Огромна част от бежанците, търсещи убежище в Европа, са от държави в Северна Африка. Те най-често влизат на Стария континент по море. |
Пилотният проект ще бъде реализиран в Нигер, която е транзитна страна за хилядите, напускащи Сенегал, Гамбия и Мали, според Международната организация по миграция. Eврокомисарят по имиграционните въпроси и вътрешните работи Димитрис Аврамопулос скоро ще посети Тунис, Египет и Мароко, за да поиска от правителствата на тези държави да се ангажират с проблема.
Преди седмица той изрази мнение, че бежанците трябва да могат да кандидатстват за убежище в ЕС, докато са извън територията на съюза. Според него това може да стане в делегациите на ЕС в чужбина, където ще се назначат имиграционни аташета. По този начин имигрантите ще избегнат множеството опасности по пътя от родните им страни до Европа. В последните месеци значително се увеличиха смъртните случаи на нелегални емигранти в Средиземноморието. Близо 170 000 души са се опитали да преминат през Средиземно море миналата година, а над 400 са загинали във водите само от началото на 2015 г. насам. Повече от 3500 души са починали през изминалата година.
На срещата си в Брюксел вътрешните работи от ЕС обсъждаха също повишаване нивото на граничния контрол, ограничаване на възможностите за използване на интернет с терористични цели, борба с трафика на огнестрелни оръжия и др.
ПОДКРЕПА
В иракската армия бе създадена първата бригада, изцяло сформирана от християни, предадоха агенциите. Нейната задача е да върне контрола над превзетите от "Ислямска държава" християнски градове и села в Ирак. Новата бригада е под командването на правителството на иракската автономна област Кюрдистан, чиито бойци пешмерга активно участват в борбата срещу джихадистите.