Пенсионната реформа в сектор "Сигурност" тепърва ще се договаря. Военният министър Николай Ненчев се разминава значително със социалния вицепремиер Ивайло Калфин по въпроса за условията за пенсиониране на работещите в отбраната - дали и каква минимална възраст за пенсия да се въведе. Консултативният съвет в МО е изпратил вече предложенията си на Калфин, а днес ще се коментират със синдиката на отбраната.
Ненчев предлага два варианта - изобщо да не се въвежда възраст за пенсия на работещите в МО, или, ако се въведе, тя да е 50 години и да действа след три години гратисен период, тоест от 2019 г. Калфин обяви, че през 2014 г. ефективната възраст за излизане в пенсия на работещите в сектор "Сигурност" е 52 г. и 8 месеца и той ще предложи близка до тази минимална възраст. От социалното министерство не коментираха вчера пред "Сега" предложенията.
Според военното ведомство мотивът да няма промяна в условията за пенсия, тоест да остане единственото изискване за 27 г. стаж, от които 18 г. специализиран, е значително по-високата осигуровка, която се плаща за военните. За фонд "Пенсии" вноската е 40.8%, или с 8% по-висока дори от тази на работещите първа категория. А средната продължителност на живота на военните е около 62 г. От отбраната посочват още, че в последните 10 г. техният минимален осигурителен стаж е увеличен скокообразно със 7 г., докато "такова увеличение на минималните изисквания за пенсия за останалите категории работници не се наблюдава". "Утежняването на реда ще доведе до нова, силна реакция и много военнослужещи ще пожелаят да бъдат освободени от военна служба, каквато е тенденцията през последните 13 г. Не на последно място в повечето от армиите на НАТО и ЕС не е въведена минимална възраст за придобиване на правото на пенсия за военнослужещите", пишат от МО.
Все пак военните са склонни да имат минимална възраст, но тя да е 50 г. и да важи от 2019 г. За хората, които са прослужили 15 години на длъжности от летателния състав, парашутистите, екипажите на подводните съдове и водолазния състав МО иска възрастта да е 40 г. "Преходният период от минимум 3 г. осигурява относително спокойствие на хората в отбраната", пишат военните. И искат и другите служители на специалните ведомства да имат минимални години за пенсия, за да не са дискриминирани.
От синдиката на отбраната към КТ "Подкрепа" ще се срещат днес с министър Ненчев, за да обсъждат реформата. "Ще предложим и военните да започнат да си плащат сами осигуровките, но за това да бъдат компенсирани с увеличаване на заплатите, за да е ясно кой как се осигурява, тъй като сега се плаща общо и не е ясно", обясни пред "Сега" Тодор Воденов от "Подкрепа". По техни сметки при 20 хил. работещи в системата със средна заплата 1200-1300 лв. всеки ще трябва да плати по около 200-230 лв. за личната си вноска, което прави около 4-4.5 млн. лв. допълнително за заплати на година. Синдикатът иска и в първа категория да се работи 15 г., а във втора - 20 г.
ПОЗИЦИЯ
От синдиката на МВР към "Подкрепа" обясниха, че все още не са се срещнали с министъра си, за да коментират предложения. "Искаме да има поне 4-5 години гратисен период, а не да се въвежда възраст от днес за утре. Освен това настояваме за компенсаторни механизми. Например, ако някой на 48 г. напусне системата, пак да може да се пенсионира като неин служител след 2 г.", разясни Валентин Попов.
А средната продължителност на живота на военните е около 62 г.
Не е добре, ако е така