:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,659,983
Активни 605
Страници 2,548
За един ден 1,302,066

Вече всяко дете ще може да се обучава вкъщи

Учениците, които разчитат на домашното образование, ще полагат изпит всяка година, за да минат в по-горен клас и да вземат диплома
Обхватът на домашното образование у нас се разширява драстично. В самостоятелна форма на обучение занапред ще могат да се обучават не само деца със здравословни проблеми и с изявени дарби, но и такива, чиито родители са изявили подобно желание. Това решиха депутатите от образователната комисия в НС, след като приеха на 2-ро четене текстове от новия Закон за предучилищното и училищното образование.

И в момента самостоятелната форма на обучение е разрешена от закона, но само за ученици, които поради здравословни причини не могат да посещават училище, което се удостоверява с медицински документ, както и за даровити деца. С новите текстове обаче депутатите от управляващото мнозинство добавиха още две възможности за образованието в домашни условия - за "лица, навършили 16 г." и за деца "в задължителна училищна възраст по желание на учениците и родителите". Както и сега, въпросните ученици ще се подготвят самостоятелно на базата на училищния учебен план, като в края на годината ще полагат изпити по конкретните учебни предмети. Разрешението за самостоятелно обучение ще се дава от експертна комисия към регионалното управление на образованието (сегашните регионални инспекторати), която всеки учебен срок ще контролира как е организирано обучението.

Редица детайли около новата форма на обучение в законопроекта не са разписани добре и от коментарите на депутатите стана ясно, че по текстовете тепърва ще има спорове. Бойка Маринска от РБ попита какво ще се случи, ако ученикът в самостоятелна форма на обучение не покрие необходимите изисквания, и дали в този случай ще се мести в традиционната форма на обучение. Този въпрос в законопроекта изобщо не е уреден. Заради липсата на яснота се наложи 30-минутна почивка за прецизиране на текстовете. Така депутатите в крайна сметка решиха, че децата, обучавали се у дома, които не постигнат нужните компетентности за съответния клас, ще могат да продължат в друга форма на обучение, препоръчана от екипа за подкрепа на личностното развитие в съответното училище. На този етап не е ясно при провал по колко учебни предмета ще се случва това. Законопроектът предвижда при традиционното обучение повторение на класа при невзет поправителен изпит и по 1 предмет.

Тепърва ще се умува и как да се реши въпросът с издръжката на 1 ученик и кой и в какъв размер ще я получава. Законопроектът предвижда възможност част от издръжката да се отпуска и на частните училища и по аналогия възниква въпросът дали родителите, които сами обучават децата си, имат право на финансиране. Шефката на просветната комисия Милена Дамянова уточни, че част от парите, които се отпускат от държавата, ще отиват в училището, в което се провеждат изпитите за проверка на знанията. Вчера депутатите не подкрепиха предложената от ГЕРБ възможност тези ученици да валидират знания за цял етап на образование - например начален или основен, без да полагат изпити всяка година.

Промените предизвикаха бурни критики от червените депутати, които видяха заплаха от увеличаване на броя на отпадащите от училище деца и дори от закриване на школа. "Това е начин да се заобиколи задължителното по конституция образование до 16 г. Редица секти и вероучения може да предпочетат да обучават децата си вкъщи. У нас има около 400 общообразователни училища с под 100 ученици, ако от всяко от тях се оттеглят в самостоятелна форма на обучение по 50 деца, ще се застраши самото населено място", възмути се Стоян Мирчев от БСП. Притеснения около новата форма има и МОН. От министерството твърдят, че подкрепят по принцип промените, но също настояват за допълнителни текстове, които да гарантират контрола върху новата форма на обучение.

"В момента у нас по различни данни има между 300 и 500 деца, които се обучават самостоятелно, като целта е сега те да се припознаят. Кого ще ощетят промените, тези деца в момента не са в училищата и за тях не се дават пари?", коментира Дамянова, която не очаква увеличаване на отпадащите от училище ученици, нито пък бурно нарастване на самостоятелно обучаващите се, тъй като процесът нямало да бъде безконтролен. От ГЕРБ посъветваха просветното министерство да изготви по-бързо съответните стандарти за преминаване от една форма на обучение в друга.



ФОРМИ

Депутатите потвърдиха 8-те форми на обучение, които и сега съществуват в Закона за народната просвета - дневна, вечерна, задочна, самостоятелна, индивидуална, дистанционна, комбинирана и обучение чрез работа (дуално). По идея на реформаторите дистанционното обучение бе разрешено за децата от 5 до 12 клас, а не както бе първоначалното предложение - само от 8-12 клас.
29
12004
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
29
 Видими 
12 Май 2015 19:49
Очаквам да стане точно както с купените от цигани шофьорски книжки. Много по-лесно е да купиш изпит, отколкото да ходиш всеки ден на училище.
Идеята е чисто корупционна и вредна - в училище не се придобиват само знания, но и възпитание, и социални умения. Но пък някои може да предпочитат частните учители, тъй като на отрочето не му се става рано.

12 Май 2015 19:52
Учителите са с доказани професионални способности, учили са за това и почти няма родители, които да могат да ги заместят; контактите с учителите са незаменими; учебниците са написани "на ангро" и не дават необходимата подготовка (не може да се разчита на тях) - друго е когато учителите са си подготвили сами материалите за преподаване!
12 Май 2015 20:04
И катос е заредят скандали, защото родителите, подготвящи децата по своето ниво, ще са убедени в суперзнанията на хлапето си... Нали си знаят гениалните дечица и са сигурни, че са ги научили на всичко, че и отгоре...
------------------------------
Сайтът на Генек
12 Май 2015 20:08
Децата, които не изкарат успешно изпитите, ще бъдат ли преместени в друго семейство?
12 Май 2015 20:11
Неуспешно положилите изпити деца - повтарят годината. Обстоятелството се отразява веднага в ЕГН.
12 Май 2015 20:12
Училището, детската градина не са само места за обучение, а и за социализация, школа за живота,също кат пандиза, дето викаше един познат. Стерилната домашна среда- не е същото
12 Май 2015 20:15
На дърти години станах баща. Имам трето дете което е на 9 години, да ми е живо и здраво. Тъй като съм добър по математика - явно и отрочето го е наследило, често му помагам със задачите по ЗИП. Поне три пъти открих грешки на даскалицата! Жена ми се разправя с тях и е ставало въпрос, при което даскалката е заявила, че тя не е математичка, но води ЗИП-а, за да си допълни норматива. Не съм за домашното обучение, но не съм и за това, да давам по около 200 кинта месечно за ДОПЪЛВАЩО обучение!!!!!
12 Май 2015 21:49
Предимството на учището е само в социализацията. И в това, че е безплатно. Иначе е пълна загуба на време. Училището е като държавната и частната собственост - колкото повече време е иззето на децата в училище, толкова по-малко възможност имат да се развиват индивидуално. Само че заради това, че някой ще пропилее времето и потенциала си, се отнема възможността на друг да го използва по-добре. Социализъм някакъв.
В днешно време в средно училище се учи от 8 до 14:30 - 15:30ч. Това е почти цял работен ден. След това самоподготовка. Колко силици ще му останат на ученика за самостоятелни занимания? Всеизвестно и доказано е, че човек най-добре учи, когато прави нещо, което му е интересно. Училището му отнема тази възможност. Не съм за индивидуалното обучение (все пак смятам, че е добре хората да имат избор), но обхватът на училищните занимания трябва да се ограничи.
12 Май 2015 22:58
Дървено железо или гумен пробоец - Хем може, хем трябва да се учи, каквото "държавата" е решила, че трябва да се знае.
12 Май 2015 23:19
"Държавата" не е решила да се знае, а "да се валидират знания"

Така депутатите в крайна сметка решиха, че децата, обучавали се у дома, които не постигнат нужните компетентности за съответния клас, ще могат да продължат в друга форма на обучение, препоръчана от екипа за подкрепа на личностното развитие в съответното училище


В същото време, в което са разрешили да няма "съответно" училище?

-----------------
Тая самодивата Дамянова - голям образ излезе.

Първо задължи децата до 6 години да ходят на детска градина - реално на училище.

А във втория мандат - разреши след тази възраст да не ходят.

