:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,760,618
Активни 505
Страници 17,085
За един ден 1,302,066

Докога в XXI в. записите от камерите няма да са доказателство

Повече от задължително е да се направи законодателна промяна и да се предвиди, че записи на произшествия с частни или ведомствени камери ще могат да се ползват като годни в съда
Снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Защо се смята, че записите от тези полицейски камери са по-надеждни от записа със смартфон, на който се вижда убийство или грабеж?
Добре е, че семейството, което извърши дръзкия грабеж в центъра на София, е оставило навсякъде пръстови отпечатъци, че са изтървали мобилен телефон и че е открит пистолетът, размахван от мъжа. В противен случай добър адвокат сравнително лесно можеше да оспорва записа от камерата, който потресе цяла България и на който се вижда как мъж и жена блъскат, удрят, заплашват продавачката, за да отвори касата с парите. И със сигурност може да протака евентуално разследване, а после и съдебен процес с години.

Този проблем със записаните от хората и камерите материали е от години, но



законодателят странно защо пази монопола на службите,



на техните СРС и на това те да подбират кое да е престъпление и кое не, кое да се наказва и кое не.

Понякога гражданските записи биват признавани, като се вдигне много шум. Но не в съдебен процес, а като причина да се въздаде някаква справедливост все пак. Младеж пусна във "Фейсбук" преди няколко месеца запис как катаджия взима 20 лв. на столично кръстовище. Бойко Борисов нареди катаджията да бъде уволнен. И го уволниха. Светкавично бе уволнен

и служителят, записан от турски тираджия в момент, в който му иска по-голям рушвет на границата. Друг е въпросът, че ако двамата заведат дело за възстановяването им на работа, сигурно ще ги върнат и никакъв запис няма да има сила в съдебната зала. Както става ясно, тук въпросът изобщо не е само до обичайните записи от журналистическите диктофони

или видеозаписи, от използването на скрити камери. Макар че именно тези случаи са най-показателни за отношението към напълно редовните записи, в които има достатъчно данни за нарушения, престъпления или за морален укор. Сигурно мнозина си спомнят за т.нар ловешки аудиозапис и за репликата "нахранете журналистите". Журналистът, който беше направил записа и го беше раздал на колегите си, едва сам отърва затвора. После дойдоха почти едновременните обвинения срещу заловения на Дунав мост с камера в очилата румънски журналист и срещу екипа на Би Би Си, заснел филма "Да купиш игрите". За това, че са нарушили Наказателния кодекс - чл.339 "а". Именно там е казано, че който без надлежно разрешение, което се изисква по закон, произвежда, използва, продава или държи специално техническо средство, предназначено за негласно събиране на информация, се наказва с лишаване от свобода от една до шест години. Отгоре на всичко е казано, че специалното техническо средство се отнема в полза на държавата.



Никъде обаче не е обяснено какво е "специално техническо средство",



няма обяснение защо и държането му трябва да се наказва. Нищо. И в общи линии всеки дознател, следовател, прокурор и съдия може да си чете закона както му падне. Че например диктофонът, фотоапаратът, камерата специално техническо средство ли са. И поне три пъти за последните години те точно така са чели закона.

При това тук става дума за разследвания, за целенасочена работа на журналисти за разкриване на едно или друго неморално поведение. Тези три случая направиха така, че дълго време нито един български журналист не можеше да се чувства спокоен, че евентуалното ползване на скрита камера и скрит микрофон с едничката цел да се покаже истинското лице на даден властник или чиновник или за да се покаже едно или друго престъпление, няма да му коства арест, години разкарване по прокурорски и следователски стаи, а в крайна сметка и затвор.

Всъщност и сега никой не трябва да е спокоен, защото просто не се знае кога МВР, прокуратурата и съдът ще започнат пак да четат въпросния текст отново като дявола евангелието.

Или казано иначе - не само тези записи почти никога не стават доказателства срещу хората, които са уличени в тях, но и могат да се обърнат като бумеранг срещу направилите ги.

Тук думата ни обаче не е единствено за тези записи - а за всички, които се правят от хората, от камерите в и около магазини, банки, ведомства, предприятия, офиси на фирми и т.н. И



досега няма никакво логично обяснение



поради каква точно причина не се записва например в Наказателно-процесуалния кодекс изрично, че съдържанието на подобни записи може да е доказателство в досъдебно производство и в съдебно дело. Както и за установяване на престъпления, на административни наказания. Обичайно обяснението е, че записите може да бъдат манипулирани, че едва ли не с престъпление се доказва престъпление, че може да има разправа между хората и какви ли не още щуротии. Каква е гаранцията, че например застопорените в НПК СРС, които службите използват, не се манипулират? Нещо повече. Дори практиката е показвала, че има такива случаи. Защо се смята, че мобилните камери например на КАТ не се манипулират, че на тях законът дава вяра? И в тази посока има съмнителна практика през последните години.

