Американската компания е отпускала подобно финансиране през 2013 г. на френски медии. Тогава "Гугъл" използва възможността да постигне споразумение за правото си да показва заглавията и текста на публикациите в тях за услугата си "Гугъл нюз".
Фирмата обяви щедрите си намерения скоро след като ЕС я обвини в злоупотреба с монополното си положение като онлайн търсачка и започна разследване за практиките й по отношение на операционната система "Андроид" и създадените за нея приложения.
Технологичният кореспондент на Би Би Си Рори Селън-Джоунс коментира, че вестниците, които участват в инициативата, са наясно, че "Гугъл" има спешна нужда да подобри образа си в Европа. Те обаче настояват, че ще се стремят към промени в начина, по който търсачката обработва новините и ще искат инженерите на "Гугъл" да намерят начин да облагодетелстват оригиналното съдържание в "Гугъл нюз".
ПРИЗНАНИЕ
Директорът по стратегическите връзки на "Гугъл" в Европа Карло Д'Асаро Биондо заяви: "Приемаме факта, че технологичните компании и новинарските организации са част от една и съща информационна екосистема, и искаме да направим нужното в общата борба за намиране на по-устойчиви модели за новините". Той допълни, че компанията винаги се е стремяла да бъде приятел и партньор на новинарската индустрия, но признава, че е направила грешки в това отношение.