В последните си работни дни квесторите на вече обявената в несъстоятелност КТБ са преправили над хиляда договора с преференциална лихва. Те са били оформени като стандартни, за да може сумите по тях да бъдат изплатени от Фонда за гарантиране на влоговете в банките (ФГВБ). Това става ясно от думите на премиера Бойко Борисов по време на вчерашното заседание на Министерския съвет.
"Това е правено, тъй като ако имаш преференциална лихва, не можеш да взимаш след това стоте хиляди евро, които ти се полагат, защото си се облажил от лихвите. А това са над хиляда души и на практика, преправяйки договорите им, те са получили по сто хиляди евро. И като го сметнах, е около сто милиона загубата, нанесена съответно на фонда", обяснява Борисов. Част от стенограмата от правителственото заседание бе разпространена вчера.
По закон не са защитени депозити, чиито лихви са определени в индивидуални договори между банката и клиентите. Тези клиенти получават по-високи лихви от публично предлаганите независимо от вложената сума. Информацията за подменени договори е дошла от спецслужбите, става ясно от думите на премиера. "Надявам се прокуратурата да си довърши заедно с ДАНС и МВР това, което правят. Ще стане ясно на обществото след две-три седмици", казва още Борисов.
Временната комисия за КТБ в парламента също очаква отговор от синдиците на банката на информация за подменени индивидуално сключени договори. Председателят на комисията Десислава Атанасова наскоро призна, че при тях са постъпили подобни сигнали. Квесторите на КТБ вчера не бяха открити за коментар.
Министърът на финансите Владислав Горанов от своя страна обяснява на колегите си работата на синдиците на КТБ около казуса с ТВ7. "Действията на синдиците не са срещу няколко камери или срещу една медия, те са срещу огромни задължения, формирани в продължение на години на един нетърговски принцип", заявява Горанов. И допълва, че ТВ7 е пример за косвено финансиране за сметка на необезпечени кредити от КТБ. Според него по пряк или непряк начин телевизията дължи около 300 милиона лева, които са излезли от КТБ. Малко по-рано вчера председателят на ФГВБ Радослав Миленков съобщи, че задължението на ТВ7 към КТБ е на стойност 2.5 млн. лв. По непряк път обаче собственикът на ТВ7 - "Краун медиа" - е получил 288 милиона лева кредити с лихвите от Технологичен център "Институт по микроелектроника" (ТЦИМ), казва финансовият министър. ТЦИМ е изпратил писмо до министър-председателя, главния прокурор и председателя на Фонда за гарантиране на влоговете с молба за съдействие да си събере 288 милиона от ТV7. Самият ТЦИМ пък дължи на КТБ 160 млн. лв. "Спекулацията, че ТV7 дължи под 5 млн. лв. за техника, би била вярна, защото това е прекият кредит, който телевизията има към КТБ. Но ТV7 по договор за заем между ТЦИМ и фирмата, която е едноличен собственик на ТV7 - "Краун медиа", от юли 2009 г. до 2014 г. е получила 260 млн. лв. безлихвен кредит, който не е обслужван", обяснява Горанов.
Според думите на финансовия министър телевизията не е единичен случай. По подобна схема пари били отпускани на "Дунарит", на "Рубин" в Плевен, на стъкларския завод в Сърбия. "Това е всъщност формулата на политическа корупция в последните години, защото чрез тези сметки е финансиран политически проект през телевизията. В този смисъл е много важно всичко да стане много ясно, да бъдат разкрити тези схеми, защото ситуацията, в която се намираме, и политически е резултат от тези действия", коментира министърът на вътрешните работи Румяна Бъчварова.
Преди седмица в ТВ7 влезе съдебен изпълнител, който трябваше да изземе заложената срещу прекия кредит от КТБ техника, но тогава се стигна до 7-дневна отсрочка, която изтече вчера. Вчера стана ясно, че ръководството на ТВ7 и частният съдебен изпълнител са постигнали съгласие дългът на телевизията да бъде изплатен до края на този месец.
РАЗСЛЕДВАНЕ
До края на май ще бъде наета международна фирма, която да започне разследване и връщане на активите на КТБ, а процесът по осребряването им ще е изцяло публичен, обяви шефът на Фонда за гарантиране на влоговете Радослав Миленков. От отчетите на синдиците вече стана ясно, че има няколко набелязани такива фирми. "Критериите за избор, които сме заложили, изискват доказване на историята на възстановяване, опит в банкови фалити", каза още той. Според него фирмата ще работи по казуса от 3 до 5 години, но ползите от работата й ще бъдат големи.