Затова и е абсурдно да не се приемат като доказателство относно съдържанието на записите от камерите на един магазин. Или пък записа от камерата на един мобилен телефон.

Истина е, че има съдилища, които от време на време, но не напълно приемат, че дисковете, съдържащи записи примерно от охранителни камери, имат качеството на предмети, върху които има следи от престъплението. И понякога ги приемат за източник на информация, но задължително при наличието на множество други доказателства.

Но дори и в тези случаи това става само на базата на тълкуване на закона. Защото според Наказателно-процесуалния закон веществени доказателства са предметите, послужили за извършване на престъпление, както и тези, върху които има следи от такова. Както и всички други предмети, които могат да послужат за изясняване на обстоятелствата по делото. И се приема, че записите са предмети със следи.

Но както вече стана дума, това с ползването като доказателство не е често. Да не говорим, че всеки адвокат може да оспори запис от камера, ако тя не е поставена по закон, ако изрично примерно не е записано, че районът е под видеоконтрол, ако няма табела за подобно нещо. Защото само това прави камерата що-годе законна. Опасността от манипулация на видеозапис е по-малка, отколкото свидетел да излъже. Просто очевидно час по-скоро трябва да се допусне, и то с изрични текстове, че с такива записи може да се доказват и престъпления, и нарушения. При строги гаранции. Първо, сме в технологично развития ХХI век. И второ - останалото само защитава престъпниците и нарушителите.







14
4471
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
14
 Видими 
05 Юни 2015 20:06
"Никой не може да бъде следен, фотографиран, филмиран, записван....без без неговото знание...освен в предвидените от закона случаи"
Конституция, какво да се прави!
05 Юни 2015 20:37
Повярвай ми, Томе! Промени конституцията. Просто, нали...
05 Юни 2015 21:31
Уж идеята беше да се защитят известните хора от папараци (бай Иван никой не го снима), а всъщност успяха да прокарат главната идея - заснемаш/записваш как някой си иска подкуп, но съдът не го признава. Аналогично за всичко останало.
Това беше законът, най-ефективно защитаващ корупцията и затова беше приет с пълно мнозинство.
Така де - засича те някой с джипа си, ти едва успяваш да спреш, но... той имал двама "свидетели". И ако почерпи... Там е заровено кучето - съдията да решава какво се е случило, а не някакви си доказателства. Хората си защитават правото на корупция.
05 Юни 2015 21:53
Кой точно му каза на автора, че записите от камерите не са доказателство ? Разбира се, има си подробности като процедура по изземване, но то това си важи за всяко доказателство.
05 Юни 2015 22:37
Който държал техническо средство... дрън-дрън.. Чукнете в гугъл "скрита камера" и ще попаднете на изключителен арсенал шпионски джаджи, за чието държание и разпространение прокуратурата е длъжна да се намеси. Но тя предпочита да се намесва само там, където има интерес - журналист заснел корупция или някой подслушвал Филчев...
05 Юни 2015 23:49
Докога в XXI в. записите от камерите няма да са доказателство
Докогато тия които пишат законите, все гледат да ги "извъртят" така че да не важат за тях..
06 Юни 2015 01:30
Издигналият се българин най-често не е с лидерски качества, а с умение да се навежда. За него един от малкото свещени белези е тенекията с четири гуми и марка. Камерите ще засегнат най-вече тия хора, а те са властта и ние си позволяваме да гласуваме за тях като ни се сервират под някоя марка (като съм почнал с марки). Не знам доколко е добре да се дават права на корумпирана държава, честно казано колебая се какво да мисля по темата, но мотивите на властта са много прости - много хора са в пустата власт, всеки я има по малко и нищичко друго си нема у живота, затуй я практикува скришом, пазари се тайно и предпазливо с малкото й стойност и го е страх да не се случи нещо, което да му отнеме единственият начин на живот, който познава - на лигав и фукилв сноб пред ония, които не са от неговия вид и на мишка сред своите. Не знам колко от вас са имали шанса да се пазарят с чужденци, но най-интересното е как дори циганите им (добре де не точно) го правят по-смело от нашите хвалипръцковци. Ако сте си имали работа с индийци или някакви други дето ги имаме за цигани - с тях най-прави впечатление, хем цигански номера, хем дивотии, но го няма ей туй дето го виждаме у нас всеки ден - големци с малки топки и малки душици. Туй си ни е и проблема, човек може да го види доста добре като сравни какво сме г*вно на фона на далеч по-корумпираната Русия, която може в много неща да е батак, но поне хората й не са малки душички като нашите чичковци от сой. Та викате камери? Ами туй е най-страшното за такъв човек - да го видят, когато не се е изтупал, пък не дай си боже, докато се опитва да стане още по-голям я покрай някой бандюга, я в заговор с друг чичко - абе все някакъв шемет като него самия. Ще се намерят всякакви "демократични" причини, за да се избегне дори сериозен разговор по темата, а от разговор има нужда, защото хубаво автора вика 21 век, но още няколко години от тоя век и ще е по силите на половината деца да ти монтирата или направо анимират какъвто запис си искаш (защити? Хм, ако ги правят такива майстори, каквито виждам през ден ...).
06 Юни 2015 11:26
Моето виждане е, че ако за използването на дадено техническо средство е имало искане за СРС , то то е СРС.Следователно спазвайки закона съда с право не признава записи от журналисти и прочие.Но съм твърдо за промяна на законодателството, за това да могат да се прилагат като доказателство записите от моделите ДВР , които правят специален формат запис или поставят в записа специален воден знак - тогава манипулирането на записа е невъзможно.За съжаление и тогава записаното от камерите на кварталните магазинчета няма да важат, защото ДВР-те с такива възможности започват от няколко стотин лева и собствениците най-вероятно няма да си ги монтират.Но това е начинът - трябват максимални гаранции за недопускане на манипулиране на записите.
06 Юни 2015 12:07
Първо, сме в технологично развития ХХI век. И второ - останалото само защитава престъпниците и нарушителите.

