Комисията ще публикува новите си идеи през май, вместо през юли, както бе планирано първоначално, заяви вицепредседателят на ЕК Франс Тимерманс. Причината за това е увеличаващият се брой смъртни случаи на нелегални емигранти в Средиземноморието. Близо 170 000 души са се опитали да преминат през Средиземно море миналата година, а над 400 са загинали във водите само от началото на 2015 г. насам. Повече от 3500 души са починали през изминалата година.
Аврамополус заяви, че в близко бъдеще ще посети държавите, от и през които към Европа пристигат бежанци. На практика това значи, че той ще работи и с потиснически режими, които до голяма степен са отговорни за потока от бежанци. "Не ги легитимираме политически и демократично, но трябва да работим заедно, за да се борим с контрабандата и трафика на хора", заяви комисарят.
Италия, Малта и Франция силно подкрепят идеята, отбелязва електронното издание "Юропиън войс". Въпреки това има и силна опозиция в държавите, които подобно предложение би задължило да поемат по-голям брой бежанци. 18 от общо 28-те държави в ЕС имат малки имигрантски общности и не приемат с ентусиазъм възможността това да се промени. Сред тях са Великобритания, Дания и Унгария.
"Това е огромна стъпка. Това значи, че се приближаваме към обща европейска система за бежанците", каза Елизабет Колет, директорът на секция "Европа" в неправителствената организация "Институт за миграционната политика".
ПОТОК
Общо 6499 незаконни мигранти са били задържани на влизане в България през 2014 г., показват данните от отчета на "Гранична полиция", цитирани от БГНЕС. Това е намаление с 44% спрямо 2013 г. 6023-ма души са задържани на вход на българско-турската граница, като най-много са гражданите на Сирия - 3761. Сред останалите са 1370 души от Афганистан, 355 от Ирак, 102 от Турция и 87 от Мианма. 3009 души пък са арестувани при опит за незаконно излизане от страната. 886 души са задържани заради организация, превоз, посрещане и подпомагане на пребиваването на нелегални имигранти.