Редовното пийване на бира, вино и дори концентрати намалява риска от инфаркт, съобщи Ройтерс, позовавайки се на публикация в медицинското списание "New England Journal of Medicine". Въпросът обаче е колко често се пие, а не какво количество.
Редовно пиещите мъже намаляват риска от сърдечен удар с около една трета в сравнение с тези, които не пият, сочат резултатите от изследване върху навиците за пиене на над 38 000 мъже, продължило 12 г.
Изследването доказва, че рутинното пиене пази от коронарна сърдечна болест при мъжете. Учените са установили, че алкохолът ограничава опасността от образуването на тромбове в кръвта. "Дори относително скромни количества алкохол предпазват сърцето, стига да се пие редовно, една бира ежедневно е достатъчно", смята ръководителят на изследването Кенет Мукамъл. Освен това проучването сочи, че виното не осигурява повече защита срещу сърдечни болести в сравнение с бирата и твърдия алкохол, както се смята обикновено.
Мукамъл посочва, че изследването не се отнася до това колко дълго живеят мъжете, които пият, а доколко те умират от инфаркт. Той все пак отбелязва, че сърдечните-съдовите болести са доминиращата причина за смърт при мъжете над средна възраст.
Резултатите от проучването не трябва да се обвързват с жените, подчертават още изследователите. "Дори умереното пиене при жените се обвързва с по-висок риск от рак на гърдата. Нежният пол е по-малко предразположен към сърдечни болести, при тях позитивният ефект от алкохола, наблюдавам при мъжете, не е толкова значителен", обяснява Мукамъл.
"Заместването на една болест с друга не представлява преимущество, злоупотребата с алкохол е свързана със сериозни рискове и често преждевременна смърт в инциденти", предупреждават в редакторски коментар от списанието.
|
|