В крайна сметка какво иска - и тя не знае.
Време е някой патриот да се прежали и да я оправи, в името на децата ни!
12 Май 2015 23:30
те така се отглеждат зомбита!
13 Май 2015 00:20
Хе, че у "Факултето" от години си се обучават дòма!
На каквото там му викат дом, де!
Карат до 3 клас и аре!
На каруцата, с количката по контейнерите и след година-две, женските или в гражданското, или на околоврзстното.
Мъжките са по-зле, но пък те карат таксита.
Не, че съм видял някога циганин в учебна кола...
А останалите ... да са яки портфейлите на мама и тате.
Ще си вземат всички изпити, как няма да си ги вземат...
Адвентистите и мормоните също чакат. Те това го умеят много!
А свободните училищни сгради могат първоначално да поемат емигрантите, докато не се настанят в домовете ни!!!
13 Май 2015 06:47
Идеята е ясна:
Съкращаване на училища и учители - 10-20 % до няколко години.
Респективно и на университети.
В същото време малко допълнителни възможности за припечелване от частни уроци за 5-10% от учителите и фирмите.
Това е същият трик като с увеличаването на учителските заплати от стачката при Вълчев, от което последва съкращаване на училища и учители.
Интересно къде блее Учителският синдикат!?
Жалко за учителите.
13 Май 2015 08:12
Законът "Танев" в този вид "решава" проблема на циганите, които ще започнат "да се обучават" у дома, да ходят да крадат и просят в свободното от училище време, както и заедно с това цяла учебна година да си получават детските без санкции за неизвинени отсъствия и т.н.!
13 Май 2015 09:01
Очаквам да стане точно както с купените от цигани шофьорски книжки.
Не само. Ще имаме и "високо тълкувателни" познания за плаващата десетична точка, когато на километража лъсват цифрите 333, че е спазено ограничението за скорост от 40 км/ч. А след въвеждане напълно на индивидуалното обучение същият пътен знак ще се тълкува, че едните трябва да вземат по 40 лв. от преминаващите, а другите, че 40 км трябва да ги вземат за отрицателно време иначе ще бъдат глобени.

Предимството на училището е само в социализацията. И в това, че е безплатно. Иначе е пълна загуба на време.
Нито е само социализацията, нито е безплатно, а "пълната загуба на време" може да я разберете, ако се опитате да купите нещо от някои села в Дуловска община или по-наблизо - от Факултето.
В днешно време в средно училище се учи от 8 до 14:30 - 15:30ч. Това е почти цял работен ден
Вие да не сте безработна или държавен служител? Реалното работно време надхвърля 12 часа дневно - освен "законовите" осем часа, повечето професии в днешно време изискват поне четири часа "подготовка в къщи" за започване на работния ден.
Всеизвестно и доказано е, че човек най-добре учи, когато прави нещо, което му е интересно
Още по-всеизвестно е доказано , че различните хора имат различна по форма памет (слухова, зрителна, механична дори и обонятелна). Така че, колкото и да ми е интересно и всеки ден да разранявам пръстите си върху струните на китарата, без слухова памет няма да стана китарист. Ама някои цоциалисти още вярват в неограничените способности на човека. Човечеството може и да има такива, ама индивидът едва ли някога ще надскочи човечеството, обществото, социума.
13 Май 2015 09:05
които ще започнат "да се обучават" у дома, да ходят да крадат и просят в свободното от училище време
Те са го започнали това обучение. Но с "домашното образование" ще имат възможност да си сертифицират обучението "обичам парите на другите", да си извадят европейски дипломи и да станат легално банкери. Тъй де, цар Киро да не по-тъп от Хампарцумян - и давамата "правят пари".
13 Май 2015 09:32
Ами децата, които не се явят на изпити за валидиране? Нали уж образованието е задължително? Значи не е задължително ходенето на училище, добре, щели да учат вкъщи? А без валидация какво става? А в "онези" райони, където вече почти не се чува бълграска реч и се говори само" майчин" език, какво ще стане с децата? Опростачването в държавата не само продължава, ами набира немислими висоти!

Наистина ще повярвам, че през турско е било по-добре - поне децата са ходели на училище и са учили български език, та до днес. А за бъдещето губя надежда. Българският език в България ще стане екзотика.
13 Май 2015 10:34
Целта е повече от ясна. Все по-прост народ,все по-лесно манипулеруем. Да се заличи всичко, постигнато в образованието от Възраждането до преди десетина години. Явно искат да превърнат нас, учителите, в един вид аниматори. Ще ни наемат разни богати татковци, да "анимираме" 10-15 деца. Абе колкото да ги научим да четат и пишат. Другото лично татковците ще го преподават- мошеничество, близане на задници, кражби и т.н. Държавните училища постепенно ще изчезнат, за тях пари все повече няма да има и мечтата на либерастите ще е постигната. На обслужващия персонал не му трябва образование. Да не мисли, че е вредно. Да цАлува ръка на господарите и да е щастлив, че може да се нахрани.
13 Май 2015 12:01
Най-после и герберите да измъдруват нещо свястно. Крайно време беше крепостното "образование" да отпадне и хората да получат свобода да избират как, къде и по какво да обучават децата си. Циганите така или иначе не учат, само българите теглим хомота на "задължителното" "образование", в резултат от което децата се социализират в чалго-фейсбукната мода и получават шестици по български, а не могат да напишат името си без грешка.
13 Май 2015 12:05
Все повече и повече няма да достигат учители. Не говорим за градовете, а за селата. И тук е голямата абдикация на държавност. Много по-лесно е да кажем, че тези деца ще се обучават в къщи докато измрат жителите на селото, отколкото да градим училища и читалища. Преди няколко дена излезаха едни числа, че за 43% от първолаците българският не е майчин и ми се струва, че не го разбират. Айде сега да извадим учениците от големите областни градове и видим, какво остана за останалите населени места. Правилно, близо 90% инакговорящи. Боли ли или ще си сипем по една голяма и ще забравим?
13 Май 2015 13:26
Сега ми кажете как неграмотните илитерати Асан и Айше ще обучават отрочетата си Леонсио, Есмераслда, Исус, Зюмбюла, .... (Слагам многоточие, защото много Асановци и Айшета не знаят имената на децата си). Тук с пълна сила ще важи правилото, че учениците ще надминат учителите си. Майката и бащата тъпи, неграмотни и прости, учениците им двойно по- неграмотни и прости.
13 Май 2015 14:03
рай за манговците.Хем няма да ходят на училище, за да не им спрат детските,хем и пари ще получаават, че дъртия манго и айшето им преподават в къщи как се краде.Не сме вече Булгаристан ,а Мангостан.
13 Май 2015 14:06
Сега ми кажете как неграмотните илитерати Асан и Айше ще обучават отрочетата си
С радост и "разкрепостеността" на MarikoSan. Ще очакваме ръст на БВП от авторски права на порнофилми и нови педагогически методики в стил "акушерка от Софиямед", "обучение в Гърция и затвор в Корфу", заливания и оливания с блажни бои и други благотии.
Тъй и тъй простащината е завзела парламента, ама поне парламентарните тролове да вземат да се присетят да спрат "детските" на бъдещите "велики" педагози - ако са толкова велики, то не се нуждаят от помощта на обществото.
13 Май 2015 15:25
Apolitichen
13 Май 2015 14:06

Като добавим и факта, че срещу скромна такса всяко училище ще валидира - ми то е все едно да премахнем дипломите.

Изобщо - май се повтарям, ама - как до 6-годишни е задължително някакво образование, а над 6 - само валидирането му.
13 Май 2015 22:28
"Подобряват" образователната система. Браво !!!
________________
свищов
13 Май 2015 23:07
Някой вече спомена по-горе - отваря се широко поле за дейност на сектите.

Какво още не е разпарчетосано в тази страна /не казвам "държава"/! Болно ми е!
14 Май 2015 08:31
Доколкото съм чела, домашно образование има от десетилетия в Щатите и в редица европейски страни. Обикновено го избират отговорни родители, които по една или друга причина са недоволни от държавното образование, което особено в Щатите в един огромен процент е гола вода. И не са само "сектанти", които го избират поради религиозни причини. Много родители в Щатите избират домашното образование за да избегнат задължителните ваксини, а като мотивация изтъкват други причини, примерно религиозни. Манговците няма да се засилят да учат децата си у дома. Преди време се беше разгоряла дискусия в медиите по повод едно дете, обучавано домашно, което не бе допуснато на някаква олимпиада, въпреки че е имало най-високи резултати. Та министерството е решило да реши казуса с така или иначе съществуващото домашно образование в България, обявено до момента за незаконно. В това не виждам нищо лошо. Работата на министерството е да оказва необходимия контрол и компетентна помощ. Друг е въпросът как ще се осъществи. Като виждаме какъв хаос е в днешното българско училище....
14 Май 2015 08:45
Манговците няма да се засилят да учат децата си у дома.

не бъди толко убедена. сега основната причина манговчетата да ходят на училище са детските - при натрупване на отсъствия им ги спират. та ако чаавето "учи в къщи" и детските си вървят ще има огромен /клонящ към сто/ процент домашно образовани манговчета.
21 Септември 2015 13:23
Ура! Всички ромчета вече учат!( В къщи - гетото!) Веднага да им се изплатят помощите! При това всички учат на роден ромски език! Е, може да измислят и писменост?!
Много ползи?!?!:
По-малко даскали, по-малко заплати! От къде, на къде ще се ангажира държавата да ни учи децата? Пък и училище да строи и поддържа!
Неограничени права - както си искаш, на каквото си искаш ще си научиш отрочето, нали трябва да те наследи!
Годишните изпити - голяма работа, молко порици и готово! Неподкупна комисия няма! Диплома, колко му е - ефтинко се продават!
Те това е решение, ем вълка сит ( и напит), ем вълчетата - с дипломи!
Никакво усилие от "Държавата"!
Aferym!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД