12 страни от ЕС, сред които е и България, не са се ангажирали да помогнат в засилването на съвместните морски операции в борбата с трафика на хора в Средиземно море, предаде електронното издание "ЮрАктив". Това стана ясно след проведения късно в четвъртък в Брюксел извънреден Европейски съвет, посветен на кризата с бежанците. Освен България в укрепването на операциите са отказали да се включат Гърция, Хърватия, Кипър, Испания, Словения, Румъния, Австрия, Естония, Малта, Словакия и Холандия. Някои от страните, членки на ЕС, се въздържат от участие, защото смятат, че усилията, които полагат, са достатъчни. Други пък са на мнение, че трябва да получат помощи, а не сами да се борят с нелегалната миграция. "Холандия вече прави много. Въпросът е какво ще направят други страни", коментира премиерът на страната Марк Рюте. Изданието цитира и българския министър-председател Бойко Борисов, който изтъква, че страната ни се намира в по-трудно положение от Италия. "Ако останалите се оплакват, ще се оплаквам и аз", казва Борисов.
В Брюксел евролидерите се договориха да бъдат тройно увеличени до 120 млн. евро средствата за мисиите в Средиземно море на европейската гранична агенция "Фронтекс". "Лидерите обещаха значително по-голяма подкрепа, включително много повече плавателни съдове, летателни апарати и експерти", отколкото се очакваше преди срещата, обясни председателят на Европейския съвет Доналд Туск. Германия ще изпрати една фрегата и 10 кораба, а Франция - самолет и патрулиращ кораб. Великобритания също изпраща няколко плавателни съда. Туск обясни също, че ЕС ще разшири сътрудничеството си със страните, от които пристигат мигранти. Евролидерите възлагат на върховния представител по външната политика и сигурността Федерика Могерини да изготви до края на юни предложения за залавяне на трафикантите на мигранти и унищожаване на техните плавателни съдове. Брюксел ще проучи възможностите да издирва и унищожава плавателни съдове, използвани от трафиканти на хора. ЕС обмисля как да се опрости процесът за предоставяне на визи и убежище, както и за връщане на онези, които са получили отказ за убежище.
Финландският премиер Александър Стуб заяви, че е обсъдена възможност за провеждане на военна операция срещу трафикантите на хора, но не е било взето решение за това. На срещата си в Брюксел лидерите не са дискутирали реформа в миграционната политика на ЕС, както и равномерното разпределение на бежанците между страните членки, за което настояваше Швеция.
ИНЦИДЕНТ
14 имигранти загинаха в Македония, блъснати от влак близо до град Велес, писаха местни медии. Те се опитвали да преминат пеша през каньон в района - маршрут, традиционно използван от имигранти, които се опитват да стигнат до Западна Европа. В групата имало около 50 бежанци, повечето от Сомалия и Афганистан. "Машинистът е видял голяма група, десетки хора. Опитал се да спре влака и да пусне сирената, а някои от хората се отдръпнали от релсите. Влакът обаче не е успял да спре навреме и прегазил няколко души", обясняват от прокуратурата в Скопие, която разследва инцидента.