През главата на Министерството на правосъдието (МП) ГЕРБ изненадващо внесе вчера свой проект за промени в Закона за съдебната власт (ЗСВ) за разделяне на Висшия съдебен съвет (ВСС) на две колегии. Това става точно когато голяма работна група в министерството е на финала да изготви изменения в ЗСВ въз основа на приетата от парламента стратегия за реформа.
Под проекта стои подписът на шефа на парламентарната група Цветан Цветанов, както и на още 15 депутати от ГЕРБ. Цветан Цветанов е водещият вносител и на промени в Наказателно-процесуалния и Гражданския процесуален кодекс, свързани с КТБ и даващи право на прокуратурата да участва в граждански дела, както и правомощие на главния прокурор да спира сделки и финансови операции за 48 часа без съдебен контрол.
Внесените от бившия вътрешен министър промени в ЗСВ много напомнят идеите на държавното обвинение за съдебна реформа, които главният прокурор разви през ноември м.г. До редакционното приключване на броя от министерството не бяха излезли с официална позиция по изпреварващия законопроект на ГЕРБ. Участници в работната група във ведомството обаче казаха пред "Сега", че тази стъпка на управляващите повишава опасността проектът на министерството да катастрофира в парламента. Очаква се той да бъде огласен най-късно след Великден. Ако дотогава парламентът не е пришпорил промените на Цветанов, ще трябва да обедини двата проекта и да ги гледа заедно.
Вчерашната стъпка на ГЕРБ да лансира законопроект подозрително съвпадна с излизането на прокуратурата от работната група в МП. Главният прокурор Сотир Цацаров обясни пред ВСС, че представителите на държавното обвинение са я напуснали, тъй като във формат от 40 души "не може да създаде продукт". "На групата се представя проект, който е свързан само с една съсловна организация", допълни Цацаров, явно визирайки Съюза на съдиите. След като чу това, Каролина Неделчева от ВСС каза, че и тя "напуща" групата, защото липсвала диалогичност. Председателят на Върховния административен съд Георги Колев се оплака, че изобщо не е канен.
ГЕРБ предлага ВСС да се раздели на колегия на съдиите и на втора - на прокурорите и следователите, без да се прекратява мандатът на този съвет, който изтича през октомври 2017 г. В първата ще влизат 12 души - 6-ма от парламентарната квота и 6-ма, избрани от съдиите. Във втората колегия ще са 10 - петима, избрани от Народното събрание, четирима, избрани от прокурорите, и един, избран от следователите. Съветът ще остане постоянно действащ.
Колегиите ще вземат автономни решения, свързани с атестирането, организирането на конкурси за свободните длъжности, анализа и отчитането на степента на натовареност, изготвянето на проекти за етични правила за поведение. Колегиите ще излъчват и дисциплинарните състави. ВСС ще действа в целия си състав в много случаи, например при налагането на най-тежките дисциплинарни наказания - уволнение, понижаване в ранг и намаляване на заплатата.
Законопроектът дава още права на главния прокурор. Той ще има право на предложения освен за заместниците си и за всички прокурори от върховните прокуратури, шефовете на прокуратурите и следователите от националното следствие. Подобни права се дават и на шефовете на върховните съдилища. Предвижда се и при несъгласие с писмените разпореждания на горестоящ прокурор обвинителят, до когото са адресирани, да може да поиска тяхната проверка и отмяна по служебен ред. "Законопроектът предлага нови нормативни разрешения, с които подчертава йерархичната връзка и подчиненост на ръководителите на прокуратури спрямо главния прокурор", пишат вносителите.