Премиерът Бойко Борисов е решил по соломоновски продължилия почти месец спор между вицепремиера Меглена Кунева и външния министър Даниел Митов относно подготовката на българското председателство на ЕС през 2018 г. Това е станало на последното заседание на правителството, на което са били определени работните групи. Точката не беше в дневния ред на кабинета. Министрите са решили да заличат групата "Приоритети на българското председателство", за чието ръководство спореха Кунева и Митов.
Раздорът между двамата започна в края на април, когато вицепремиерът предложи тя да ръководи групата. Митов обаче се оказа против, тъй като би било логично МВнР да отговаря за председателството. Групата е ключова, защото с приоритетите ще бъдат свързани както решенията, които ще се вземат по време на председателството, така и всички събития, които ще го съпътстват. Тя трябваше да ръководи и разходите, които се очаква да са между 60 и 100 млн. евро.
След като спорът между двамата излезе наяве, Борисов им даде време да се разберат помежду си, което явно не се е случило. Затова е било взето решение да има само 4 работни групи: "Административен капацитет", "Инфраструктура, логистика и сигурност", "Комуникационна стратегия и културна програма" и "Финансиране и обществени поръчки". Те ще се ръководят съответно от министрите Румяна Бъчварова, Лиляна Павлова, Вежди Рашидов и Владислав Горанов. За да не бъде съвсем краен в решението си, Борисов е дал възможност в отделните групи да има представители на външно и на хора от екипа на Кунева.
Така се оказва, че само министри на ГЕРБ ще решават как да се изразходват милионите. Колко точно ще струва българското председателство, все още няма разчет. Прогнозите са на база на някои от разходите на последните председателства на ЕС. 60 млн.евро е бил прогнозният бюджет на ирландското председателство на ЕС през 2013 г. Малка подробност обаче е, че това е вторият път, в който Дъблин председателства ЕС и вече има изградена инфраструктура и обучени кадри. При първото председателство през 2004 г. разходите са достигнали 110 млн. евро.
Много вероятно е този сценарий да се повтори и с България. Причината е, че нито има готова инфраструктура, нито обучени кадри. Затова премиерът Бойко Борисов на няколко пъти призовава колегите си да му кажат колко ще струва всичко. "Хубаво сте сформирали тези комисии и е похвално, но в един момент това трябва да бъде и остойностено, за да може в следващите бюджети - 2016, 2017 г., Министерството на финансите да ги заложи тези средства, за да има време да се проведат обществените поръчки, за да има време да се финансират. От друга страна, колко от Брюксел ще ни дадат, те винаги помагат, за да можем да си направим сметката", каза министър-председателят преди месец.
ВЪПРЕКИ
Независимо от решението на кабинета Меглена Кунева продължава срещите си, свързани с българското председателство. България се готви активно за председателството на Съвета на ЕС през втората половина на 2018 г., заяви в петък вицепремиерът по координация на европейските политики и институционални въпроси по време на среща с държавния секретар по европейските въпроси на Франция Арлем Дезир. Той препотвърдил ангажимента на Франция да помага на страната ни в подготовката и посочи, че френските институции имат готовност за стажове за български служители, както и че посолството на Франция в София има капацитет за организирането на обучителни семинари, свързани с председателството.
|
|