:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,729,562
Активни 785
Страници 14,465
За един ден 1,302,066

Работодателите атакуват в съда минималната заплата

Четирите национално представени работодателски организации заплашиха да напуснат тристранния диалог, защото съветът за тристранно сътрудничество не е заседавал над два месеца, а в същото време се приемат закони, които не са обсъдени между социалните партньори. Затова работодателите ще внесат в съда и постановлението за размера на минималната заплата за тази година. Мотивът е, че то беше прието, без да е обсъдено предварително в тристранката, както изисква законът. В края миналата година първоначално финансовият министър бе категоричен, че минималната заплата няма да се вдига за 2015 г., а след това изненадващо реши, че може да се увеличи на два пъти с по 20 лв. и от 1 юли да е 380 лв.

Според бизнес организациите това е само един от примерите за заобикаляне на социалния диалог. "Крещящ пример за това е промяната в Кодекса за социалното осигуряване, която променя пенсионния модел у нас. От обявяването до приемането й бяха изминали 5 дни, в които се осъществи целият законодателен процес, без да бъде обсъден със социалните партньори, работодателите и синдикатите в тристранен формат", коментира председателят на Асоциацията на индустриалния капитал Васил Велев пред "Фокус". В официалното становище на четирите организации се посочва, че и последните промени на КСО, предложени от финансовия министър Владислав Горанов, не са обсъждани в тристранката, "а диалогът се води задочно чрез медиите и като индивидуална инициатива само на едната страна от социалните партньори". Работодателите са недоволни от вицепремиера Ивайло Калфин, който "представя пред обществото идеи за нормативни промени, несъгласувани по съответния законов ред със социалните партньори, които съвпадат с очакванията само на синдикатите".
14
2824
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
14
 Видими 
10 Февруари 2015 19:30
От глад ще умра, но за 380 лева месечна заплата няма да работя!
10 Февруари 2015 19:42
(снимка: натиснете тук)
11 Февруари 2015 06:42
Mary 1001, Ако си застрашена от глад, както много хора по света, включително и България, ще работиш не само за 380, но ще работиш и за 180. Дали това прави чест на България и на предателите които ограбиха страната - е друг въпрос.
11 Февруари 2015 09:16
Голям резил! Нашите велики "бизнесмени" не могат да плащат дори минимална заплата на работниците си.
Позор за българският бизнес!
11 Февруари 2015 09:16
Работодателите атакуват в съда минималната заплата


Искат тя да стане максимална!
11 Февруари 2015 09:27
Смисълът на работодателските протести срещу минималната заплата може да се разбере само то хора реално управляващи фирма. Ако често се налага да се наемат работници за кратка, специфична дейност е много по-изгодно да има почасово заплащане - хем по-лесно, хем по-справедливо и повече хора ще могат да работят, макар и на много места. Това се говори от десетки години, но не се обсъжда сериозно, може би синдикатите се дърпат.
11 Февруари 2015 09:37
Докато старата българска поговорка гласи "Залудо работи, залудо не стой" напоследък на няколко пъти чувам различни хора да ми цитират една, която обявяват за арабска,но може и сами да са измислили:" По- добре да си само гладен, отколкото уморен и гладен"
11 Февруари 2015 09:40
А пък отговорът на Дядо Илия е, че вече всеки има фирма
11 Февруари 2015 11:32
Не е баш по темата, ама ме мъчи. Непрекъснато се твърди, че конкуренцията сваля цените, че цените зависят много от себестойността, и най-вече от елементите цена на енергията и цена на труда. Добре, може и така да е. Защо тогава като спаднаха цените на основните енергийни източници, след като цената на труда у нас е най-ниска едва ли не в целия свят, се надига такъв вой, че спадането на цените на горивата, понижените цени и дефлацията убиват икономиката?

За какво се говори за конкуренция и нейната роля при ценообразуването изобщо, щом като спадът на цените е толкова вреден? Защо работодателите реват срещу мизерното повишаване на минималната работна заплата, след като има спад в цените на енергийните източници - това не ги ли компенсира най-малкото да задържат цените си на досегашните нива?

Ами ако конкуренцията е наистина толкова важна, то излиза че в пазарния свят цените трябва да се свличат, свличат... докъде?
Писна ми от лъжи и манипулации - истината е една, независимо с какви лакърдии я прикриват - печалба, печалба, печалба с цената на всичко.

