През януари вицепремиерът Меглена Кунева постави началото на подготовката за българското председателство на Съвета на ЕС през втората половина на 2018 г. Все още обаче липсва разчет на разходите. |
От стенограма на заседание на Министерския съвет се разбра, че премиерът Бойко Борисов на няколко пъти призовава колегите си да му кажат колко ще струва всичко, "за да може в следващите бюджети - 2016, 2017 г., Министерството на финансите да заложи тези средства, за да има време да се проведат обществени поръчки". От думите на премиера се разбира, че очаква и Брюксел "да помогне". Той дава за пример, че трябва да се купят 35-40 бронирани автомобила, в които да се возят пристигащите чужди премиери и министри, тъй като НСО имало само пет-шест. Само грубите сметки показват, че за автомобилите ще са нужни още около 40 млн. лв. Допълнително ще има разходи за охрана, микробуси и наеми на хотели.
Допълнителен разход ще бъде и подготовката на кадри, които ще обслужват председателството. Все още не е ясно колко хора ще са необходими. Отсега обаче се знае, че всеки ще трябва да знае по два езика, както и да е запознат с европейския дневен ред. Надеждите на управляващите са, че поне тук ще получат финансиране по Оперативна програма "Административен капацитет". В противен случай разходите ще се увеличат още.
През януари вицепремиерът Меглена Кунева посочи като прогнозна стойност минимум 60 млн. евро., но даде пример, че Латвия, която сега председателства съюза, е отделила 70 млн. евро. Финландия, Португалия и Словения са похарчили близо 80 млн. 60 млн. евро за България е оптимистичният вариант. Прогнозите са на база на някои от разходите на последните председателства на ЕС. Толкова е бил прогнозният бюджет на ирландското председателство на ЕС през 2013 г. В крайна сметка се е оказало с 9 млн. евро по-малко. Малка подробност обаче, че това е вторият път, в който Дъблин председателства ЕС и вече има изградена инфраструктура и обучени кадри. При първото председателство през 2004 г. разходите са достигнали 110 млн. евро. Много вероятно е този сценарий да се повтори и с България.
Не е ясно и къде ще се провеждат основните събития на българското председателство. Това също ще е допълнително перо. Засега се обсъждат два варианта - НДК или резиденция "Бояна". И в двата случая обаче ще трябва да се инвестират допълнително милиони за ремонти. На правителственото заседание Владислав Горанов предлага по-екстравагантен вариант. "Може да се мисли за пакетно затваряне в "Евксиноград" с кацане във Варна", заявява той. "Говорим за няколкостотин човека във всеки формат. Примерно, един Съвет на финансовите министри - вървят 100-200 човека", посочва Горанов. Очаква се да има около 55 заседания на министрите за шестте месеца.
ИСКРИ
Бъдещото харчене на парите ще става от 5 работни групи и това вече предизвика прехвърчане на искри между Кунева и външния министър Даниел Митов. Групата "Приоритети на българското председателство" ще се ръководи от Кунева, а Митов трябва да е неин заместник. Работата на останалите четири групи - "Административен капацитет", "Инфраструктура, логистика и сигурност", "Комуникационна стратегия и културна програма" и "Финансиране и обществени поръчки", реално ще зависи именно от оспорваната от Митов и Кунева група. Те ще се ръководят съответно от министрите Румяна Бъчварова, Лиляна Павлова, Вежди Рашидов и Владислав Горанов. Включването на Рашидов е с цел провеждане на културни събития. По време на ирландското председателство например са били организирани 929 мероприятия. От тях 420 са били по света - в Хърватия, в Австралия, в Китай, Босна, Сърбия и Русия, а 509 са били в страната. Програмата е включвала редица изложби, включително и в Париж.