:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,715,106
Активни 691
Страници 9
За един ден 1,302,066

Проектанти и архитекти се обвиниха в плагиатство заради центъра на София

Окончателните проекти за визията на централната градска част не се различават много от първоначалните идеи
СНИМКА: НАГ
Една от най-сериозните намеси в центъра е изграждането на кръгово кръстовище при националния стадион.
Общественото обсъждане на проектите за част от централната градска част на София се изроди в нападки и обвинения между проектанти и архитекти вчера. В обявения конкурс идеалният център бе разделен на четири зони, в момента обаче се обсъждат визиите на три, защото четвъртата чака решение от съда. Ябълката на раздора се оказа злощастният фонтан на пл. "Славейков", където преди 10 г. токов удар уби млад мъж.

"За "Графа" е заимствана част от мой проект от 1998 г. По талибански начин се маха фонтанът, който от 1910 г. е там. Виждам опит да се махнат значими елементи, което е безумие", коментира арх. Станислав Константинов. Той обясни, че ще подаде жалба в съда, етичната комисия и ЕК за нарушени авторски права в този проект и конкретно за зоната около фонтана. В отговор на критиката арх. Иво Пантелеев, който е част от екипа на проекта, коментира, че след трагичния инцидент никой не приема фонтана. Той обясни, че дори не се е сетил за проекта, но за него приемането на добри решения не е проблем. На обсъждането присъстваше и майката на загиналото момче, която също подкрепи идеята за махане на съоръжението.

Промените в проекта А.Д.А за втората зона на столицата, в която влиза освен емблематичната столична улица "Граф Игнатиев" и прилежащите й площади "Джузепе Гарибалди", "Славейков" и пл. "Патриарх Евтимий" (Попа) и ул. "Солунска", ул. "6-ти септември", ул. "Цар Шишман" и градината пред храма "Св. Седмочисленици", предвиждат сближаване на трамвайните линии до ширината само на един коловоз. Целта е да има повече пространство за пешеходците, като използването на мотрисите се сведе до минимум. Двата пазара - книжният и за зеленчуци, стават временни. Предвижда се книжният да работи само в петък, събота и неделя. За зеленчуковия е отреден един ден - петък. "Възможно е тези периоди да се променят в процеса на реализация на проекта", коментира проектантът Иво Пантелеев.

Промените в първата зона, където е бул. "Евлоги и Христо Георгиеви" между Орлов мост и Моста на дружбата, не са много. Автор на проекта е "Стефан Добрев - Архитектура и дизайн". Едно от най-нестандартните решения е запълването на Перловската река, което ще я превърне в атракцион, заобиколен от пешеходни алеи и тематични площади - на футбола, на баскетбола и други. Проектът търси решение и на друг сериозен проблем - постоянните задръствания по бул. "Евлоги и Христо Георгиеви". За да се отпуши булевардът, се предвижда да се увеличат платната с по една лента във всяка посока. Така настилката ще трябва да се разшири с 90 см за сметка на тротоарите, които сега били твърде широки. На кръстовището с ул. "Гурко" пък ще бъде изградено кръгово движение.

Визията на четвъртата зона също е продукт на архитектите от А.Д.А. Тя обхваща площада около храм-паметника "Св. Александър Невски", пл. "Народно събрание", градинката пред "Кристал", пространството между ул. "Оборище" и Военния клуб. Тук основна идея е да се ограничи паркирането около "Св. Александър Невски" и цялостно пренареждане на жълтите павета. Заедно с това ще се поставят символни "златни" плочки около храма.

Спорната трета зона обхваща бул. "Цар Освободител", пространството около Руската църква, ул. "Московска", ул. "Г.С. Раковски". Избраният проект предвиждаше сериозна намеса - тунел под булеварда и махане на паветата. След сериозни критиките обаче журито реши да отмени класирането и сега това решение се обжалва.

-------СРОКОВЕ

До края на юни проектите трябва да бъдат внесени в управляващия орган и след като бъдат одобрени, да се изготвят апликационни форми. С тях Столичната община ще кандидатства за финансиране по ОП "Региони в растеж".

СНИМКА: НАГ
Проектът за "Граф Игнатиев" предвижда в дните, когато няма пазари, на тяхно място да се обособяват кафенета.
32
4698
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
32
 Видими 
12 Март 2015 19:58
запълването на Перловската река
12 Март 2015 20:22
Запълването на Перловската река е ХИТ в предложенията!
Като дойде един хубав дъжд от Витоша и като излезе реката на Орлов мост.... ще бъде феерично, ама тогава Бойко няма да е на власт да ни спасява... Изобщо проектанта знае ли колко канализация и колко аварийни преливни шахти се вливат в тази река, че предлага тази идея?
Изобщо хубави картинки и клипове на слаби проекти!
12 Март 2015 20:23
12 Март 2015 20:33
Проектанти и архитекти се обвиниха

Кои?