11 Февруари 2015 12:57
Не е баш по темата, ама ме мъчи.

е мене отдавна спре и да ме мъчи
на тоя свят му трябва напалм и толкоз
а пък на тая държава и трябва да бъде затворена като огнище на зараза и мсичко под ножа и после напалм

11 Февруари 2015 13:58
Защо работодателите реват срещу мизерното повишаване на минималната работна заплата, след като има спад в цените на енергийните източници - това не ги ли компенсира най-малкото да задържат цените си на досегашните нива?
От този спад в цените на горивата в някои фирми има стачки къде срещу съкращения (Бритиш петролиум), къде заради орязване на бонусите (Шел). Освен това спадът в цените не дава "конкуретно предимство" - просто този спад засяга всички, а в България поради особеностти на националното мислене "засягането" става винаги по-късно, когато е отминал момента. На практика, пазарните маханизми имат мафиотско задвижване вместо здравия разум на икономиката.
Ревът на работодателите, поне в този случай, не е срещу "мизерното повишение" на МРЗ (5.9% при дефлация от 0.2%), а за неразчетено (необсъдено и неаргументирано) хрумване на управляващите (по-точно, само на един головодник), реализирано а ла цоциалистически стил "Дайте да дадем". Много левашки е да се мисли, че МРЗ решава всичко - от нейния размер зависят осигуровките (работодателят трябва да ги разчете и осигури плащането фактически не на 5.9%, а на 7.1% ), болнични (пак плащани от работодателя), обезщетения (трудова злополука, съкращения, възстановяване на работа и др.). Можеха поне от кумова срама да се консолтират със +цоциалните партньори".
От глад ще умра, но за 380 лева месечна заплата няма да работя!
Що така се жертваш!? Вместо вайкане, имаш и друга възможност - организирай производство, създай две-три работни места по за 3800 лв. и си работи кат за десет други работника. Даже може и по талавизията да те дадат - за пример на нашите "велики бизнесмени".
11 Февруари 2015 19:05
От глад ще умра, но за 380 лева месечна заплата няма да работя!

Ми то с такава заплата точно това те очаква - гладна смърт!
11 Февруари 2015 19:19
е мене отдавна спре и да ме мъчи
на тоя свят му трябва напалм и толкоз
а пък на тая държава и трябва да бъде затворена като огнище на зараза и мсичко под ножа и после напалм

Който иска да се самоубива никой не му пречи. Не виждам какво са му виновни другите, че животът не пасва на неговите виждания.

17 Февруари 2015 01:18
Смисълът на работодателските протести срещу минималната заплата може да се разбере само то хора реално управляващи фирма. Ако често се налага да се наемат работници за кратка, специфична дейност е много по-изгодно да има почасово заплащане - хем по-лесно, хем по-справедливо и повече хора ще могат да работят, макар и на много места. Това се говори от десетки години, но не се обсъжда сериозно, може би синдикатите се дърпат.

Това което предлага дядо Илия е естествено в полза на работодателя. Грешка, на експлоататора. При толкова много безработни, ако някой работодател има нужда от някоя специфична работа за няколко часа, той ще бъде атакуван от безброи много кандидати. Това значи ще се намери някой изгладнял, който ще се съгласи да работи за 10 пъти по-малко на час отколкото е при минималната заплата. За работодателите трябва да има много строг контрол, да не им се позволява да грабят вече ограбеното население. В случая това може да се осъществи по следния начин: Държавата трябва да създаде фирми, които фирми да изпращат работници на тези работодатели, които имат нужда от такава временна работа, като разбира се работодателя за такава услуга трябва да плаща малко повече от минималната заплата, като осигуровка за тези работници. А пък държавата трябва да определи минималната заплата да бъде такава, че работника с тази заплата да може да си плаща редовно наема на квартирата, да може да издържа жена и 2-3 деца, да може да издържа децата, ако са способни да учат в университет, един път на годината да може да си позволи ваканция на море или в планината, така както беше при "гадните" комунисти. Работодателя трябва да бъде задължен да плаща такава "минимална" заплата, дори ако чистата му печалба е колкото минималната заплата.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД