Сирийците са едва 37% от получилите бежански статут в ЕС. Следват ги граждани на Еритрея и Афганистан. |
Според данните в 94% от случаите мигрантите в България са получили защитен статут от Държавната агенция за бежанците. Става въпрос за 7000 положителни решения от общо 7435 молби. Заедно със случаите на обжалване страната е издала 7020 одобрения, като 5170 души са получили статут на бежанец, а останалите - хуманитарен. За сравнение, в европейски мащаб положителен отговор от съответната бежанска агенция са получили едва 45% от кандидатите, а след обжалване в съда - 18%.
През миналата година в ЕС са издадени общо 360 000 документи за статут от агенциите за бежанци и още 135 000 след обжалване. Сирийците са едва 68 400 души, или 37% от общия брой на получилите убежище. Следващите по численост мигранти, на които ЕС е оказал защита, са граждани на Еритрея (14 600 души, или 8%) и Афганистан (14 100 души, или 8%). Останалите 50% са от други държави.
България постави рекорда, след като в началото на миналата година ръководството на МВР и Държавната агенция за бежанците негласно предприеха политика на бързо даване на бежански статут, който да позволи на чужденците да заминат за други държави. Тогавашният вътрешен министър Цветлин Йовчев дори разпореди да се ускори даването на статут, което до този момент отнемаше най-малко 6 месеца, като се заричаше проверката на кандидатите да продължава само 3 дни.
От началото на годината 5486 чужденци, предимно сирийци, са влезли в България, което е три пъти повече от същия период на м. г., писа френският в. "Монд" в репортаж от България. Половината от тях са влезли незаконно въпреки бодливата тел, която прегражда 30 км от границата с Турция. През 2013 г. през дългата 259 км граница са влезли 11 хил. души.
СИЛОВИ МЕРКИ
ЕС е готов да проведе силова операция срещу трафикантите на нелегални емигранти в Средиземно море и да унищожава корабите им, без да изчака приемането на резолюция на Съвета за сигурност на ООН. Това стана ясно от думите на върховния представител на ЕС по международните работи и политиката на сигурност Федерика Могерини. Според АП Великобритания, Франция, Полша и Испания вероятно ще предоставят кораби и самолети за операцията. Словения също може да участва.