Проектите по оперативна програма "Конкурентоспособност", свързани с развитието на Северозападна България, да получават допълнителни бонус точки при оценяването им. Това обеща министърът на икономиката Божидар Лукарски на среща в Монтана с депутати, кметове и представители на местния бизнес, посветена на възраждането на региона. Тя бе организирана от народните представители от Реформаторския блок Вили Лилков и Борислав Великов. А участниците във форума си обещаха срещите да станат редовни.
Мярката с бонус точките ще залегне в стратегията на правителството за развитието на най-бедния район в страната. Дори и да не залегне в нея обаче промените са записани в приетата от ЕС Карта на регионалните помощи за периода 2014-2020 и България е длъжна да се съобрази с тях. Те предвиждат фирмите от София да получават по-малко пари по новата европрограма "Иновации и конкурентоспособност", за да се стимулират останалите по-изостанали градове и региони.
Досега фирмите получаваха безвъзмездно финансиране за 50% от стойността на проектите си. С новите правила този процент ще падне драстично. Така за дружествата от Югозападния регион праговете ще се свият на 25% безвъзмездна помощ за големи предприятия и на 35% за средни предприятия. "Освен фирмите от столицата на по-малко пари ще разчита и бизнесът от Софийска област, както и в Благоевградско, Кюстендилско и Пернишко", обясни наскоро зам.-министърът на икономиката Любен Петров пред "Сега". За останалите области се предвижда 50% грант за големи предприятия с възможност за допълнителни 10% увеличение за средни предприятия (до 60%) и 20% увеличение за микро- и малки предприятия (до 70%).
Министерството на икономиката предлага и друг алтернативен подход за целевото усвояване на европейските пари - изготвяне на отделна схема за проекти от региона, по която 10% от бюджета на оперативната програма да отиват само за Северозапада. В изпратения в Брюксел вариант на "Иновации и конкурентоспособност" обаче такова предложение липсва.
Изграждането на индустриални зони е още една рецепта, която министър Лукарски предписа за преодоляване на бедността в района. Според него многото безработни в Северозападна България и нископлатената работна ръка са предимствата, с които държавата ще се опита да привлече инвеститорите. Две чужди компании в момента проявяват интерес да инвестират във Видинско, съобщи Лукарски. Едната е немска месопреработвателна фирма, чието име спести. Другата заявка от няколко автопроизводители, сред които и "Ауди", е за производство на компоненти и резервни части за леки и тежки автомобили.
Като цяр за умрялата икономика на Северозапада Лукарски представи и т.нар. проджект мениджъри, които ще заработят към агенцията за инвестициите. Тяхната работа ще бъде "да хванат чуждия инвеститор за ръчичка" и да го преведат през всички институции и процедури за започване на бизнес у нас. Такава идея имаше още бившият шеф на агенцията в първото правителство на Борисов - Борислав Стефанов.
---------ПОДКРЕПА
Министърът на икономиката подкрепи и предложението на местния бизнес да се намали корпоративният данък за фирмите от Северозапада. И прикани депутатите от региона да внесат конкретни законодателни промени. Най-голямата болка на местната власт и на бизнеса се оказа изграждането на четирилентовия скоростен път Видин - Ботевград през Враца, който е част от транспортен коридор №4. За местните пътят е абсолютен приоритет, тъй като в момента инвеститорите просто нямат достъп до региона. Лукарски обаче не пое конкретен ангажимент за решаването на този проблем. Без отговор останаха и запитванията по други инфраструктурни проекти - за тунел под Петрохан, за ски зона под връх Ком, за спортна зала в Монтана, както и за откриване на ВУЗ в града.
Кметът на Монтана Златко Живков пък прикани държавата в лицето на вицепремиера Меглена Кунева и Божидар Лукарски да задели средства от държавния бюджет, ако иска да съживи Северозапада. В противен случай всичко ще остане поредното пиар мероприятие.
|
|