Над половината от германците, италианците и французите, чиито страни членуват в НАТО, се обявяват против задействането на член 5 и са против използването на военна сила, ако страна членка от пакта бъде нападната от Русия. Това показва допитване на американския изследователски център Пю, цитирано от ИЮ "Обзървър" и в. "Уолстрийт джърнъл". Допитването е направено през април-май и включва осем страни от НАТО - Великобритания, Германия, Испания, Италия, Полша, Франция, САЩ и Канада. Изследването е обхванало 11 000 души.
Над 50% от анкетираните в Германия, Италия и Франция са против оказването на военна помощ на страна от алианса, ако бъде нападната от Москва. В Германия броят им стига 58%, в Италия той е 51 на сто. В тази връзка ИЮ "Обзървър" е озаглавил информацията си "Недостиг на обществена подкрепа за натовската солидарност". На другия полюс са САЩ, Канада, Великобритания, Полша, където над половината от анкетираните подкрепят натовската солидарност. В САЩ техният брой достига 56%. Член 5 от Северотлантическия договор, подписан през 1949 г., казва, че "нападение срещу една или повече страни членки в Европа и Северна Америка трябва да се разглежда като нападение срещу всички членове на НАТО".
В същото време значително мнозинство от анкетираните във Франция, Германия Италия, Испания и Великобритания смятат, че САЩ трябва да прибягнат до сила срещу Русия, дори техните държави да не направят това. "Ние смятаме, че това е реален проблем за бъдещето на НАТО. При това виждаме, че в Германия за две години подкрепата за НАТО е спаднала от 59% на 55%", твърди пред "Уолстрийт джърнъл" Кети Симънс, една от авторките на изследването.
Около 60% от жителите на тези страни членки от алианса са против доставки на оръжия за Украйна, показва допитването. С плановете за въоръжаването на Украйна не са съгласни 59 на сто от участниците в допитването. При това в Германия тази идея се подкрепя едва от 19%, а в САЩ от 46%. В същото време 70% от анкетираните са съгласни да се оказва икономическа помощ на Украйна. Освен това 57% се обявяват за приемането на Киев в НАТО.
Украински военни проверяват автобус с хора на пропускателен пост край пристанището Мариупол в Донецка област. В близост до града са предните позиции на бунтовниците от Донбас. |
Путин: Рано или късно санкциите ще отпаднат
Рано или късно проблемът със санкциите ще отпадне, заяви руският президент Владимир Путин на пресконференция в Рим след разговори с италианския премиер Матео Ренци, съобщиха агенции. Путин допълни, че Италия губи милиони евро заради санкциите, наложени на Русия. Търговията между двете страни бе на стойност около 30 млрд. евро м.г. Ренци бе един от лидерите на Г-7, които предупредиха в понеделник, че са готови да наложат нови санкции на Москва. "Нямам какво да му обясня, което той вече да не знае", коментира Ренци срещата си с Путин. "Компасът, пътеводната светлина е споразумението от Минск", допълни той. Външният министър Паоло Джентилони заяви, че Италия иска по-усилен диалог с Русия за украинската криза.
Президентът на Русия бе приет вчера от папа Франциск във Ватикана. Преди това Владимир Путин бе посрещнат от около 200 симпатизанти на Световното експо в Милано. Очакваше се Путин да се срещне и с бившия премиер Силвио Берлускони. В интервю за "Кориере дела Сера" президентът заяви, че е "в интерес на италианския народ да поддържа приятелски връзки с Русия".
Президентът на Русия бе приет вчера от папа Франциск във Ватикана. Преди това Владимир Путин бе посрещнат от около 200 симпатизанти на Световното експо в Милано. Очакваше се Путин да се срещне и с бившия премиер Силвио Берлускони. В интервю за "Кориере дела Сера" президентът заяви, че е "в интерес на италианския народ да поддържа приятелски връзки с Русия".