:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,668,017
Активни 717
Страници 10,582
За един ден 1,302,066

Жертвите в Непал може да достигнат 10 000 души

Летището в Катманду не може да поеме трафика
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Непалски и пакистански войници разтоварват самолетите с хуманитарни помощи, които пристигат в Непал след труса от 7.8 степен по скалата на Рихтер, разтърсил страната в събота.
Броят на жертвите на земетресението в Непал може да достигне 10 000 души, заявиха местните власти. Премиерът Сушил Коирала призна пред медиите, че липсата на екипировка и служители пречат за изпълняването на спасителните операции. Половин милион души са напуснали домовете си, а над 10 000 души са ранени, показват данните на вътрешното министерство на страната, цитирани от Би Би Си. Трусът е засегнал над 8 млн. души по информация на ООН. Това е повече от четвърт от населението на малката страна. Над 2 млн. от тях живеят в 11-те най-тежко пострадали района, гласи последният доклад на службите на ООН в Непал. 1.4 млн. души имат нужда от спешна доставка на храна, алармира организацията.

Единственото летище в Катманду е задръстено и това също възпрепятства доставянето на помощите, идващи от международната общност. Четири самолета на индийската армия са се върнали в Делхи в понеделник, след като не са могли да се приземят в Непал, заяви говорител на министерството на отбраната в "Туитър". Самолет с японски спасителен екип на борда също е кръжал няколко часа над аерогарата, преди да се върне в Банкок.

Всички алпинисти, останали на склоновете на Еверест, са били евакуирани, съобщи РИА "Новости", цитирана от агенция "Фокус". "Доброто време вчера и тази сутрин позволи на хеликоптерите да транспортират до базовия лагер всички блокирани в първия и втория лагер", твърдят представители на базовия лагер. 18 души загинаха заради срутилата се след земетресението лавина. Близо 70 вторични труса са регистрирани от събота насам, като магнитутът им варира от 3.2 до 6.9 по Рихтер.

"Разрушения сме видели много малко, явно са концентрирани в по-паянтови места", каза пред "Сега" българската алпинистка Ася Джамбазова, която се намира в Катманду. Тя разказа, че няма интернет и електричество, както и течаща вода. Чиста вода за пиене обаче има, а "хората имат върху сградите резервоари и ползват и нея". По думите й заведенията и магазините почти не работят, а местните спят навън за всеки случай. "Повечето време сме на закрито, само спим навън", уточни Джамбазова. "На по-широките места хората са си опънали палатки пред къщите".





1021
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД