:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,714,273
Активни 560
Страници 25,203
За един ден 1,302,066

Фондът за гарантиране на влоговете ще назначи временни синдици в КТБ

Снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ
В сряда премиерът призова депутатите за "общ фронт" срещу "разграбването на КТБ". Снощи след консултациите, в които лично се включи, стана ясно, че идеята му за вкарване на временен синдик в банката се радва на пълна подкрепа. От БСП обаче предупредиха, че ще изискват пълна прозрачност за това, което се случва с КТБ.
Казусът КТБ навлезе в нови юридически дебри, след като премиерът Бойко Борисов обяви, че са нужни екстрени мерки срещу "разграбването на банката" и поиска спешно назначаване на служебен синдик. На свиканата вчера спешна среща във финансовото министерство представители на партиите в парламента са се договорили да подкрепят законови промени, чрез които квесторите ще бъдат освободени, а юздите на КТБ ще бъдат поети от двама синдици, посочени от Фонда за гарантиране на влоговете. Очакванията са синдиците да ревизират работата на квесторите. Поправките трябва да бъдат приети до идната сряда. Все още не са ясни конкретните детайли по предложението, тъй като то не е разпространено в писмен вид.

Малко по-рано председателят на бюджетната комисия в парламента Менда Стоянова разви по-различен сценарий пред "Медиапул". "Фондът трябва да контролира квесторите на КТБ чрез назначаване на временен синдик до евентуалното обявяване на КТБ в несъстоятелност", обяви тя.

Бързането бе предизвикано от драматично слово на премиера Борисов за бавната съдебна система и тревогите си за КТБ. Проблемът е, че производството по фалита на КТБ не тръгва, защото съдът още не се е произнесъл окончателно по жалбите срещу отнемането на лиценза на банката. По тази причина в КТБ още не може да влезе постоянен синдик, който да организира осребряване на активите на банката и изплащане на вземанията на кредиторите. Междувременно се множат тревожните сигнали за стопяване на активите на КТБ. Снощи премиерът Борисов даде пример с "Дунарит", който бил показателен за сложни схеми за източване.

"В последния отчет на КТБ виждаме, че активите й са намалели с над 1 млрд. лв. Това означава, че при бъдеща "несъстоятелност възможностите кредиторите да бъдат удовлетворени ще са все по-малки. Назначените от БНБ квестори продължават да извършват прихващания вследствие на цесии въпреки законовите промени от миналата година, които трябваше да ограничат тези операции, коментира Менда Стоянова. Считаме, че квесторите са приключили своята дейност в КТБ. Работата им беше евентуално оздравяване на банката от поставянето й под специален надзор до отнемането на лиценза. По закон след това трябва да се обяви несъстоятелност и да влезе синдик под контрола на Фонда за гарантиране на влоговете. Но обявяването на несъстоятелност се бави по съдилищата, а квесторите седят и правят неща, които никой не контролира или поне фондът не контролира. Има си органи, които ще се запознаят с техните действия и ще преценят дали са законни. Мисля, че квесторите все пак се опитват да спазват запетайката на закона, но определено не се опитват да спазват целта на закона - да се опази масата на несъстоятелността, като бъдат прекратени прихващанията", обясни Стоянова.

"Прихващанията в КТБ, заради които бяха направени един куп цесии, са невалидни и недействителни", заяви по БНР проф. Валери Димитров, ексшеф на Сметната палата и бивш юридически съветник в БНБ. "Като наложи специалния надзор, БНБ всъщност спря изпълнението на задълженията на банката, по време на специалния надзор с влоговете не могат да стават прихващания. За съжаление обаче, тръгна практиката да се признават прихващания, с което се ощетяват кредиторите на банката - Фондът за гарантиране на влоговете, държавата, вложителите за негарантираните си размери", обясни юристът. Според проф. Димитров е логично Фондът за влоговете да поеме контрола върху банката - "доколкото съдът се бави с решаването на проблема с отнемането на лиценза и всъщност производството по несъстоятелност не може да стартира и не може да бъде назначен синдик". Експертът посочи, че най-доброто нормативно решение е до назначаването на постоянен синдик Фондът да бъде назначен за квестор на банката. По думите му в САЩ именно подобна на нашия фонд организация става и квестор, и синдик на банки, влезли в несъстоятелност.



