:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,661,879
Активни 486
Страници 4,444
За един ден 1,302,066

Бум на немотивирани искания за следене на телефони и имейли

Софийският районен съд отхвърля всяко трето заявление на службите и прокуратурата
Прокуратурата и службите масово искат да следят телефонния трафик и интернет кореспонденцията на гражданите, без да мотивират заявленията си до съда. Това е причината да получават откази в 35.9% от случаите, показва справка, предоставена на "Сега" от Софийския районен съд, в който традиционно постъпват най-много искания по Закона за електронните съобщения (ЗЕС).
Всяко пето заявление на прокуратурата е без основание. Рекордьори обаче са спецслужбите - 40% от техните искания биват отхвърлени заради различни видове нарушения. Данните са тревожни, тъй като ровенето в трафичните данни нарушава личната свобода - те позволяват проследяване и разпознаване на източника и направлението на връзката, както и датата, часа и продължителността й, крайното устройство на потребителя и ползваните клетки. От 2010 г. насам службите и прокуратурата проследиха разговорите и имейлите на хиляди хора със съмнителен ефект за разкриването на престъпления. Не е известно и колко от тях бяха уведомени, че са били следени.
От миналия април до края на март достъпът на прокуратурата до т.нар. трафични данни на гражданите ставаше, без да се минава през съда - само с искане към интернет доставчиците и мобилните оператори - заради отменена европейска директива. Няма информация колко от тях са отказали. За службите обаче разрешението от съд остана. В края на март влязоха в сила промени в ЗЕС, заради които отново е задължително съдебното разрешение във всички случаи. От 31 март до 4 май службите са поискали достъп до телефонни и интернет разпечатки 138 пъти. По тях съдът им е дал 219 разрешения и 91 отказа (общият брой е по-голям от 138, тъй като за всеки оператор се издава отделно разрешение). Така излиза, че службите получават 40% откази. За сравнение за цялата минала година те са били много по-малко - 10%. При прокуратурата съотношението е 18 отказа при 57 искания, което прави 20% откази.

През юли м.г. парламентарната комисия за контрол на службите даде картината на "епидемията", като оповести, че бумът на следенето е бил през 2013 г., когато исканията са били почти 100 хил., като във всяко е имало повече от един номер и имейл. Това е почти три пъти повече, отколкото през 2010 г. Всяко пето от тях е било разрешено.

Магистрати споделиха пред "Сега", че основният проблем на прокурорските искания е, че са немотивирани. Разнобой имало и сред самите съдии, които дават разрешения. Някои държали да им бъдат представени всички папки от досъдебното производство, за което се искат трафичните данни, а други - не. Службите пък най-често не посочвали кой е потребителят на интернет или телефонната услуга, чието проследяване се иска. Трябва да бъде мотивирано не на чие име се води услугата, а кой реално я ползва, обясниха съдии. Ако това не е известно на службите, те трябва изрично да отбележат този факт в исканията си, а те не го правели.

След промените в ЗЕС през март трафични данни вече се предоставят само за предотвратяване и разкриване на тежки престъпления и за нуждите на националната сигурност, след пълно и изчерпателно искане и мотивирано разрешение от съд. Данните се пазят половин година, вместо както досега 12 месеца. Незаконното им съхраняване е престъпление, което се наказва с до 3 години затвор или с пробация. Контролът за унищожаването на изтеклите трафични данни е на Комисията за защита на личните данни. Тя може да прави проверки за съхраняването и унищожаването им.

Пред "Сега" магистрати критикуваха формулировката "за нуждите на националната сигурност", която отваря прекалено широко приложното поле на закона, който уж беше променен, за да се защити личната свобода срещу прекалени посегателства. В същото време ЗЕС вече не може да се използва за издирване на изчезнали хора. Нито пък за разследване на голяма част от компютърните престъпления, тъй като те остават в графата "леки" в Наказателния кодекс. А точно по тези дела проследяването на трафика може да се окаже единственият начин за разкриване на случилото се.
8
4905
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
8
 Видими 
10 Май 2015 18:32
Бум на немотивирани искания за следене на телефони и имейли

Що за важна новина за "Сега"?
Не знаете ли кой е на власт?
10 Май 2015 18:38
В същото време ЗЕС вече не може да се използва за издирване на изчезнали хора. Нито пък за разследване на голяма част от компютърните престъпления, тъй като те остават в графата "леки" в Наказателния кодекс. А точно по тези дела проследяването на трафика може да се окаже единственият начин за разкриване на случилото се


Да добавя и телефонните измами, изгубените и откраднати телефони ...
10 Май 2015 18:54
"Вашето обаждане е важно за нас"
Цв.Цв.
"С горещо сърце,измити ръце и голямо ухо"
"Да приватизираме СРС - всеки гражданин в частна картотека на МВР дембел"
10 Май 2015 20:32
Некa слушaт, едвaли чутото ще им хaресa.
10 Май 2015 21:11
Абе ривахте и срещу камерите ривете и срещу подслушването.
Проблемът е, че и в съдебната система и в МВР са все "наши" хора (все вързани с сарайско-библиотекарските другари) и трудно се правят реформи.
10 Май 2015 21:13
А, да, целта на тая миризлива статия е утре заглавието да излезе в прегледа на печата по ТВ.
Оставам с впечетлението, че цялата роля на СЕГА се ограничава до тая функция - измислени заглавия за сутрешните блокове на бТВ и Нова.
А тв7 направо се наакват с вашите заглавия. Може би ви плащат на инсинуация.
10 Май 2015 21:14
Онзи ден край нас минаха 30-40 души оковани с вериги и с раирани груби шаячни дрехи носещи кирки и чукове на рамо!Попитах конвоиращите ги полицаи,какво са извършили та такова им е наказанието...Съхранявали са трафични данни на техни клиенти повече от законните 6 месеца ,ми отговори ченгето!
11 Май 2015 13:26
Егати ! Колко ли хора ще ги хване параноята,че са следени, някои основателно, други не, ама полудяваме повсеместно.
Вече познавам един образ, който отказва да си ползва мобилния телефон.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД