В опит да замажат гафа с искането си да се затварят цели сайтове, в които се критикуват внесените в парламента промени в Закона за адвокатурата, столичните адвокати вчера се поправиха, че искат само триене на критичните публикации. Скандалният пасаж беше записан в декларация от 6 февруари, изпратена до Висшия адвокатски съвет.
В интервю за TV7 председателят на Софийския адвокатски съвет Петър Китанов и членът на съвета Владислав Янев обявиха, че са допуснали грешка, "станал лапсус" и той вече бил поправен. Целта не била да се посяга на свободата на словото.
"Тази декларация беше направена в една изключително напрегната работна атмосфера. Нямаше възможност да бъде спокойно обсъдена. Допуснали сме една или две грешки в изказа, които са редакционни. Вместо да бъде записано, че ще искаме да бъдат отстранени от сайтовете публикации на текстове, които са с уронващо авторитета на адвокатурата съдържание, беше записано, че ще се иска прекратяване на сайтовете", обясни Янев. Той се похвали, че поправката станала "веднага", въпреки че това отне 13 дни и едва ли щеше да се случи, ако счетоводните сайтове не се бяха разшумели за скандалното й съдържание. Впоследствие немалко столични адвокати се възмутиха от искането за цензура.
Представителите на професията, която е основата на правосъдието по собствените им думи, смятат, че трябва да се заличават текстове, които засягат "не само дадена персона, но и обществени функции". "Всяка свобода в нормалното общество е в някакви разумни граници и правила", казаха адвокатите. Според тях има "изключително неправилно възприемане на исканите от адвокатурата промени, което създава едно ненужно напрежение".
В ОТБРАНА
На въпрос, защо дори за елементарна справка, подаване на молба или финансов отчет в държавна институция се налага наемане на адвокат, Китанов и Янев заявиха, че всички се хващат за "разни детайли, които се наливат с по-голямо значение, отколкото притежават". "Съвсем естествено е физически и юридически лица да бъдат представлявани от адвокати. Това, че, видите ли, при една ревизия колко много ще натоварим фирмата или физическото лице, което ще трябва да си наеме и счетоводител, и адвокат, заявявам, че това е една нормална практика в цивилизования свят", каза Китанов. "Отново се акцентира върху маловажното. Тук говорим за една изключително принципна дейност на адвокатите по защита на законните права на гражданите. Дали сте всичките си пари, за да регистрирате фирма, това е целият бизнес на семейството ви, а се вършат изключително важни и опасни правни действия без участието на адвокат", добави Янев.
|
|