Централата на НРС крие много тайни. Дано хората, които са в нея, да знаят какво точно правят и България да остане сравнително спокойно място. |
Тогавашният премиер контрира, че нямало драма с доклада, както и че всъщност във въпросния документ нямало нищо за КТБ, имало някакви намеци за банки с чуждо участие на една конкретна държава. Някак странно обаче никой не пожела да се сети, че по закон ДАНС, както и останалите специални служби са длъжни да подават равна по обем и еднаква по съдържание информация на президент, Народно събрание и правителство. Или иначе казано, ако е имало предупреждаваща информация, ДАНС е била длъжна да я даде и на трите институции. Ако я е дала, за какво става дума? Същия доклад трябва да го има и президентът Плевнелиев, и Народното събрание. Ако пък не го е дала, къде точно е проблемът?
Преди дни Националната разузнавателна служба направи нещо, което никога не беше. Пусна явен доклад "Предизвикателствата на 2014 година. Насоки, приоритети и резултати в дейността на НРС през 2014 г.". Като цяло похвално, като се има предвид, че години наред службата от столичната улица "Хайдушка поляна" 12 се беше обгърнала в пълна информационна мъгла. А множество шпионски централи по света пишат всяка година страници и страници конкретна информация, посочват конкретни рискове, сочат други държави, дори лица. Вероятно в опит да защитят милиардните си бюджети.
Сигурно в подобен опит и в защита на бюджета си в милиони и НРС най-после поне направи първа, макар и твърде плаха стъпка да "проговори" пред обществото. Като цяло документът повече напомня опит за отчет, на места звучи като "откриване на Америка" и на тероризма и като отбиване на номера, с твърде неясни тези и прекалено анонимно.
Твърди се, че може да се очаква, че през 2015 г. терористичните заплахи за Европа, респективно и за България, ще нарастват в сравнение с 2014 г. Разузнавачите твърдят, че това нарастване "произтича от увеличаващата се численост на контингента европейски джихадисти в конфликтите в Сирия, Ирак, но и в Либия, и завръщащите се от тях (силно радикализирани и с богат боен опит) в страните на произход". От значение за нарастването на терористичните заплахи е и намерението на "Ал Кайда" за активизация на дейността й, включително на базата на съперничество с "Ислямска държава".
Прогнозира се също, че ще се съхранят рисковете и заплахите за европейските, респективно и българските, представители и интереси зад граница в кризисни региони и страни. Казва се, че през тази година потоците от бежанци и нелегални мигранти към и през България ще продължат да бъдат интензивни. Като че ли това не се прогнозира поне от пет години насам и накрая все се оказва, че държавното ръководство не е подготвено.
С отчитане на политическите позиции и ориентираност на България през 2015 г. ще продължи активността на определени чужди специални служби по отношение на страната ни, смятат още от НРС. През изминалата година е имало също такава активност, особено на служби на държави с конкретни интереси в страната ни, включително от рискови или кризисни региони. Засечени са били "опити за вербовка на български граждани, за оказване на влияние върху наши външнополитически позиции в съответствие с чужди интереси, установяване степента на сътрудничество между България и нейни съюзници и др." Определено твърде плахо. Съвсем естествено е, когато си казал "а", да кажеш цялата азбука. Защото така остава съмнение коя точна държава и кои точни служби са правили вербовките.
Според разузнавачите кризисните развития в Украйна и конфликтът й с Русия пък са довели до застрашаване на енергийната ни сигурност и икономическите ни интереси. И тук липсва каквато и да е конкретика. Още повече че се вижда от километри, че енергийната сигурност и икономическите интереси й са здраво увредени.
Иначе документът очертава основните външни проблеми и заплахи, които, както разузнавачите се изразяват, "оказват пряко или косвено влияние върху националната сигурност и интересите на Р България".
Най-сериозните реални и потенциални рискове и заплахи според НРС генерират:
- конфликтите и кризите в Украйна, Сирия, Ирак, Либия, дейността на "Ислямска държава" (ИД), "Фронт ал Нусра", други радикални групировки в района на Близкия изток и Северна Африка (БИСА), засилващата се активност на "Ал Кайда" в глобален план и др.;
- дестабилизираната обстановка в Афганистан и Пакистан;
- нестабилното положение в някои съседни държави и страни от Западните Балкани в политически, икономически и религиозно-етнически план;
- опитите на отделни държави за намеса във вътрешните работи на страната ни, насочени към провокиране на междуетническо напрежение, пропагандиране на идеи на политическия ислям и използване на българите мюсюлмани като инструмент за вътрешна дестабилизация;
- активизирането на определени страни за налагане на техните политически и икономически интереси на наша територия, за разширяване на влиянието им у нас или за дискредитиране на Р България.
Страната остава транзитна територия за преминаващи радикални ислямисти от Западна Европа (включително от Западните Балкани) към конфликтните зони и обратно.
Иначе цивилното разузнаване сочи, че е работило и работи по три основни направления - асиметрични (терористични) заплахи и външно контраразузнаване, външнополитическо разузнаване и икономическа сигурност. НРС се хвали и че е предприела "действия за разширяване на разузнавателното си присъствие в кризисни региони и за въвеждане на нови форми в работата". За една година аналитично-информационните й звена са подготвили общо 3892 изходящи разузнавателни информационни материала. 56% от тях били оценени от българските и чуждестранните потребители на разузнавателна информация като "много интересни" и "интересни".
Службата отбелязва и че е била
получена разузнавателна информация за подготвяни остри мероприятия срещу България
и българските интереси зад граница, както и за планирани терористични атаки срещу съюзнически страни от ЕС и НАТО. Придобити били данни и за реални заплахи за сигурността на български и чужди граждани от партньорски страни в кризисни държави и региони.
На практика НРС през цялото време се опитва да каже, че разполага с много добра агентура и информация и внушава, че е свършила много. Дано. Бъдещето е за това да опровергае или потвърди внушенията. И само ако е спокойно, може да се каже, че една структура е била полезна. Иначе доклади се пишат лесно.