Технологично, нетехнологично, ама държавата-местопрестъпление си защитава престъпниците преди всичко. Винаги има някакви "благовидни" предлози за извозване на раята. Като защитата на банковата система, например и пълен чанч за простолюдието...
06 Юни 2015 12:24
Неверния Тома
05 Юни 2015 20:06
"Никой не може да бъде следен, фотографиран, филмиран, записван....без без неговото знание...освен в предвидените от закона случаи"
Конституция, какво да се прави!

Хр_Атанасов
05 Юни 2015 20:37
Повярвай ми, Томе! Промени конституцията. Просто, нали..
Нито едното, нито другото, с цялото ми уважение.
Конституцията не забранява, само изисква да има съответен закон, който да предвиди въпросните случаи.
06 Юни 2015 12:34
!@#$
05 Юни 2015 21:53
Кой точно му каза на автора, че записите от камерите не са доказателство ? Разбира се, има си подробности като процедура по изземване, но то това си важи за всяко доказателство.
Доста наивно, колега. Очевидно съдите единствено по здравия си разум, но авторът е прав. "Вътрешното убеждение" на съдията, дори и да предизвиква последващо "вътрешно съжаление" у същия съдия, а също и вътрешната надежда следващата инстнция да оправи нещата, са много по-съществени в процеса от някакви си видеодоказателства, които дори са незаконни, защото "нарушават основни човешки права".
06 Юни 2015 13:55
Има едно нещо - Конституция на Репулбика България, чл. 32 (Томата го е цитирал по-горе). Предлагам да се промени на Големия брат и да стане чл. 1. И всички да се успокоим, че най-после сме достигнали най-високите висини на свободата и човешките права, с които ни залъгваха в началото на 90-те и в името на които беше разсипана държавата, икономиката, индустрията, селското стопанство, здравеопазването, образованието, живота на няколко поколения и всичко, което можеше да се съсипе, България стана дотам отвратително място, че скоро всеки, който все още мърда, ще я напусне.
06 Юни 2015 23:48
Доста нефелна статийка, базирана повече на ЕЖК отколкото на реални правни положения.
(1) Записи от технически средства СА доказателство като всяко друго - могат да са автентични или фалшифицирани, може да им се назначи експертиза да го установи и тн. Съдът ако има желание може да си свърши работата желязно. Има и начини да му се помогне.
(2) СРС е съвсем точно определено в закона какво е. Това е запис от техническо средство събран по определен в закона ред. Този ред има за цел да намали вероятността от манипулация и злоупотреби. Колко ги намалява е малко неудобен въпрос ама теорията е това. Това че законът даже в този си смотан вид се нарушава е отделна тема.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД