:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,744,826
Активни 767
Страници 1,293
За един ден 1,302,066

Глобата за паркиране на тротоара ще е до 200 лв.

Спирането в "синя" и "зелена" зона става дейност, от която общината ще печели
СНИМКА: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Рехав протест пред Народното събрание съпроводи приемането на поправките в Закона за движение по пътищата. На плакатите бе изписано "Не на рекета" и "Никой не може да продава улиците".
Глобата за паркиране на тротоари, паркове, градинки и детски площадки ще варира от 50 до 200 лв. Това реши парламентът при второто четене на промени на Закона за движение по пътищата. ГЕРБ се отказа от първоначалното си намерение да вдигне десетократно наказанието на 200 лв. Аргументът за отстъплението бе да се осигури възможност за ефикасно налагане и събиране на глобата от КАТ. На практика за София приетата санкция ще е даже занижена, тъй като досега тя бе от 50 до 500 лв.

Размерът на глобата породи големи разпри между отделните парламентарни групи, които имаха съвсем различни виждания как да се подходи към проблема. БСП поиска диапазонът на наказанието да е още по-голям - от 20 до 200 лв., както бе в първоначалния вариант на промените, а решението каква да бъде в съответната община да се взима от местния парламент. Така общините ще определят размера й съобразно жизнения стандарт на жителите, като събраните средства ще остават за местните бюджети. Управляващите обаче отказаха с мотива, че свалянето на долния праг ще развали дисциплиниращия ефект от мярката, а в сега действащия закон вече имало разпоредба, че събраните глоби отиват в общинските бюджети.

"Не трябва да има ножица, а нож - да се отреже 50 лв. или друго, но да е ясно", възрази Четин Казак (ДПС) и настоя да се разграничат отделните случаи - паркиране на тротоар или в детска площадка да се наказват по различен начин заради нееднаквата степен на обществена опасност. И неговото предложение не срещна подкрепа.

По-голямата част от времето за дебат погълна приетото предложение на ГЕРБ таксата за паркиране да се замени с цена, която да се определя от общинските съвети. Тя ще се събира от специализирани общински звена или юридически лица, посочени в Закона за обществените поръчки - общинско предприятие, дружество, което е 100% общинска собственост, или формира оборот поне 80% от дейности, свързани с функциите на общината.

Причината за промяната на таксата в цена е, че според сегашните текстове не беше ясно какви са събираните суми и дали те се подчиняват на Закона за местните данъци и такси. Новата разпоредба на практика узаконява сегашното положение. В София например цените за паркиране в центъра надхвърлят разходите за предоставяне на услугата, а общинският Център за градска мобилност прибира приходите, вместо да ги предоставя на общинската хазна.

Отпор оказаха от Патриотичния фронт, които настояха в закона изрично да се запише, че тази дейност може да се върши от общински предприятия, за да се избегне възможността да бъде възложена на търговско дружество, което ще работи само за собствената си печалба. Колегите им в мнозинството възразиха, че сега действащата нормативна база позволява на местните парламенти да изберат дали да реализират тази дейност чрез концесия, търговско дружество или общинско предприятие. "Ако общинският съвет е на мястото си, не би трябвало да има притеснения по отношение на парите", увери реформаторът и дългогодишен столичен общинар Вили Лилков. Националистите обаче не се успокоиха и обвиниха партньорите си, че обслужват тесен корпоративен интерес.

14
2490
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
14
 Видими 
07 Май 2015 19:43
Глобата - да...
Глобявани и разчистване на тротоара?
---------------
Сайтът на Генек
08 Май 2015 05:23
Пак някой ще печели от нашата глупост. Защо плащаме данъци на общините за колите си, някой ще отговори ли? Паркинги не правят или поне не са толкова, от колкото данъци прибират. Първо ни пробутаха сините зони за наше добро. Така се оказа, че плащаме двойно. Сега зоните искат да ги дадат на частни фирми да печелят, а общините да събират глоби, за да си пълнят касичките от собствената си несвършена работа. Те върнаха празните места на разни собственици или разрешиха строежа на сгради една до друга. За това няма да има достатъчно места за паркиране. Никога. Интересно е като няма да се спира вече по тротоарите и калните пространства около блоковете колите във въздуха ли ще висят или ще се движат нон стоп по улиците без да паркират?! Къде въобще ще се дянат?!
08 Май 2015 07:24
Къде въобще ще се дянат?!

