Лихвите по депозитите у нас са паднали до рекордно ниски нива през февруари. Средната доходност по тримесечните влогове вече е под 0.9% на годишна база. Това сочи последният анализ на финансовия портал "Моите пари". Само за година индексът на лихвените нива по влоговете се е свил с около 65%. Финансовият портал изчислява чистия доход от депозитите, след като се приспадне данък лихва. Точно преди година - през февруари 2014 г., печалбата и по левовите, и по евровите влогове е била над 2.30%.
През февруари средната доходност от депозитите в евро е паднала до 0.8%, докато през януари е била 0.97%. Индексът по левовите влогове през миналия месец е 0.88 % при 1% през януари. Според анализа 11 от банките у нас са свалили допълнително лихвите по влоговете си през февруари. Тенденцията на спадане на доходите от депозити започна от 2009 г., но се засили особено в последните месеци след фалита на КТБ. Очаква се това да бъде потвърдено и от лихвената статистика на БНБ, която ще бъде публикувана в четвъртък.
"За по-краткосрочните депозити - за 1 и 3 месеца, лихвените нива са под 1 и около 1%", каза пред "Сега" изпълнителният директор на "Кредит Център" Тихомир Тошев. Някои от малките банки у нас предлагат и по-високи лихви, когато имат нужда от повече средства за кредитната си дейност, но това е рядкост.
Според информационния бюлетин на БНБ тенденцията лихвите да падат под 1% се засилва от края на миналата година. През декември 4 банки у нас са предлагали влогове с лихва до 1%. Година по-рано само една банка е имала подобни условия. В същото време в края на 2013 г. 14 банки са предлагали продукти с лихви над 4%, докато в края на миналата година е имало само една такава банка. Прогнозите на БНБ са през тази година лихвите да продължават да падат. Въпреки почти нулевата доходност от влоговете обаче спестяванията продължават да растат. В края на януари в банковата система са били депозирани 58.95 млрд. лв.
Слабото кредитиране и увеличаването на спестяванията са основна причина за ниските лихви, смятат експерти. Според Тихомир Тошев банковата система е твърде ликвидна, а от 5 години кредитирането е в застой. "Факт е, че в последните 6 месеца спадът на лихвите беше по-съществен и той започна още преди изплащането на гарантираните депозити в КТБ", коментира пред "Сега" Тошев. Друга причина според анализаторите е, че трезорите вече не се конкурират с високите лихви на КТБ. "Вече я няма КТБ, няма конкуренция от високи лихви и банките свалят нивата", коментира пред "Сега" Десислава Николова от "Моите пари".
Положителна тенденция за потребителите е, че в първите 2 месеца на 2015 г. лихвите по заемите също отбелязват значителен спад. Според анализа на "Моите пари" годишният процент на разходите (ГПР) по ипотечните кредити в евро, който включва всички такси и услуги, пада с 1.09 процентни пункта до 7.07%. За година ГПР по левовите ипотечни заеми намалява също с 1.09 процентни пункта до 6.98%.
"Лихвите по ипотечните кредити слязоха трайно под 6%", коментира още Тихомир Тошев и обясни, че в последния месец са се появили оферти за жилищен заем на лихвени нива от 5.3% и 5.5%. Този процент обаче не включва допълнителните разходи за такси и услуги. През февруари 4 банки са подобрили условията си по потребителски заеми, а една е удължила срока на съществуваща промоция. За година ГПР по потребителските кредити е паднал с 1.11 процентни пункта и в края на февруари е средно 13.54%.
Според прогнозите на БНБ за първото тримесечие на тази година банките ще продължат да опитват да раздвижат кредитирането, като облекчат в голяма степен условията си за отпускане на кредити на домакинствата. Според централната банка ще се смекчат допълнително и стандартите за отпускане на фирмени заеми, но в по-малка степен.
Видно от дописката разликата между лихвите по депозитите и тази по кредитите е двойно по-голяма от трите процентни пункта,фиксирана в известната формула на БЛАГОРАЗУМНОТО (и оттам УСПЕШНОТО!) банковото предприятие, която е 9363 - отваряш банката в 9 часа, събираш хорските пари на депозит при 3 % лихва, раздаваш ги като кредити при 6 % (с трите п.п. разлика издържаш банковото предприятие и даже имаш прилична печалба), и в 3 следобед отиваш да играеш голф! Нейното НЕспазване в България е и причина за комата на българския реален сектор, и доказателство за "помпата" с която чужбинските банки, които оперират у нас, претакат към "майките" съществена част от националния доход на българите!
Днес по АЛДЖАЗИРА изгледах много интересен филм за ГОЛДМЪН ЗАКС (съкр.ГъЗъ) и нейната СВЕТОВНА мрежа от НЕЙНИ ХОРА на КЛЮЧОВИ МЕСТА, чрез която ГъЗъ, по думите на авторите на филма, реално УПРАВЛЯВА не само УСА, но и целия СВЯТ! Та, за мое ВЕЛИКО удивление Марио ДРАГИ, шефът на ЕЦБ, се оказа едно от лицата на мрежата, работило (а може би и сега) за ГъЗъ! Филмът много си струва! Дали ще се намери т.в.канал у нас, който да би го купил, превел и пуснал!!!