празниците. За доста хора обилната трапеза носи и чисто физическа болка и дискомфорт. Например жлъчна криза.
Често проблемите след преяждане започват с киселини - в стомаха и хранопровода, дори в гърлото, и поява на бели налепи по езика с неприятна миризма, обикновено сутрин. Ако не се потърси помощ от гастроентеролог, следват бодежи в дясното подребрие и спазми в дясната част на гръдния кош, които често са толкова силни, че не позволяват на болния да диша нормално.
Често диагнозата е холелитиаза - камъни в жлъчния мехур или жлъчните пътища. В зависимост от състава на камъните те могат да бъдат холестеролови, пигментни или смесени. Холелитиазата спохожда по-често хора с наднормено тегло, тези, които се движат по-малко, диабетиците. Жените са три пъти по-застрашени от мъжете, а още по-висок е рискът за тези, които пият противозачатъчни. Има и наследствена обремененост.
Болестта протича на няколко етапа. В началото пациентите нямат оплаквания и камъните в жлъчката може да се открият само случайно, при други изследвания. В по-късния стадий се появяват тежест и болка в дясното подребрие, особено след ядене на мазни храни, яйца и шоколад. Типична е жлъчно-каменната колика, която идва на пристъпи - силна болка в дясното подребрие, гадене, често придружено с повръщания. Болните се оплакват и от сухота в устата и силна жажда. Коликите се появяват по различни поводи - ядене на тлъста храна, шоколад, злоупотреба с алкохол, след силен стрес, при пътуване. Кризата обикновено продължава от половин до четири часа. Нерядко настъпват усложнения: възпаление или запушване на жлъчния мехур и жлъчните пътища от камък, пробив на мехурната стена и развитие на перитонит.
За лечение на жлъчните колики се дават болкоуспокояващи средства, спазмолитици, препоръчва се да се пият топли течности. Болните трябва да спазват диета - да не ядат тлъсти ястия и меса, запържени и пикантни храни, яйца, газирани напитки, шоколад, сладолед и най-вече да не преяждат. Препоръчват им се постни меса - пилешко и риба, млечни продукти, растителни мазнини, въглехидрати, плодове, зеленчуци. Ако има възпаление на жлъчката, се предписват антибиотици и химиотерапевтици.
Ако жлъчните пътища са запушени или има пробив на мехурната стена, операцията е задължителна. Не го отлагайте, дори и да се почувствате по-добре след лечение с медикаменти. Камъните в жлъчния мехур създават условия за хронична инфекция, която пък води до образуване на нови камъни. Този кръг се задълбочава постепенно, настъпват проблеми в нормалното оттичане на жлъчка към стомаха, кризите зачестяват.
За да не се стига до подобни неприятни усложнения, хората с наследствена обремененост или прекарали вече една жлъчна криза трябва да задължително да избягват неподходящите храни.
|
|