Поне някои от гях - в гаражите, които ползват за складове или дюкяни.
08 Май 2015 07:33
Такава е цената , която всеядната и ненаситна столица трябва да плаща за това, че изсмуква всички инвестиции и пари на държавата от век насам.
И това е само началото !!!
08 Май 2015 08:02
Проблемът е в това, че в строителството не се изпълнява законът. А той казва, че още при проектирането на каквато и да е нова сграда, е задължително да се осигурят необходимите места за паркиране в имота. В гаражи, в дворното пространство, но в границите на имота. Повтарям - в границите на имота, а не около него. Ето я Наредба № 2 от 29 юни 2004 г. за планиране и проектиране на комуникационно-транспортните системи на урбанизираните територии - Натисни тук
При соца, въпреки че в комплексите нямаше обособени граници на имоти, се проектираха и изграждаха огромни паркинги към всеки блок, въпреки че колите бяха малко. Следваха се нормативи, които не бяха изсмукани от пръстите, а се базираха на световната практика, колкото и на някои да им се струва странно. Със строителния бум след промените се започна така нареченото уплътняване на застройката за сметка на тези паркинги, озеленените територии, детските и спортните площадки. Като добавим и компромисите, които се допускат спрямо действащите наредби -наруши се балансът. Това е.

08 Май 2015 08:39
Напънала се планината и родила ..........Ха познайте,кой ще плаща 50 и кой 200 лева.Направете глобата 500лв и да видим кой ще е смелият нарушител.Нямало събираемост ,ами направете закон,чрез който 30 дена след съставянето на акта и неизплащане то му,да се отнема колата .И може да сте сигурни че закона ще се нарушава от водачите ,които сега ще плащат 50лв а не водачите на жигулита, голфчета и тн .Създадох ме закон-касичка за общините
08 Май 2015 08:58
Единственият разумен начин за справяне с кризата с паркирането, поне в София, е 100% платено паркиране. Цените в различните райони да са според търсене и предлагане на места. Ще изчезнат паметниците които не се ползват и тези които седят за употреба 1-2 пъти годишно. Няма друг разумен начин да се осигури поносимо паркиране при наличие на примерно половин милион приблизително нормални места за паркиране и 1 милион автомобила. Общината дори и да иска, няма откъде да намери още 5 милиона квадратни метра свободни площи в жилищните райони. Най-вероятната причина е че софийската община след дългогодишно вземане на заеми вече здраво е закъсала за пари и търси откъде да изсмуче още. Това с глобите обаче е тъпия начин.
08 Май 2015 09:49
Къде въобще ще се дянат?!

Поне някои от гях - в гаражите, които ползват за складове или дюкяни.

Ако гаражът е наистина гараж за колата, то на мястото пред него не трябва да се паркира.
Ако е дюкян - отпред може да спре 1 кола.
И при двата случая има място само за 1 кола.
08 Май 2015 13:01
Глобата за паркиране става до 56% от минималната работна заплата. Това очевидно е прекалено много? Май депутатите си мислят, че хората в България имат техните доходи.
08 Май 2015 13:08
Дежурния
08 Май 2015 08:58