МИСТЕРИЯ

Остава мистерия как е възможно да се разграбва КТБ. Вчера БНБ съобщи пред "Сега", че още щом е отнела лиценза на КТБ, е поискала от съда да наложи обезпечителни мерки за активите на КТБ и съдът е постановил "обща възбрана и запор върху имуществото на банката". Министър Владислав Горанов вече намекна, че с готвените законови промени на временния синдик ще бъдат дадени права да атакува всички такива сделки с активи на банката. Вероятно затова и премиерът в сряда спомена за закон "със стара дата". Вчера в парламента конкретни текстове не се появиха.



ПО ЕТАЖИТЕ НА ТЕМИДА

Делото за отнетия лиценз на КТБ ще бъде насрочено до средата на април, обеща председателят на Върховния административен съд Георги Колев също в ефира на националното радио. "Забавянето с 3-4 месеца означава квесторите да разпродадат имуществото и ние нямаме възможности да реагираме", обяви предния ден премиерът в парламента, като упрекна магистратите, че бавят дело от изключителна важност за държавата и гражданите. "Съзнавам сериозността на проблема, ако трябва лично ще вляза в състава по делото", каза Георги Колев. На премиерските критики той отговори, че делото още не е насрочено, тъй като тече размяна на книжа. "Ако трябваше аз да събера 3.5 млрд. лева от КТБ, и до Дядо Мраз щях да напиша писмо", коментира пък правосъдният министър Христо Иванов изказването на премиера, който настоя депутатите да пишат до Темида за ускоряване на процеса.

Междувременно вчера стана ясно, че Фондът за гарантиране на влоговете в банките е поискал назначаване на временен синдик на КТБ, но Софийският градски съд (СГС) е отхвърлил молбата. Законът за банковата несъстоятелност не предвижда фигурата на временен синдик, обясниха от съда пред "Сега". Фондът може да обжалва отказа на съда в едноседмичен срок.

Ако активите на КТБ се топят, накрая може да се окаже, че няма да остане какво да се осребрява и многото кредитори няма да си получат парите. Както е известно, най-големите кредитори са Фондът за гарантиране на влоговете и косвено бюджетът. Фондът осигури изплащането на 3.5 млрд. лева защитени депозити от КТБ, като 1.5 млрд. от сумата бе заем от държавата.

ИНТРИГИ

ГЕРБ изиграли реформаторите за шефското място във временната анкетна комисия за КТБ, гласувана в сряда. След като двете групи се договорили да издигнат Радан Кънев за поста, хората на Борисов в последния момент предложили алтернативната кандидатура на Десислава Атанасова, която и оглави комисията. Цветан Цветанов обясни, че решенията в ГЕРБ са колективни и групата преценила, че председател трябва да е Атанасова. Според депутати от опозицията обаче ГЕРБ се опитва да наложи тотален контрол върху информацията, свързана с КТБ.

