Следователи откриха доказателства, че вторият пилот на разбилия се самолет на "Джърмануингс" е имал заболяване, което криел пред работодателите си. Това обяви прокуратурата в Дюселдорф. При обиските в дома на Андреас Лубиц са намерени скъсани медицински документи, включително и болничен за 24 март - денят, в който се разби еърбъсът на германската авиокомпания. Завчера френската прокуратура обяви, че Лубиц съзнателно е блъснал самолета.
"Намерени са медицински документи, които указват заболяване и подходящо медицинско лечение", се казва в съобщение на германската прокуратура. "Обстоятелството, че е намерен скъсан медицински документ, включително и за деня на катастрофата, поддържа предварителното допускане, че покойният е укривал заболяване от работодателя и от професионалните си среди". В съобщението се уточнява, че прегледът на намерените документи и разследването ще отнемат още време. При обиските в дома на Лубиц и в жилището на родителите му не са намерени предсмъртно писмо или друга бележка, която да съдържа и намек за поемане на отговорност за катастрофата. Следователите продължават да търсят улики защо 28-годишният Лубиц би искал да отнеме живота си и да убие още 149 души.
"Става все по-неразбираемо", коментира пред британския в."Гардиън" д-р Ханс-Вернер Тайхмюлер, председател на асоциацията на германските лекари, които провеждат прегледите на пилотите и членовете на екипажите. "Крайно безотговорно е, че е летял, въпреки че е имал медицинско, че не е готов да работи и следователно не е годен да лети. Всичко, което е сторил, е напълно престъпно".
Изпълнителният директор на "Луфтханза" Карстен Шпор разкри, че Лубиц е прекратил обучението си през 2009 г., но отказа да посочи причина. Той обаче посочи, че на Лубиц било разрешено да продължи обучението, след като преминал физически и психологически тестове. "Билд" писа, че пилотската школа на "Луфтханза" във Финикс, САЩ, окачествила Лубиц като "неподходящ" за пилот в този период. Изданието писа, че Лубиц година и половина бил подложен на психиатрично лечение. През 2009 г. той бил диагностициран с остър депресивен епизод.
Някои европейски авиокомпании вече въвеждат прилаганите в САЩ правила за задължително присъствие на двама души в пилотската кабина по време на полет. Според правилата на Европейската агенция по авиационна сигурност обаче в ЕС няма изискване член на екипажа да влиза в пилотската кабина, ако на пилот се наложи да я напусне по време на полет. ЕК засега не бърза с промени в регулациите по този въпрос, писа ИЮ "Обзървър".