:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,452,834
Активни 246
Страници 8,140
За един ден 1,302,066

1/3 от децата играят на компютър минимум 3 часа

32 на сто от родителите изобщо не налагат ограничения за висене пред екрана
Една трета от децата отделят поне по 3 часа на компютърна игра. 6% пък са пред екрана над 8 часа. Родителите на 32% от подрастващите въобще не ги ограничават кога и колко да играят на компютъра. Това сочи анкета на Държавната агенция за закрила на детето, направена сред 772 ученици от Варна, Русе, Пловдив, Бургас и София.

40% от учениците са убедени, че родителите им не са против игрите на компютър, но все пак им поставят известни ограничения. При 11% от случаите семейството въобще не се интересува и дори няма отношение към тези игри.

За две години обаче родителите не са се променили много и са останали също толкова небрежни към сърфирането на децата в мрежата, колкото и през 2003 г. Изследване на НЦИОМ тогава показа, че българските деца прекарват голяма част от свободното си време в интернет и са подложени на голям риск, който не осъзнават, а интересът и контролът от страна на възрастните е слаб.

4 дни от седмицата учениците сърфират поне веднъж в мрежата, а само 6% не използват интернет. В същото време 45% от родителите въобще не работят с компютри, а тези, които влизат в мрежата, го правят само 1-2 пъти седмично, сочи проучването.

Целта на анкетата на ДАЗД е да събере информация за предпочитанията на децата и отношението им към агресията в игрите. Много от запитаните предпочитат реалистични, забавни и стратегически игри. 4% пък заявяват, че не искат в игрите да има убийства, насилие и расизъм.

42% от анкетираните деца смятат, че агресията в компютърните игри не влияе на поведението и мисленето на играещия. 1/3 от тях пък считат, че насилието им оказва отрицателно влияние. Всеки трети ученик не се е замислял за това и не може да прецени.



ПРОЕКТ

За да има игри от нов тип, девет деца в училищна възраст сами ще измислят сюжети без насилие. Изобретателите ще бъдат избрани след конкурс, който започна вчера и ще продължи до 1 ноември. Кандидатите трябва да опишат писмено идеите си, а могат да добавят и рисунки. 7-членно жури ще оценява идеите, като основните критерии са оригиналност, приложимост, динамика на сюжета. Конкурсът "Игра с твоята идея" е иницииран от Държавната агенция за закрила на детето и фондация "Роналд Макдоналд България".
6
1225
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
6
 Видими 
21 Септември 2005 09:30
А играта ще я пишат отличници от НБУ
21 Септември 2005 12:25
А що не направят изследване татковците колко време играят
21 Септември 2005 14:31
StarCraft завинаги!!!
21 Септември 2005 14:41
Те игрите са за татковците бе, не за децата
21 Септември 2005 14:57
Дето имаше една приказка по какво си приличали детските влакчета и женските гърди - че и двете били предназначени за децата, пък татковците си играели с тях
21 Септември 2005 21:20
Горките деца, те още не знаят, че им се разказва играта на очите и очелата не им мърдат. Лошо.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД