Част от най-новия участък на столичното метрото - до летището, може да се похвали, че е метро на бъдещето, но не защото е свръхмодерно, а защото ще се ползва след незнайно колко години. Станция "Софийска Света гора", която е непосредствено преди летището, в момента е оградена от кални полета и едва ли ще се радва на голяма посещаемост.
Станцията е разположена в промишлена зона, която обаче все още е слабо развита, а частта, която е населена с бизнес сгради, е разделена от станцията от кално поле. Така единственият достъп до нея е по заобиколен път с автобус дори за хората, които я виждат на 600-700 метра.
"Станцията е в промишлената зона и има достъп с автобус. Смисълът на тази станция е, че хората от Бусманци, Кривина, Миленков и Абдовица имат достъп с автобуса. В други градове дори има практика, ако метрото минава през неразвита зона, станциите да се заключват. Тази зона тепърва ще се развива, метрото се прави за 100 години напред", коментира кметът на София Йорданка Фандъкова в отговор на критиките, че станцията е недостъпна за пешеходци. Според общия устройствен план там е предвидено да има сгради, улици, но засега все още районът е застроен основно със складове и бизнес сгради. От обясненията на кмета стана ясно още, че станцията е направена за развитието на индустриалната зона, което пък щяло да дойде с метрото. Общите стандарти били средно до 40% от станциите да има директен пешеходен достъп, а до останалите - довеждащ транспорт и в София е така.
Директорът на столичния "Метрополитен" Стоян Братоев също обясни, че проектът за метрото си има обхват и не може да се работи извън него, и тази инфраструктура трябва да се направи допълнително от общината. "Метрото върви по генерално направление и не може да криволичи между кварталите, защото тогава вече не е метро. Самата "Дружба" е широка 5 км, но, за съжаление, е разположена напречно на метрото. Има си правила, ред и норми за трасето на метрото", отсече Братоев.
Премиерът Бойко Борисов също реши да се включи в темата, която е чувствителна за него заради сходен проблем с недостъпна спирка в "Младост 3" през 2012 г. "Поздравявам медиите, които успяха да намерят 2-3 ливади. Намерили една счупена плочка, браво. Да не ти пука, да са живи и здрави", обърна се Борисов към Фандъкова.
Проблемите не помрачиха настроението на властта. "Винаги трябва да намерим нещо лошо, но това не ме дразни, защото всеки ден 500 хил. души в София ще разбират каква придобивка имат. Ще вземе куфарчето оттам (б.р. от летището) и след 15 минути вече ще е някъде в града. Няма да го рекетират такситата, няма да плаща 50 лв. до центъра, няма да чака по спирките. За 23 години са построени 9 км метро, откакто ГЕРБ управлява са построени 30 км, и то виждате как го правим. Най-голямата реформа в България е метрото", коментира премиерът Бойко Борисов. И след като направи обичайната си ретроспекция на пътните проекти при Орешарски и при него, заключи: "Ние от ГЕРБ строим, думите отлитат, направеното остава. Асфалт не се е яло, но като го няма, загиват хора".
МЕТРОТО В ЦИФРИ
Новият участък е дълъг почти 5 км и има четири метростанции. Първата е след съществуващата на бул. "Цариградско шосе" - станция "Дружба", която се намира между бул. "Цветан Лазаров" и бул. "Капитан Димитър Списаревски" в квартала. Следващата се казва "Искърско шосе" и е разположена на едноименния булевард в кв. "Дружба", а след нея е "Софийска Света гора" в промишлената зона преди летището, което пък е крайната станция. От вчера са в сила и новите разписания. От "Сливница" до "Цариградско шосе" влакчетата ще са през 3 минути, а от там до летището - през 6 минути. Кметът на София обясни вчера, че засега не се обмисля промяна в цената на билета. От общината очакват предложения за нови варианти за комбинирани карти от Центъра за градска мобилност. На летището има и нова услуга за купуване на билета с дебитна карта.