12 Март 2015 20:40
Едно от най-нестандартните решения е запълването на Перловската река, което ще я превърне в атракцион, заобиколен от пешеходни алеи и тематични площади - на футбола, на баскетбола и други
Ауууу.. С какъв жабарник и развъдник на комари ще се уредим Пък и какъв аромат ще се разнася наоколооо
12 Март 2015 20:50
Запълването на Перловската река, не означава ли да се продължи покритието на коритото и от НДК до Орлов мост, че и оттатък? Питам само.
12 Март 2015 20:55
Шопски кахъри. Ще запълват с пари някаква т.н. река. Половината сгради в София са за събаряне, те се чудят къде да пилеят пари. Няма да заприлича скоро на град.
12 Март 2015 21:39
Запълването на Перловската река, не означава ли да се продължи покритието на коритото и от НДК до Орлов мост, че и оттатък? Питам само.


Вероятно. Но толкова малко вода има в този град - нямаме голяма река, езеро - защо и тази рекичка трябва да скрият под земята?

12 Март 2015 22:09
запълването означава запълване с вода!!!! Значи...правиме нещо като гьол....Развъдник на комари
12 Март 2015 22:15
1. С какво ще се запълни Перловската река, не ми стана ясно? Или става въпрос за покриването й?
2. Решенията, свързани с пазарите, може да са интересни от архитектурна гледна точка, но от гледна точка на бизнеса са меко казано аматьорски. Аз не харесвам клошарско-катунарския вид на книжния пазар на пл.Славейков, но решението той да работи само в петък, съботи и неделя, означава, че всички хора, които работят там, ще бъдат безработни в останалите 4 дни от седмицата, или ще трябва да основат някъде друг книжен пазар, който да работи от понеделник до четвъртък. За зеленчуковия пазар, който да работи само в петък... това е логистичен абсурд, да се докарва стока, хора, маси, оборудване и т.н. само за 1 ден в седмицата. В другите дни там да има кафенета? А в четвъртък вечерта кафенетата да си прибират столовете и масите? И в договорите им за наем на тротоарното пространство ще пише "всеки ден без петък"?
Предлагам на архитектите от въпросната фирма да опитат офиса им всеки четвъртък да бъде плод-зеленчук.
12 Март 2015 22:21
Крайно време е столицата на републиката да бъде друг град. Велико Търново е подходящо място. Пловдив или Стара Загора - също.
София е крайно маргинализиран град поради безобразното му застрояване и циганизация.
12 Март 2015 22:51
Крайно време е столицата на републиката да бъде друг град. Велико Търново е подходящо място. Пловдив или Стара Загора - също.София е крайно маргинализиран град поради безобразното му застрояване и циганизация.


Абсолютно съм съгласен. Едва тогава София ще стане прекрасен град, град за живеене.
12 Март 2015 22:53
В кметството са пълен цирк - сподели Киркор - въртят се разни пешеходни зони а никой не обръща внимание на кочината в центъра наречена бул. Дондуков. Всеки я ползва до дупка като башибозук а никой не му обръща внимание и то още от царско време - единственото помръдване беше когато сменяваха релсите на трамвая - а бе пълен резил и то на метри от кметството!
12 Март 2015 23:40
Едно от най-нестандартните решения е запълването на Перловската река

Глупаци ! Вместо да изградят поне по едно скоростно платно в двете посоки на бул. "Евлоги Георгиев" на нивото на Перловска река, от булевардите "Янко Сакъзов"/"Мадрид" до НДК, което да не се пресича с "Цариградско шосе" и да отпушат движението, щели да я пълнят с вода.

Да имаш такова лесно решение с малка инвестиция да отпушиш една от тапите на София и вместо това да си летиш в облаците, при това срещу пъти повече пари, то не знам как друго яче да нарека.
12 Март 2015 23:55
оправете тротоарите, платната, фасадите на къщите, разкарайте шибаните реклами от там, където не им е мястото, оставете естественото движение на хората да ви даде нишан за евентуални промени в градското пространство и тогава тази мъчителна за окото кочина може би ще заприлича на нещо като град ffs.
12 Март 2015 23:56
Крайно време е столицата на републиката да бъде друг град.

Точно така ! И си има готов кандидат - стара столица в географският център на България, която днес трябва да се строи, като изцяло нов град - Севтополис.

Изграждането на нова столица в полето между язовир Копринка и Шипка, Казанлък и Павел Баня, не е казано за колко време трябва да стане. Но вземането на решение за това, започване на постепенно проектиране, изграждане на инфраструктура и т.н. ще има принос към БВП поне 1%, за всяка година.
13 Март 2015 00:17
Но вземането на решение за това, започване на постепенно проектиране, изграждане на инфраструктура и т.н. ще има принос към БВП поне 1%, за всяка година.



