:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,668,512
Активни 730
Страници 11,077
За един ден 1,302,066

Научните трудове на доц. Л. Иванов - от електронен картон до витамините за бременни

Депутатът е станал преподавател в разрез с правилата на СУ, твърдят младите лекари
Снимка: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Наред с депутатстването, новият преподавателски кадър на СУ Лъчезар Иванов е успял да реализира "значима" според рецензентите му научна работа.
С авторство и съавторство в 29 публикации в списания депутатът от ГЕРБ Лъчезар Иванов е защитил доцентурата си в СУ "Св. Климент Охридски", сочат материалите за конкурса, качени на сайта на университета. Огромната част от публикациите са в списание "Здравна политика и мениджмънт" - изданието на Факултета по обществено здраве на Медицинския университет. Депутатът първоначално опита да стане доцент там. Кандидатът Иванов е показал почти енциклопедични познания в сферата на общественото здраве, тъй като е съавтор на статии за кризисния ПР в здравеопазването, витамините за бременни, алцхаймер и диабетна полиневропатия, наред с публикациите за електронно здравеопазване и правата на пациентите.

Лъчезар Иванов е бил единственият кандидат на конкурса, обявен от СУ за доцент по обществено здраве, става ясно от рецензиите на двамата му рецензенти - проф. Веселин Борисов и проф. Цекомир Воденичаров, съответно - преподавател и декан на Факултета по обществено здраве на Медицинския университет. За конкурса той е приложил 29 статии, в 6 от които е единствен автор, в 5 - водещ съавтор, а в останалите е цитиран. Личните творения на Иванов са: "Здравната памет на европееца е дигитализирана" - статия какво представлява електронният амбулаторен картон, "Нова възможност за българската медицина и дентална медицина - медицински туризъм" - как чужденци могат да се лекуват тук и да подпомагат българските болници и икономика, "Развитие на електронното здравеопазване в България", "Правата на пациента в България и ролята на институциите: постижения и перспективи", "Системи за известяване при онкогинекологични заболявания" - за ролята на скрининга при рак, и "Здравнотехническият анализ - бреме или полза в условията на икономическа криза".

Лъчезар Иванов е приложил и статии в съавторство в редица специалности - за управление на сърдечносъдовия риск; как домашните помощни технологии се отразяват на пациенти с когнитивни нарушения и техните придружители - за хора с алцхаймер; за обучението по селф-мениджмънт като интегрална част от терапията на пациенти с диабетна полиневропатия; публично отчитане на средствата в общественото здравеопазване в България; здравната реформа в България в светлината на стратегическия мениджмънт, здравни консултации в интернет и граници за достоверност на информацията; телемедицински проект за проследяване на пациенти със сърдечносъдови заболявания; организация и потребности на болничния персонал; за ролята на витамините и микроелементите по време на бременност. Иванов е увековечил името си и в публикациите "Кризисен ПР в здравеопазването" и "Настоящият век принадлежи на медицина, основана на доказателства".

Трудовете на депутата от ГЕРБ са оценени високо от двамата рецензенти, чиито рецензии са почти еднакви. Той е успял да "реализира значима и актуална научна продукция, която може директно да бъде използвана като надеждна експертна база за обосноваване на рационални промени в нормативната база и в управлението на националната здравна система", е написал проф. Борисов. Той е забелязал "мащабна здравно-политическа визия за решаване на проблемите на националната здравна система" и "буден усет за най-актуалните проблеми на здравното законодателство и за здравно-политическите приоритети".

От рецензиите става ясно, че Лъчезар Иванов е успял все пак да получи научна степен и от МУ. През 2012 г. той опита да стане доцент във Факултета по обществено здраве, но беше обвинен в плагиатство от бившия шеф на Националния център по обществено здраве проф. Любомир Иванов, тъй като депутатът беше представил две публикации на професора като свои. Конкурсът беше прекратен, но сега от рецензиите при втория академичен опит става ясно, че през 2009 г. е получил степен "доктор" от МУ.



СЪМНЕНИЯ

"Има три основни начина за придобиване на академична длъжност - по роднинска линия, по партийна линия и по интимна линия", обяви пред Нова тв д-р Емануил Найденов от гражданска инициатива "Млади лекари за ново здравеопазване". Оттам искат независими експерти да проверят конкурса, при който Лъчезар Иванов стана доцент и преподавател в СУ.