Коалиционната интрига осветли депутатът от БСП Георги Кадиев със следното съобщение във "Фейсбук": "Сцена от действителния живот в парламента: ГЕРБ и РБ се договарят Радан Кънев да е председател на парламентарната комисия за КТБ. Правят го вторник следобед на нещо като обща сбирка. В сряда от ГЕРБ неочаквано и без предупреждение предлагат Деси Атанасова. Очевидно няКОЙ им е казал. РБ в шок, Радан се е покрил. Мартин Димитров пита Цветанов какво става. Той вдига рамене, макар че добре знае. Предателството е извършено. Mission completed."
БГНЕС
Бойко Борисов заедно с финансовия министър Владислав Горанов и представители на парламентарните партии обявиха вчера, че ще подкрепят промени в Закона за банковата несъстоятелност, които да спрат източването на КТБ.
6
2116
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
6
 Видими 
12 Март 2015 21:29
Ама не е мистерия, СЕГА))
Наложената обезпечителна мярка се отнася до активите на самата банка (например, не може да се продаде сградата на Гарибалди), не до активите на длъжниците. Няма и как да е друго
Подозирам, че и и други юридически неразбории ще изскочат
13 Март 2015 08:50
Чакам, кога Правителството ще осъди КПМГ в Страсбург ?
КПМГ, Делойт енд Туш, Прайсуотърхаус енд Купърс - мастонодти на международния одит, всяка от тях с многомилиалден годишен оборот.
Извоювали си правото на последна инстанция по икономически казуси и одити в цял свят.
И да проспят далавера за над 4 000 000 000 лв. в една нищо и никаква българска банка ??!!
Мисля, че това не е случайно и е време да им се подири сметка.
Бойко да спре да се кланя доземи на всеки западен чиновник и да потърси възмездие.
Засега КПМГ мислят да се отърват като ни подхвърлиха двама третокласни одитори , глобени по 100 хил. лева. Смешно и обидно за държавата !
13 Март 2015 09:43
Снимката "кърти мивки и избива рибата" - това не са представители на управленски елит на една държава, а съкооператори, събрали се да си решат проблемите с плащането на парното и със събирането на парите за портиер (чистачка). Надписът отгоре и микрофоните просто подсилват абсурда.
Не, не познахте - Баце не е домоуправителя, Баце е този, който винаги подлага на критика действията му. Във всеки един жилищен блок има поне по един такъв
13 Март 2015 10:56
Чакам, кога Правителството ще осъди КПМГ в Страсбург ?
Що в Страсбург!? Чонешките права не се измерват с пари. Но ако слушаме онзи тъп законоковач, Валери Димитров, да направим като в САЩ - отнемане на лиценза на КПМГ и одитиране на всички одиторир, Делойт енд Туш, Прайсуотърхаус енд Купърс плюс консултанските фирми. Без застрахователен депозит до размера на одитираната фирма никой одитор не може да заверя отчети. Застрахователните депозити седят в централната банка - ха, е сбъркал одитора, плаща целия капитал. Да видим дали ще има мераклии да крадат.

Timeline of Events

1996 - Arthur Andersen has an audit failure in Waste Management; Andersen paid a censure of $7 million.

1997 - Arthur Anderson has an audit failure in Sunbeam; Andersen paid $110 million to settle shareholder litigations.

January 1997- Jeffery Skilling is named president and COO of Enron. Skilling implements his assets are bad intellectual assets are good campaign to “clean up” Enron’s financial statements. Begins using the LJM partnerships run by Andrew Fastow, Enron’s CFO.

Early 2001- Jim Chanos takes note of Enron’s lack of money-making activities and begins to wonder about the LJM partnerships.

February 2001-Skilling’s promotion to CEO takes effect, he replaced Charles Lay.

June 2001- Enron executives sell shares as stocks slid 39% in the first quarter.

August 2001- Skilling quits for personal reasons, and Charles Lay is named CEO again.

Oct. 16 2001- Enron reports a third quarter loss of $618 million. They cite the loss as being partially due to the LJM partnerships.

Oct. 22 2001- SEC starts an investigation into the LJM partnerships, and CFO Fastow leaves Enron.

Nov. 8 2001- Enron’s Net income back through 1997 is revalued by $586 million.

Nov. 9 2001- Dynergy offers to buy Enron for $10 billion.

Nov. 28 2001- Dynergy refuses to buy Enron.

Dec. 2 2001- Enron Files for Bankruptcy.

June 2002- Arthur Anderson is convicted of obstruction of justice and loses its auditing
13 Март 2015 12:22
.
Работата им беше евентуално оздравяване на банката от поставянето й под специален надзор до отнемането на лиценза.



Само аз ли смятам, че началото на това изречение противоречи на края му. Оксиморон тъй да се каже. А това, че фонда за гарантиране на влоговете е кредитор на КТБ според мен е доста спорно и противоречи на духа на директивата за защита на влоговете.
13 Март 2015 20:55
До кога ще чакаме истината за най-голямата кражба в съвременната история на България да бъде разкрита? То е ясно, че докато Василев не бъде изправен пред съда всичко ще бъде мистерия.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД