Новият регламент на провеждане на търговете за обществени поръчки, който правителството подготвя, променя последователността на отваряне на офертната документация. Това стана ясно вчера от думите на вицепремиера и министър на еврофондовете Томислав Дончев, който представи основните моменти в подготвения изцяло нов закон за обществените поръчки на кръгла маса, организирана от Камарата на строителите в България.
Както в. "Сега" писа, основната мярка е свързана със съкращаване на сроковете. Идеята е първо да се отварят ценовите оферти на кандидатите, след това да се обявява коя цена от кого е предложена и накрая да се пристъпва към техническата документация. Когато се види кой е кандидатът, предложил най-изгодната цена, веднага може да бъде обявен за печеливш, обясни Томислав Дончев.
Така според екипа му, подготвил проекта с участието на други министерства и браншови организации, ще се спести много време в процедурата. В момента офертите се разглеждат около месец и едва тогава комисията по конкурса обявява решението си за печелившия. В проекта на новия закон се предвижда възможността кандидатите да използват единна декларация. Тя ще се внася заедно с офертата вместо огромното количество документи, искани сега за годността на фирмата. Това е свързано и с идеята за типовите договори, които строителният бранш отново поиска.
Друг важен акцент в новия модел е пълната електронизация, към която ще се върви. Въпреки че за нея се говори от години, сега България трябва да изпълни ангажиментите си по въвеждане на електронните търгове по европейските директиви. Срокът е около година, но според вицепремиера Дончев със сега започналото обществено обсъждане и предстоящо приемане на закона имаме възможност да приложим изискванията на Европа няколко месеца по-рано.
Обжалване само пред една инстанция - КЗК, е другата идея, предвидена от управляващите. Според министъра на околната среда Ивелина Василева типовите договори ще намалят и обжалванията, а така ще се спести забавянето на поръчките. Често обжалванията отнемат 6-7 месеца. Фрапантни са случаите с поръчки по програма "Околна среда", които са затлачили проектите с 2 години заради съдебни процедури.
Дискриминация вместо реална конкуренция - това пък е един от основните изводи на Центъра за превенция и противодействие на корупцията, известен като БОРКОР. Той е направен в анализа на проведените обществени поръчки по изпълнението на публичната инвестиционна програма на правителството "Орешарски" за близо 500 млн. лева от миналата година. Общините са възлагали най-много строителство - 90%, от всички дейности. Анализът на критериите за подбор на фирми показва свръхбюрокрация, дискриминационни и ограничителни условия, каза и. д. шефът на центъра Елеонора Николова. В същото време едва в 30% от сключените договори е постигната чувствително по-ниска цена от прогнозната. Това означава, че конкуренцията не е постигната, категорична е Николова.
Обжалване само пред една инстанция - КЗК, е другата идея, предвидена от управляващите.
Лелееее, Петко Бизнесмена ще има яко да черпи!