Лявата Мая Манолова поиска от Менда Стоянова парламентът да промени начина на конституиране на управителния съвет на фонда за гарантиране на влоговете и да излъчи свой представител в него. |
Вчера депутатите приеха окончателно поредните извънредни изменения в закона за банковата несъстоятелност заради отнемането на лиценза на КТБ. Въпреки демонстрирания политически консенсус от всички парти без "Атака" гласуването мина при слаб интерес, като подкрепата по отделните текстове не надхвърли 100 гласа.
Както "Сега" писа, промените в закона дават възможност за назначаване на временни синдици, които да поемат управлението на банката вместо квесторите до откриване на производство по несъстоятелност и назначаване на редовни синдици. Те ще имат много широки правомощия и ще могат да атакуват пред съда извършените прихващания на вземания срещу дълг след поставянето на банката под специален надзор. Те ще имат право да искат и връщане на имущество на банката, попаднало в ръцете на трети лица, ако това е станало при съмнително ниски насрещни задължения и ако имуществото или парите са били апортирани в капитала му.
И вчера политиците се въздържаха от коментари по самите текстове. Те вече бяха оспорени от мажоритарния собственик в КТБ "Бромак" като противоречащи на конституцията, на българското и на европейското право. От разяснения в кулоарите на НС обаче стана ясно, че може да се стигне до отмяна на абсолютно всички прихващания, по които кредиторът и депозантът са различни лица. "Аз считам, че временните синдици следва да заведат отменителни искове срещу всички тези прихващания, извършени между различни юридически лица, така че производството по несъстоятелност да започне на чисто", коментира шефът на бюджетната комисия Менда Стоянова. Според нея самото решение на БНБ за поставяне на банката под специален надзор е достатъчно основание за завеждане на подобни искове. С това решение дейността на банката е ограничена и й е забранено да прави каквото и да било съгласно банковия лиценз, допълни Стоянова. Това тълкуване обаче не следва от самите текстове на закона и не е ясно дали временните синдици ще постъпят така, или ще действат избирателно, а самата Стоянова призна, че сред юристите има различни тълкувания.
Отмяната на прихващанията може да засегне и отделни държавни и общински компании, прибегнали до цесии заради блокирани пари в КТБ. Стотици сделки вероятно ще засегнат и бъдещите отменителни искове за връщане на имущество на банката от трети лица. Солидна част от раздадените кредити от КТБ са получени от компании без сериозна оперативна дейност с цел придобиване на дялове и акции в други компании. Никой от депутатите не се нае да прогнозира доколко резултатни ще са тези текстове, но всички, без "Атака", бяха категорични, че парламентът е длъжен да направи максималното, за да се върнат източените пари.
-------РЕПЛИКИ
Въпреки демонстрирания от политическите партии консенсус, които вкупом подкрепиха промените, широките правомощия на временните синдици станаха повод за размяна на реплики между депутатите. Мая Манолова от БСП изтъкна, че на фона на тези широки правомощия е редно парламентът да промени начина на конституиране на управителния съвет на Фонда за гарантиране на влоговете и да излъчи свой представител в него. Подобни текстове бяха внесени от Реформаторския блок, но не получиха подкрепа с аргумента, че предстои гледане на изцяло нов закон за гарантиране на влоговете в банките и темата ще се коментира тогава.