Здравното министерство планира в бъдеще да въведе три вида спешни състояния на пациентите. Така първо ще се реагира на най-критичните случаи. |
Категоризирането на повикванията към "Спешна помощ" ще е едно от съществените нововъведения в бъдеще, каза вчера шефът на "Пирогов" проф. Стоян Миланов при отчитане на европроекта ПУЛСС - Практически увод в лечението на спешните състояния. Той добави, че ще бъдат въведени и ясни критерии за мястото и транспорта, с който трябва да бъдат обслужени пациентите, включително и при транспортирането им от едно лечебно заведение към друго. Ще залагаме на добрата координация между отделните звена и на квалификацията на медицинския персонал, поясни проф. Миланов.
Шефът на "Пирогов" съобщи, че се удължава срокът за подаване на предложения за новия стандарт по спешна медицина. Първоначалният срок беше до 15 март, но той се оказа недостатъчен, тъй като има много интересни предложения, които трябвало да бъдат анализирани.
От началото на годината е имало два случая, в които е бил използван транспорт на военновъздушните сили при донорски ситуации, съобщи зам.-министърът на здравеопазването д-р Ваньо Шарков. Той обясни, че здравното министерство няма неразплатени сметки с Министерството на отбраната. Нямаме основания за притеснение по отношение на аеромедицинската дейност - и в момента министерството е в договорни отношения с Министерството на отбраната, годишният ни бюджет за ползване на такъв транспорт е 1.5 млн. лв., обясни Шарков. Според него тази сума е достатъчна и покрива нуждите от такава услуга при спешна необходимост.
ОТЧЕТ
От 1 октомври 2012 г. по проекта ПУЛСС са били обучени 5580 лекари, медицински сестри и шофьори от центровете за спешна помощ и 462 лекари и медицински специалисти от 33 болници със спешни отделения, отчетоха от здравното министерство. Бюджетът на проекта, финансиран от еврофондовете, е 3.7 млн. лв.