Една от най-сериозните намеси в центъра е изграждането на кръгово кръстовище при националния стадион. |
"За "Графа" е заимствана част от мой проект от 1998 г. По талибански начин се маха фонтанът, който от 1910 г. е там. Виждам опит да се махнат значими елементи, което е безумие", коментира арх. Станислав Константинов. Той обясни, че ще подаде жалба в съда, етичната комисия и ЕК за нарушени авторски права в този проект и конкретно за зоната около фонтана. В отговор на критиката арх. Иво Пантелеев, който е част от екипа на проекта, коментира, че след трагичния инцидент никой не приема фонтана. Той обясни, че дори не се е сетил за проекта, но за него приемането на добри решения не е проблем. На обсъждането присъстваше и майката на загиналото момче, която също подкрепи идеята за махане на съоръжението.
Промените в проекта А.Д.А за втората зона на столицата, в която влиза освен емблематичната столична улица "Граф Игнатиев" и прилежащите й площади "Джузепе Гарибалди", "Славейков" и пл. "Патриарх Евтимий" (Попа) и ул. "Солунска", ул. "6-ти септември", ул. "Цар Шишман" и градината пред храма "Св. Седмочисленици", предвиждат сближаване на трамвайните линии до ширината само на един коловоз. Целта е да има повече пространство за пешеходците, като използването на мотрисите се сведе до минимум. Двата пазара - книжният и за зеленчуци, стават временни. Предвижда се книжният да работи само в петък, събота и неделя. За зеленчуковия е отреден един ден - петък. "Възможно е тези периоди да се променят в процеса на реализация на проекта", коментира проектантът Иво Пантелеев.
Промените в първата зона, където е бул. "Евлоги и Христо Георгиеви" между Орлов мост и Моста на дружбата, не са много. Автор на проекта е "Стефан Добрев - Архитектура и дизайн". Едно от най-нестандартните решения е запълването на Перловската река, което ще я превърне в атракцион, заобиколен от пешеходни алеи и тематични площади - на футбола, на баскетбола и други. Проектът търси решение и на друг сериозен проблем - постоянните задръствания по бул. "Евлоги и Христо Георгиеви". За да се отпуши булевардът, се предвижда да се увеличат платната с по една лента във всяка посока. Така настилката ще трябва да се разшири с 90 см за сметка на тротоарите, които сега били твърде широки. На кръстовището с ул. "Гурко" пък ще бъде изградено кръгово движение.
Визията на четвъртата зона също е продукт на архитектите от А.Д.А. Тя обхваща площада около храм-паметника "Св. Александър Невски", пл. "Народно събрание", градинката пред "Кристал", пространството между ул. "Оборище" и Военния клуб. Тук основна идея е да се ограничи паркирането около "Св. Александър Невски" и цялостно пренареждане на жълтите павета. Заедно с това ще се поставят символни "златни" плочки около храма.
Спорната трета зона обхваща бул. "Цар Освободител", пространството около Руската църква, ул. "Московска", ул. "Г.С. Раковски". Избраният проект предвиждаше сериозна намеса - тунел под булеварда и махане на паветата. След сериозни критиките обаче журито реши да отмени класирането и сега това решение се обжалва.
-------СРОКОВЕ
До края на юни проектите трябва да бъдат внесени в управляващия орган и след като бъдат одобрени, да се изготвят апликационни форми. С тях Столичната община ще кандидатства за финансиране по ОП "Региони в растеж".