Според Найденов не са спазени изискванията за назначаване на преподавател в СУ, одобрени от самото учебно заведение. Според тях за придобиване на научна степен "доцент" е нужно в последните две години кандидатът да е заемал академична длъжност асистент или главен асистент, какъвто няма данни да е бил Иванов. "Как д-р Иванов е направил това, след като последните години е бил депутат? Бил ли е щатен или хоноруван преподавател? Бил ли е той член на научноизследователски екип? Има ли художествено-творческа дейност? Има ли доказани научни постижения? Провеждал ли е аудиторни и извънаудиторни занятия? Има ли публикувани учебни материали? Работил ли е с докторанти и студенти? Има ли участие в научни форуми, научно-приложни разработки?", попита Найденов.

МЪЛЧАНИЕ

От СУ отвърнаха, че всички правила на закона и правилника на университета са спазени, конкурсът е проведен прозрачно и няма какво повече да добавят.
29
7563
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
29
 Видими 
24 Март 2015 19:45
"Има три основни начина за придобиване на академична длъжност - по роднинска линия, по партийна линия и по интимна линия", обяви пред Нова тв д-р Емануил Найденов

Има и четвърти - хуманитарен лекар да лекува примати, както е в случая
24 Март 2015 19:47
Кандидатът Иванов е показал почти енциклопедични познания в сферата на общественото здраве, тъй като е съавтор на статии за кризисния ПР в здравеопазването, витамините за бременни, алцхаймер и диабетна полиневропатия, наред с публикациите за електронно здравеопазване и правата на пациентите.

Ами прякорът му не е случаен.
24 Март 2015 20:16
Все пак , обективността позволява да се отбележи , че при управлението на ГЕРБ започна поголовно поене на професори и прочие хабилитирани политически индивиди , от което се виждат резултатите повсеместно. Отделно тези , които още не са се вредили , пък са получили възможността да кадруват със списъци по разни държавни служби и службици....Оттам и бъдещите управленчески успехи .Но ! Факт е електоралния успех....
24 Март 2015 20:31
Има три основни начина за придобиване на академична длъжност - по роднинска линия, по партийна линия и по интимна линия


+ закона на серготеп и засилената феодализация във ВУЗовете и БАН.

Така е като няма общонационални критерии...ама преди години като се каза какво ще стане ни нарекоха феодални старци.
24 Март 2015 20:54
Защо ли прякорът на този Лъчезар ми напомня прякора на оня Гошо?

А, авторката е можела все пак малко повече да се постарае и си изясни разните понятия като "доцентура" (която не се защитава) и "доктор".
Все пак, благодаря й за вниманието към тази тема.


24 Март 2015 21:25
Дано "младите лекари" успеят да изхвърлят този плазмодий Лъчо Тъпото от СУ. Аман от гламави личности, той все пак ще обучава студенти, а те не бива да деградират, което е единствената им алтернатива при досег с тоа Мозък.

24 Март 2015 21:36
Агресивността у агнетата е основен фактор...Ние доказахме, че активността им намалява значително във вечерните часове...


Цитат от защита на дисертация от филма "Двойникът". Бедна им е била фантазията на сценаристите.


За конкурса той е приложил 29 статии, в 6 от които е единствен автор, в 5 - водещ съавтор, а в останалите е цитиран.


Иска ми се да зная имената на тези наши учЕни, които са цитирали Мозъка.
24 Март 2015 21:46
За втори път от вчера насам виждам целокупното форумно воинство обединено безпрекословно! Вчера беше по повод епохалния просветен министър, днес пак е свързано с образованието!
Има надежда, колеги, България може да бъде спасена! Още един-двама подобни и сме се застанали рамо до рамо!
24 Март 2015 22:24
Ами... излагация си е!
Очаквам вече да се появи някой удостоен с титла "професор" с Даун, олигофрения или някоя друга ...френия.
Сега се сещам за "Доцента" от култовия филм "Джентълмени с късмет".
Репликата "Пасть порву!"...
https://www.youtube.com/watch?v=rD2Uqsc2vcU
Определено, бандюгата от филма, бе по-симпатичен от това нещо!
24 Март 2015 23:09
А доц. Л. Иванов цитиран ли е в други страни? Например от някои изследователи на човешкия мозък?
24 Март 2015 23:36
Д-р Найденов е неврохирург. Много подходящо го е почнал тоя, като се има предвид прякора му!
24 Март 2015 23:59
От СУ отвърнаха, че всички правила на закона и правилника на университета са спазени, конкурсът е проведен прозрачно и няма какво повече да добавят.
Ами какво им остава да си кажат хората? Че са жалки, продажни и без капка съвест и морал? Ами, че ние си го знаем. И те си го знаят. Честита ви 25 години "демокрация" и не 'нам си там какво.
25 Март 2015 00:07
а в останалите е цитиран


Най-вероятно се има предвид, че в останалите не е първи автор. Но това остава догадка само - то и конкурсите за журналисти явно не се провеждат както трябва.

Аз се чудя колко от тези публикации са в нормални, рецензирани международни списания. Имам усещането, че нито една не е такава. Наистина ли в СУ няма изискване доцентите да се публикували барем 1-2 такива статии?
25 Март 2015 00:25
публикациите са предимно в популярни форуми за телекомуникационни електронни уреди. нямат особено висока научна стойност дори в областта на електрониката, но затова пък всички се отнасят към луксозната марка телефони "верту" и описват предимно начини за придобиването им чрез посещение на промоционални хепънинги.
25 Март 2015 05:44
Къде са умните и красивите? Не виждат ли какво става?
25 Март 2015 06:00
Този дори не заслужава да го коментираме.
25 Март 2015 07:27
Къде са умните и красивите? Не виждат ли какво става?

Явно нямат указания да се възмущават. Но се чудя на "държавата".

трансМИСИЯ

Държавата по принцип не боли я
за милион, дори за милиард.
Това е някаква си дреболия
във рамките на нейния стандарт.

В подробности да не навлизам
в най-деликатния държавен сектор,
че може по марксизъм-ленинизъм
някой да ме обяви за лектор…

Държавата си има своя мисия
и важна цел, а при това и висша:
да е за лапачите невидима трансмисия,
докато други видимо опъват каиша…
http://www.antimovski-han.org/article.php?id=409
25 Март 2015 09:46
Според тях за придобиване на научна степен "доцент" е нужно в последните две години кандидатът да е заемал академична длъжност асистент или главен асистент, какъвто няма данни да е бил Иванов.


Още утре ще представи служебна бележка от УБИТ-ия университет, че дълги години е бил професор там, но сега от скромност кандидатства само за доцент в СУ.
25 Март 2015 10:19
Научните трудове на доц. Л. Иванов - от електронен картон до витамините за бременни
25 Март 2015 10:41
Жалко е инситуция като су да заприлича на библиотекарския.
25 Март 2015 11:25
Пълна девалвация след като и в СУ се правят величкоадамови серготепки. Като си помисля,ч е в родния ми и-тут на БАн има колеги с над 50 публикации в списания с ИФ и с над 300 незаявисими цитирания, които НЕ‌са доценти...уппс, някои даже не са гл. асистенти.
25 Март 2015 11:29
като надеждна експертна база за обосноваване на рационални промени в нормативната база и в управлението на националната здравна система"



"Проф" Борисов кърти миФки. Този господин отдавна е прескочил професионалния си срок на годност. Фактът, че от него "зависи" подобно решение само затвърждава политическия му характер.
25 Март 2015 12:41
а в останалите е цитиран

Най-вероятно се има предвид, че в останалите не е първи автор.


Не, не се има това предвид. Броят на цитиранията (у нас или в чужбина) си е отделен показател от авторството.


25 Март 2015 12:58
А бе вярно ли е, че този бил по специалност гинеколог и едновременно личен лекар на един "мачо"?
25 Март 2015 15:41
е написал проф. Борисов. Той е забелязал "мащабна здравно-политическа визия за решаване на проблемите на националната здравна система" и "буден усет за най-актуалните проблеми на здравното законодателство и за здравно-политическите приоритети".

Ето това "проф. Борисов" е най-ценното в този труд!
25 Март 2015 17:16
Навремето, за да те хабилитират, задължително трябваше да си кандидат на науките, сега - доктор за доцент и доктор на науките за професор. Не видях и не разбрах, кога Лъчо Мозъка е защитил дисертационен труд и на каква тема? Или вече може и така?
25 Март 2015 17:19
Аааааа....сега видях. Бил доктор, въпреки плагиатството
25 Март 2015 18:26
Софйийски университет се сведе до абревиатурата СУ. Много неща може да означава СУ - за Климент Охридски по-добре да не споменаваме - и без това в градинката срещу СУто се появи един плоскоглавец с два чукана. Проблемите с връзкарството и издигане по линия на некадърността не са от вчера - сега с Лъчото просто лъснаха пред обществото. Цялата държава е такава, та едно СУ ли ще прави изключение? Нека се въргаля в общия кюп наникнали библиотекарски и други абревиатури от перник, които да не споменавам.
СУ - съмнителна уличница, примерно или стой и ушкай или

Смехотворно Учреждение, присъждащо титли на всякакви връзкари. Няма да е само НБУ я. Там са доста политически връзкари - Дирник Вълчев, Мякакъв Неделчев и пр. и пр.
31 Март 2015 13:19
Предводителю, видях че си се появил, и ми се ще да те потормозя. Стана ли ти жал за СУ когато доцент Лъчо се присъедини към вашия колектив?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД