Рокадите, които започнаха със смяната на шефа на ДАНС и главния секретар на МВР, продължиха с уволнението на директора на военното разузнаване Веселин Иванов. След няколко месеца тиха война министърът на отбраната Николай Ненчев убеди премиера Бойко Борисов, че Иванов трябва да бъде сменен. Шефът на военното разузнаване беше назначен от бившия министър на отбраната, сега съветник по въпросите на отбраната на премиера - Аню Ангелов.
"С Иванов не можахме да постигнем консенсус по важни въпроси относно работата на службата, особено по кадровото й развитие, където 39% от ръководния състав е назначен преди 1991 г.", обясни причините за смяната министърът. Сред мотивите за освобождаването на директора на службата е и нуждата от по-голяма оперативна съвместимост със службите на НАТО. "Смятам, че много от елементите на това сътрудничество за момента липсват", обясни Ненчев. За временно изпълняващ директор на военното разузнаване е назначен полк. Светослав Даскалов. Досега той беше заместник на Иванов и е военен, както може да се очаква от подобна служба.
По думите на военния министър от новото ръководство на службата се очаква да извърши в кратки срокове необходимите реформи, да даде шанс на млади офицери да докажат професионалните си качества и да им предостави възможност да заемат ръководни длъжности. Малко преди уволнението на Иванов от парламентарната трибуна Ненчев обяви, че 6% от командващите служба "Военна информация" към МО са минали през специални школи в бившия Съветски съюз. Той сподели, че е говорил с млади офицери, които могат да поемат отговорност за бъдещето на службата.
Досега имаше два неуспешни опита на Ненчев и на предшественика му Велизар Шаламанов да се разделят с Веселин Иванов. И в двата случая началникът на военното разузнаване успяваше да изпревари решенията и да ги парира. През последните месеци обаче напрежението между Иванов и Ненчев се повиши много около предаването на архива на службата на комисията по досиетата. На военния министър дори му се наложи да отговаря пред парламента за предаването на архива. Питането беше от БСП, чийто военен министър Ангел Найденов работеше добре с Иванов.
В края на миналата година председателят на комисията по досиетата Евтим Костадинов обяви, че разузнаванията - основно военното, отказват да предадат пълните си архиви от 9 септември 1944 до 16 юли 1991 г. на комисията по досиетата, както предвижда законът. Дълго време Иванов се съпротивляваше с аргумента, че така ще бъдат извадени имената и на агенти чужди граждани. Военният министър пък смяташе, че трябва да се изпълни законът.
По-късно беше съобщено, че служба "Военна информация" е изпълнила закона и е предала архива си. Оказа се обаче, че са предадени само микрофилми с досиетата, които се искат, но не и самите досиета. Така се оказа, че пак не е изпълнен законът.
РЕВИЗИЯ
От МО проверяват и постъпила информация за нередности в службата. В средата на миналата година във военното разузнаване влезе прокуратурата, но така и не стана ясно каква е причината за изненадващата проверка.
Предателите си разчистват територия...
-----------------------
Сайтът на Генек