:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,417,778
Активни 272
Страници 20,675
За един ден 1,302,066

"Отстъпка" за скъпия ток ще има само за 30 завода

Евтината енергия от американските тецове се отлага засега с 1 месец
Снимка: БГНЕС
В отговор на исканията за оставка енергийният министър Теменужка Петкова заяви, че е готова за диалог с бизнеса. И обясни, че решенията за цената на тока се взимат от КЕВР, а не от министерството.


Едва 30 завода ще бъдат облагодетелствани от държавната подкрепа за скъпия ток. Само толкова попадат в обхвата на проекта на наредбата, в която са описани секторите и изискванията към фирмите, подлежащи на подпомагане. Годишно тези дружества ще спестяват 90 млн. лв. Това стана ясно от изказване на енергийния министър Теменужка Петкова вчера. Всички останали стотици хиляди фирми ще трябва да плащат таксата "задължение към обществото" в размер, завишен със 112%.

Причината е, че изискванията за включване към "отстъпката" са твърде високи. Право на облекчение имат само фирми, чиято годишна консумация на ток е над 30 гигаватчаса, въпреки че първоначалната идея бе този праг да бъде 10 гигаватчаса за година. Освен това те не бива да попадат в графата "затруднено предприятие" или да имат задължения към държавата или местната власт.

В момента цената "задължение към обществото", която фирмите на свободния пазар плащат, е 18.93 лв. за мегаватчас. Енергийният регулатор предлага и настоява от 1 юли тя да стане 40.21 лв. за мегаватчас. Според БСК, АИКБ и КРИБ обаче това ще доведе до фалит на много производители и ще остави хиляди хора без работа.

Наредбата все още се обсъжда, предстои след това да бъде изпратена в ЕК за съгласуване защото е вид държавна помощ. Ако до края на този месец не получим одобрение, ще се наложи всички фирми да започнат да плащат таксата в новия й, по-висок размер. "След одобрението от Брюксел обаче големите заводи ще получат парите си със задна дата", увери министър Петкова. По повод заплахите на бизнеса, че ще поискат оставката й заедно с тази на шефа на КЕВР Иван Иванов, министърът отговори: "Всеки може да иска оставката на всеки". Министерството и правителството нямали никакво отношение към определянето на цената на тока, нито към добавките и таксите. Всички те се решават от енергийния регулатор. "Спазихме нашия ангажимент за наредбата за компенсирането на разходите за електроенергията. Ако има някакви проблеми, КЕВР трябва да реагира", посочи Петкова.

Миналата седмица премиерът Бойко Борисов директно поиска отлагане на новите цени с един месец. "Ние не можем да се месим в работата на енергийната комисия, нито е редно, нито искаме да го правим, но парламентарната комисия има тези права да им каже как са правили ценообразуването", казва той по време на заседание на правителството.

На фона на заявките за "независимост" на КЕВР преди дни и икономическият министър Божидар Лукарски обеща "да си поговорим сериозно с енергийния регулатор заради таксата за фирмите". Вчера комисарите бяха изслушани от икономическата комисия в парламента. "Въвеждането на добавката "задължение към обществото" в нейния първоначален обхват би довело до 160 милиона лева постъпления в НЕК. От продажбата на енергия в НЕК се очаква да влязат 346 милиона лева", защити предложението си шефът на КЕВР Иван Иванов. По думите му таксата "задължение към обществото" има такъв размер, защото трябва да покрие преференциалните цени. В таксата влизат разходи за зелен ток, кафява енергия и за скъпата енергия по договорите с "Марица-изток" 1 и 3.



ОТЛАГАНЕ

Вместо договорите с двата американски теца да влязат в сила от юли и те да продават на НЕК по-евтин ток, контрактите ще станат факт вероятно чак през август. Част от 23-те банки - кредиторки на строежа на новата централа "Марица-изток 1", още не са одобрили споразумението, каза зам. енергийният министър Николай Николов. Чака се и съгласието на борда на директорите. Подобна е и ситуацията с "Марица-изток 3". Изчисленията за новите цени на тока обаче са правени на базата на допускания за обхвата на евентуално предоговорените контракти с двете централи. Те се съгласиха на отстъпки в цената за разполагаемост, но поискаха НЕК да изчисти натрупаните към тях дългове. Става дума за около 700 милиона лева, които БЕХ трябва да вземе назаем.
1
1025
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
1
 Видими 
18 Юни 2015 11:50
остъпката е само за компонетата за зелена енергия и е държавна помощ по регламент. И в другите страни има ограничени поползване то и
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД