:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,752,605
Активни 561
Страници 9,072
За един ден 1,302,066

Държавни болници масово не зачитат правата на пациентите

Нерядко вместо лечение болният получава увреда, посочва неправителствен доклад
Снимка: АРХИВ "СЕГА"
----
Болници и здравни специалисти масово не спазват правата на здравноосигурени пациенти и техните близки. При оказване на медицински услуги като че ли правото на медицинския персонал доминира над правата на пациента. Това е записано в доклад, публикуван от Центъра за защита правата в здравеопазването.

Немалка част от оплакванията на гражданите са свързани със забавяне на линейките или отказ да се изпращат екипи. Особено лошо в това отношение е положението в големите градове София, Варна, Бургас, Пловдив, където екипите закъсняват от 30 минути до няколко часа. Здравните медиатори и неправителствени организации алармират и за дискриминация на пациентите. В единия случай при обаждане на тел. 150 или 112 първо се пита за възрастта на пациента и ако болният е в напреднала възраст или с тежък проблем, се отказва посещение. В другия случай не се пращат екипи в ромските махали. Към родилния дом в Монтана са обособени помещения за ромски родилки и има специален вход само за техните близки, докато останалите граждани ползват друг вход.

Чакането в коридорите на лечебните заведения за преглед, липсата на направления за специалист - всичко това прави здравната система неефективна, бламира лечебния процес и дава негативно отражение за здравословните прогнози на конкретния пациент. Формално се изпълнява и задължението за информираното съгласие - обикновено то се дава еднократно в приемните отделения и представлява набор от обща информация, от която болният не може да се информира за предлаганото лечение или лекуващия го лекар. За пациента остава загадка какъв е очакваният резултат от лечението, както и евентуалните рискове от него. Информацията на хартия се дава не от лекар, а от медицинска сестра или дори санитар. С този формален подход правата на пациента не са гарантирани, но всяка грешка на лекуващия лекар или екип е предварително оневинена - в декларацията се съдържа клауза, че в хода на лечението може да настъпи влошаване на състоянието и пациентът е информиран за това.

Честа практика е, когато пациенти с инсулт или психическо разстройство се връзват за леглата, под бинтовете да няма подложки и така превръзките се врязват в ръцете и краката и нараняват болния. Освен това на тези пациенти не се оказват грижи, за да се осигурят елементарни битови нужди - да имат вода или храна, или да им се извършва тоалет, ако са в реанимациите и спешните отделения. Това е в разрез с присъщите на всяко човешко същество ценности като чест, достойнство, авторитет и е недопустимо поведение в хуманните правови общества, за каквото претендира да е и българското, се посочва още в доклада. Не се осигурява и безплатна палиативна грижа за тежко болните пациенти, за които са изчерпани възможностите за лечение с благоприятно въздействие върху здравето.

Не са редки случаите, когато пациентът вместо лечение получава увреда, която може да го инвалидизира или дори да му причини смърт. Още по-чести са случаите на вътреболнични инфекции при лечението в болница, а обичайните причини са недобрата хигиена и неправилното боравене с инструменти или консумативи. Защитата на правата обаче се търси по общия исков ред пред съда. Периодът от инициирането на процеса до неговото окончателно приключване често пъти обхваща от 3 до 5 години. От тях само на първа инстанция съдебните битки се проточват около 2 години, на втора - около 1 година и няколко месеца и на касационна - още толкова. Немалко брой на дела за лекарски грешки продължават до 8 и дори над 10 години.



ИЗКЛЮЧЕНИЕ

Гореизложените проблеми не са присъщи за частните лечебни заведения - там полаганата грижа е значително по-добра, но за доста ограничен кръг от пациенти. Съвсем различно е отношението в публичните лечебни заведения към пациентите, които искат да получат здравната услуга срещу заплащане. На тях обичайно се дава предимство в обслужването, демонстрира се значително по-любезно и внимателно отношение.
6
3254
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
6
 Видими 
16 Февруари 2015 19:27
Докладът е поръчан и платен от Сити Клиник, Токуда и София Мед. Само там докторите са човеци. Ерго за всички останали рестрикции, а за тях увеличете бюджета десеторно.
16 Февруари 2015 19:52
Аз не разбрах кой е поръчал и изготвил доклада, но съм уверен, че не е БХК, Амнестито или Хюманрайтовете. Те не се интересуват от нашите права, а само от на цигани, турци и нелегални имигранти.
А това, че огромна част от лекарите в България наистина не разбират смисъла на човешкото достойнство и уважение към пациента е факт. Аз лично съм се възмущавал от лекари от най-известните Софийски болници, и то лекари за които се водят едва ли не светила. Кракът ми не стъпи повече при тези квазилекари. Никой не може да ме убеди, че човек който се отнася с мен като с материал може да ме излекува каквито и измислени доцентски и професорски титли да са му трупнали и колкото сульо и пульо да го възхваляват по форуми и седенки. Все пак мъртвите няма как да се оплачат, а оживелите ще се радват и ще са благодарни независимо дали е благодарение или въпреки лекаря.
17 Февруари 2015 08:07
Държавни болници масово не зачитат правата на пациентите
Нерядко вместо лечение болният получава увреда, посочва неправителствен доклад


В смисъл, че без официално да е възложено, неправителственият доклад скрито лобира за частните болници?!
17 Февруари 2015 08:31
А частните пък болници масово им източват (през НЗОК) вноските за здраве!
17 Февруари 2015 08:42
.
17 Февруари 2015 10:17
Защо не направят следното - един месец всички спешни пациенти, вкл. и неосигурените да се насочват само към частните болници. Те от своя страна да приемат всички, без да искат доплащане. После Центърът за защита правата в здравеопазването да обобщи резултатите.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД