На обвиняемите и подсъдимите с наложена забрана да напускат страната да им бъдат отнемани личните карти и паспортите и да им се издават заместващи документи. Това предлага главният прокурор Сотир Цацаров. Вчера той лансира промени в Наказателно-процесуалния кодекс (НПК), с които да се спрат масовите бягства на осъдените. Годишно над 800 души не могат да бъдат открити, за да влязат в затвора. По закон забраната за излизане зад граница може да бъде наложена на обвинени за тежки умишлени престъпления, т.е. такива, които се наказват с над 5 години затвор. В мотивите на прокуратурата няма данни за това колко хора би засегнала подобна мярка. Годишно се наблюдават над 15 хил. дела за тежки престъпления, така че подобна мярка би засегнала хиляди.
Предложенията на прокуратурата са отговор на последния доклад на Европейската комисия, в който имаше забележка за проблема. Още по-строги мерки бяха приети наскоро във Франция - там след масовия разстрел в "Шарли ебдо" вече отнемат документи и само по подозрение в тероризъм.
Проектът на главния прокурор предизвиква остри критики от правозащитни адвокати и съдии. Самият Цацаров, след като занесе пакета с промени в парламента, окачестви предложението си като "радикално". Юристи припомниха, че Европейският съд за правата на човека има решения срещу държави, които са отнемали документи за самоличност. Освен това има опасност хората със заместващи документи да бъдат изваждани от гражданския оборот - макар и неосъждани, да им е трудно да кандидатстват за работа, за кредити, да сключват имотни сделки и т.н. "Заместващите документи съвсем ясно дават право на лицето да участва в гражданския оборот и да не търпи каквито и да било ограничения по отношение на пребиваването си в страната, но по своето съдържание и вид те показват, че то няма право да я напусне", увери главният прокурор.
Зам.-председателят на Върховния касационен съд и ръководител на наказателната му колегия Павлина Панова изрази резерви към тази мярка. Пред "Сега" тя обясни, че има опасност да се ограничи личният живот, ако от заместващия документ за всички е видно, че човекът е обвиняем. Когато става дума за неприключили дела, действа презумпцията за невиновност и така ще бъде накърнена репутацията на обвинения. "Ако приемем, че тази мярка е законосъобразна и не е противоконституционна, не знам колко би била ефективна", посочи още Панова. Тя уточни, че не е проучила изцяло предложените от Цацаров промени и е възможно в съвкупност те да се окажат работещи.
Адвокат Михаил Екимджиев, спечелил много дела в Страсбург, беше категоричен, че според договора за ЕС свободата на движение няма как да бъде ограничена. Според него основният проблем е бавността на наказателните дела. "Всяка тоталитарна държава се опитва да решава проблемите си, като ограничава правата, вместо да подобрява работата на институциите си. Моделът е сбъркан и ще срещне съпротива от всички мислещи юристи и правозащитници", заключи Екимджиев.
Други специалисти по наказателно право обаче смятат, че мярката със заместващите документи ще е работеща и няма да ограничава права.
Още когато обяви, че прокуратурата готви законови промени срещу бягството на осъдени, главният прокурор допусна, че "много правозащитни организации ще скочат срещу тях". "Колеги адвокати няма да бъдат доволни, но това безумие трябва да спре или поне трябва да бъде отсечено. Въртим процеси на втора и трета инстанция без подсъдими", каза Цацаров пред Нова тв.
Вчера в парламента главният прокурор защити промените, като обясни, че забраната за напускане на страната има "по-скоро символичен характер". По думите му отнемането на документите не е непозната хипотеза. И сега, когато някой бъде задържан, му се взема личната карта. Цацаров успокои, че се предлага отнемане на документите, чрез които лицето може да пресече границата, но не и шофьорската книжка, която служи като документ за самоличност в страната.
Освен отнемането на паспортите прокуратурата предлага мярката "подписка" да бъде забрана за напускане на местоживеенето без разрешението на съответния орган, която се контролира с периодична регистрация в МВР. Обвиняемите и подсъдимите под домашен арест пък ще носят електронни гривни. В промените е заложено още неокончателна присъда над 10 години затвор да се приема като реална опасност подсъдимият да се укрие и основание за постоянното му задържане. Предвижда се и задължителното явяване на подсъдимите пред втората инстанция по дела за тежки престъпления. "Смисълът на това предложение е много прост - докато трае втората инстанция, да не чакате на Бахамите резултата и оттам да решите какво да правите. Неявяването на подсъдимия е индикация за укриване", обясни Цацаров.
ПРАВОМОЩИЯ
Критики се очакват и към предложението разрешението за подслушване на съдии, прокурори и следователи да се дава предварително от председателя на Върховния касационен съд по искане на главния прокурор. "Очевидно Цацаров се опитва да заграби власт в толкова деликатна сфера", коментира Екимджиев. Според него това предложение е притеснително, защото така главният прокурор ще бъде филтърът и ще е по-важната фигура от председателя на ВКС. "Целта ни е да преодолеем сегашния бавен, тежък и тромав механизъм за разследване на корупцията в съдебната власт, който е източник на постоянни течове на информация", обясни главният прокурор. Обикновено годишно се иска прилагане на СРС срещу 4-5 магистрати.