Месец след като представи идеята си за създаването на европейски газов разпределителен център (хъб) край Варна, премиерът Бойко Борисов обяви, че той ще струва 2.2 млрд. евро. "Това е на половината на цената на "Южен поток през българската територия", обясни премиерът след вчерашната енергийна среща на високо равнище с представители на ЕК и на страните от Централна и Югоизточна Европа - Австрия, Хърватия, Гърция, Унгария, Италия, Румъния, Словения и Словакия.
Срещата бе договорена още в края на миналата година от енергийните министри на държавите от ЕС, засегнати от спирането на "Южен поток", и ЕК. Първото й заседание се проведе вчера в столицата. Специално за срещата у нас бяха дошли "дясната ръка" на председателя на ЕК Жан Клод Юнкер - заместник-председателят на Еврокомисията Марош Шевчович, който отговаря за енергийния съюз, както и комисарят за енергетиката и климатичните промени Мигел Канете.
По рано през деня Борисов обяви, че ще търси финансиране на проекта по плана "Юнкер. Освен създаване на хъба се предвижда още изграждането на ново газово хранилище в Северозападна България, 2 компресорни станции в гр. Левски и в Провадия и разширяване на хранилището в Чирен. В обширна презентация, разпространена от правителствения пресцентър, премиерът подчертава и предимствата на страната ни за изграждането на газовия център. Сред тях са подчертани географското разположение на страната ни, което я определя като стратегически партньор, добре проектиранaта национална газопреносна мрежа, добре балансирана транзитна национална система с газохранилище; добив на нефт и газ в региона; ниско вътрешно потребление - свободен капацитет за транзит; прозрачни процедури за доставки и строителство на справедливи цени; дългосрочен и краткосрочен капацитет.
Не е ясно обаче дали и кога тези проекти ще бъдат реализирани и какво финансиране ще се търси, ако ЕК откаже субсидирането на проекта. На въпрос дали Борисов ще посети Москва, за да убеди и руската страна в нуждата от газовия хъб, той отговори: "Ходенето става, след като те поканят. Ходи се там, където си желан". По думите му България не се притеснява от една такава среща, защото е работила по правилата. Премиерът обаче отново подчерта, че страната ни все още не е получила официален отказ от Русия за спирането на проекта "Южен поток".
Марош Шевчович обяви, че ЕК ще замрази наказателните процедури срещу България, свързани с "Южен поток". Брюксел стартира процедурите преди около година във връзка с избира на строител на българския участък от проекта. "В Москва трябва да са адресатите на въпросите, свързани с някакви компенсации", заяви Шевчович в отговор на въпрос дали България ще бъде компенсирана след отказа на Русия от проекта.
"Истински съм притеснен от война", заяви премиерът Борисов във връзка със ситуацията в Украйна. По думите му, ако се стигне до това: "Ще се рушат газопроводи, а няма да се създават".
Следващата среща на групата енергийни министри и представители на ЕК ще се проведе в средата на юни и тогава ще бъде разработен план за действие, свързан с бъдещите газови проекти. "Нашата цел ще бъде всички държави, които са част от ЦИЕ, да имат поне 3 източника на газ", обясни Шевчович.