На прима виста има 17 млрд. за открадване, но реално са не повече от 4 които Буда ще открадне, естествено! А лигите на професионалните лапачи ще продължават да си текат...
13 Март 2015 00:48
Някои и така не разбраха, че 16-те милиарда върху които упражняват остроумието опряно на незнанието си, не само са предварително ясни за какво са - стари заеми с падеж и нов бюджетен дефицит, но и не стигат с над 2 милиарда лева за това.

Решението за изграждане на нова столица предполага средства единствено за проектиране и инфраструктура. Защото като знаеш какво ще правиш можеш да го правиш от долу нагоре, а не после да разкопаваш. Останалото е предимно частни инвестиции - да заемеш потенциално добро място в бъдещата столица, да се настаниш преди другите.

Във всеки случай това е поле за инвестиции и растеж на БВП. Смислено поле и реален растеж.
---
И да повторя - не е важно точно кога столицата ще бъде преместена. Когато е готова в основни линии - тогава. Важно е да се вземе решението за това за да се отпушат инвестициите.
13 Март 2015 06:01
Тия хора забравят, че това е място за живеене, а не дисайнерско студио. Ето това е е "европейщина" в най-чистата й форма. Най-интересното е, че се чудехме на соц. изгъзиците (особено в съседна Румъния) в архитектурен план, а то излиза, че и без соц. можело. Много добро предложение е дал човека по-горе - нека опитат техните офиси да са плод-зеленчук в четвъртък.
13 Март 2015 07:26
Неопол-а се е изказал явна почерпен!Иначе,такива фантасмагории нама как!?
13 Март 2015 07:59
Понеже темата е София, искам да питам софиянци- някой получавал ли е тази година уведомление за дължимите местни данъци?? А миналата година??
13 Март 2015 08:04
Споко, бре момчета. Селендурите нема да се успокоят, докато не довършат София окончателно - този трън в дебелите им селски гъзове, пардон, в дебелите им очи! това едно - а другото - ще падне лапане, та лапане....
13 Март 2015 08:56
Важното е да се усвоят парите-после пак ще ги поправяме с пари.
13 Март 2015 08:58
"някой получавал ли е тази година уведомление за дължимите местни данъци?? А миналата година??"


Получавам, но не плащам незаконната и несправедлива такса смет!
13 Март 2015 09:07
хм..Аз живея в "Слатина" и от 2-3 години никой в блока не е получавал
13 Март 2015 10:49
Наистина толкова малко вода и водни площи имаме в София, а в момента в който се появи проект една от реките и да придобие малко по-пълноводен вид веднага почвате да ревете че щяло да се превърне в развъдник на комари
13 Март 2015 10:51
Приветствам идеята сшолицата да се премедти другаде.
А с това и всички републикански мангали, селски чесъни и обикновени тарикати да се стекат в новата Столица, която и да е тя.
София се задъхва от пълчища цигани, провинциални простаци и маргинали, които я налазиха като хлебарки парче козунак.
13 Март 2015 11:41
И от години нищо за пл."Възраждане", единственият площад в София с точно очертана правоъгълна форма.
13 Март 2015 11:43
Повечето проекти представят някакви напълно нереалистични размери на въпросните пространства, а всички са издържани в бозавите цветове, с които накараха Витошка да прилича на "главната" в малък провинциален град. На всичко отгоре не са се отказали да правят хълм с тунели пред двореца... Егати и архитектите, егати и проектантите
13 Март 2015 11:45
На обсъждането присъстваше и майката на загиналото момче, която също подкрепи идеята за махане на съоръжението.
Гаче шадраванът е скочил на момчето, а не обратно. Как пък на мен веднъж не ми дойде на ум да скачам в шадравани.
Запълването на Перловската река ще стане с вода, ама съвсем не веждъм защо е нужно.
Идеята да се разшири булевард Евлоги Георгиев е много добра, но с повече от 90 см, може и над коритото от едната страна.
Идеята движението по "Руски" (цар Освободител) да мине под жълтите павета ( а те да останат) е отлична. На времето това се проектираше да стане със строежа на метрото.
Какво ще правим, обаче, с оня пикалник - подлежът на гарата, както и срещу нея?
Също онази дупка, сега паркинг срещу ЦУМ, а и дупките зад статуята св. София.
13 Март 2015 11:48
Наистина толкова малко вода и водни площи имаме в София, а в момента в който се появи проект една от реките и да придобие малко по-пълноводен вид веднага почвате да ревете че щяло да се превърне в развъдник на комар
Ами имаше проект София да има плавателен канал/река, ама след 1989гт. всите ревнагха, че било комунистическа глупост. Дали пък не беше добра идея.
13 Март 2015 12:30
Центъра та центъра. В същото време кварталните улички не са ремонтирани 25 години/малките кръпки не се броят/.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД