Военният министър Ненчев беше изслушан в парламента в отсъствието на шефа на ВВС. Така и не се разбра как до средата на следващата година ще се осигурява охраната на въздушното пространство. |
За новата идея стана ясно след заседанието на парламентарната комисия по отбрана. На нея освен министърът на отбраната Николай Ненчев, трябваше да бъде изслушан и началникът на Военновъздушните сили ген. Румен Радев. Той обаче е в чужбина и ще бъде изслушан следващата седмица. Въпреки това Ненчев запозна вчера депутатите със състоянието на бойната авиация.
Според министъра няма никакво основание за безпокойство и до средата на следващата година българските ВВС може да осигуряват охраната на въздушното пространство. Той обаче не пожела да обясни как ще стане това, след като договорът за поддръжка на МиГ-29 изтича на 9 септември. В момента не се водят абсолютни никакви преговори с РСК "МИГ" за ново рамково споразумение, което да гарантира, че изтребителите ще летят до покупката на западни самолети. На въпрос на "Сега" Ненчев обясни, че може да подпише договор с РСК "МИГ", но за ремонта само на толкова машини, колкото са нужни за охраната на въздушното пространство.
"Миг-21 е сертифициран и се признава от НАТО като изтребител, който може да носи такова дежурство за охрана на въздушното пространство", обясни председателят на парламентарната комисия по отбрана ген. Михо Михов .
Изтребителите, на които МО разчита, са получени от българската армия през 1983 г. Техните летателни ресурси обаче са изтекли през 2013 г. Впоследствие са удължени до края на 2015 г. Изтребителите се сблъскват и с редица проблеми като ремонта на двигателите и липса на пиропатрони. По неофициална информация в момента летят само два бойни МиГ-21 и един учебен. И Румъния използва МиГ-21, но нейните пилоти летят на модернизирана машина МиГ-21 Lancer.
От военното министерство вчера пуснаха за съгласуване т.нар. план за реформа на армията да 2020 г. В него присъства покупката на нов боен самолет, но няма информация кога ще стане и с какви пари. Вариантите са създаване на фонд "Интелигентна отбрана", който да финансира модернизацията, като в него ще постъпват средства от продажбата на излишни имоти и вещи, лихви от депозити, печалби от търговски дружества, дарения и наеми. За да се случи това обаче, трябва да се променят редица закони, тъй като сега тези пари отиват в централния бюджет. Друг вариант е да се вземе вътрешен или външен държавен заем с разрешение на парламента. Планът е изключително постен откъм числа. Според последните изказвания на военния министър нужните пари за модернизация достигнаха 4 млрд. лв.
ТРЕТИ ЦЕНТЪР
До 2017 г. край морето ще бъде изграден център на НАТО за централизирано оповестяване на корабите. Досега МО отричаше да има такива планове. В момента има един Център за кризи на алианса в София и предстои да се изгради още един - за съвместно командване на силите на българска територия. Предвижда се военната болница във Варна да бъде превърната в център за лекуване на български и чужди военни, които се намират в района.