Имам забележка - достатъчно щеше да бъде Общината да НЕ дава право на строеж на всеки "предприемач" - и въпросът щеше да се реши от само себе си. До голяма степен.
08 Май 2015 13:18
Общината и кметовете създадоха до голяма степен проблема с паркирането в София, а сега ни глобяват заради собствената си некадърност и корумпираност. За какъв дявол подаряваха общински терени за строежа на огромни сгради, вместо да ги оставят или за зелени площи или за обществени паркинги? За какъв дявол подкупните кметове и общинари изобщо разрешаваха строителството на голями сгради на места, където няма инфраструктура за тях, а и няма условия за изграждане на такава инфраструктура. Сега щяло да се строи на мястото на Деница в Младост. А къде ще паркират тези да кажем още 1000 или 2000 коли, когато там и сега няма къде да се паркира? При това там днес се открива и спирка на метрото, което означава още стотици желаещи да си оставят колите там и да пътуват с метрото. Този случай предстои, но той не е изключение, а правило през последните 24 години в София. решенията, които предлага Дежурния в 08 Май 2015 08:58, очевидно няма да сработят, а и проблема отдавна не е в колите неизползвани от години. Колкото до платеното паркиран в цяла София, то има някаква идея - всички да са поставени при равни условия, а не в Центъра да е платено, а в останалата част да не е платено паркирането, но подобно решение няма как да сработи, защото ако ще плащаме, то общината трябва да осигури и гарантирано място за паркиране. Отделно все пак защо плащаме данъци на общината? В тях се включва и възможността да паркираме по улиците.
Решението според мен е друго - общината да намери начини да подпомага и насърчава строителството на паркинги в цяла София. Само дето това трябваше да се направи още през 1991-1992 години. Второто, което трябва да се направи е да се измени закона, така че за всяко ново строителство, да се изискват многократно повече паркоместа, в сравнение с сегашните норми, примерно на всеки 30 квадрата застроена площ, едно паркомясто от най-малко 20 квадрата. При това новото строителство да се разрешава според възможностите на прилежащата инфраструктура, примерно някъде да се разрешава само един етаж, другаде до два етажа и т.н., а на трето място изобщо да се забрани ново строителство, докато не се направят достатъчно места за паркиране.
08 Май 2015 15:48
Имам забележка - достатъчно щеше да бъде Общината да НЕ дава право на строеж на всеки "предприемач" - и въпросът щеше да се реши от само себе си. До голяма степен.

Това е трябвало да стане отдавна, но не е станало. Сега реалността е тази с два автомобила борещи се за едно място. Чисто теоретично ако се бутат блокове може да се облекчи положението, но няма да стане. Със забрани от тук нататък ще се запази сегашното положение, а то отдавна е непоносимо. Трябва просто площ за паркиране и най-логичният начин е да се осигури чрез плащане. Другият начин е пред очите ни. Има нагли типове които наистина трябва да се глобяват, но ако се посегне на тези дето паркират на тротоара защото няма къде, ще има доста бити инспектори преди да отпадне тази глупост (аз не паркирам на тротоар или в зелена площ, само за протокола)
08 Май 2015 15:57
ако ще плащаме, то общината трябва да осигури и гарантирано място за паркиране. Отделно все пак защо плащаме данъци на общината? В тях се включва и възможността да паркираме по улиците.

Точно това е предложението, общината дава наличните места за паркиране на тези които искат срещу заплащане, което да ги напълни. Паркирането на други места става незаконно и глобите от по 200 лева звучат логично. Такава мярка няма да добави места за паркиране а ще намали броя на автомобилите. Няма как да стане без рев и сополи. А големи свободни терени които да станат на места където безплатно да се паркира в големите комплекси и в центъра няма. Няма и откъде да се появят. Разни подземни истории ще поемат няколко хиляди до няколко десетки хиляди коли допълнително, но срещу солени цени. Половин милион коли няма къде да се поемат. И много силно да го искаме, пак няма къде.
08 Май 2015 17:26
Единственият разумен начин за справяне с кризата с паркирането, поне в София, е 100% платено паркиране.

Единственият разумен начин? И кое му е разумното?

П.П. И таз поредна простотия ще отпадне, просто ми помнете думата! Защото няма как да не отпадне!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД